Akdeniz Bilişim Zirvesinde Neler Oldu ? | Yalçın Güler

Akdeniz Bilişim Zirvesinde Neler Oldu ?

Merhabalar bazı nedenlerden dolayı zirvede neler yaşında neler bitti yazamamıştım. Kısmet bugüneymiş. Uluslararası Antalya Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, tarafından Akdeniz Bilişim Zirvesi Rixos Dowtown Otel’de gerçekleştirildi. Zirveye dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Google Arama Motoru’nun Türk Yazılım Mühendisi Selim Önal ve Microsoft Bölge Direktörü Doran Yöndem ile bir araya geldi.

Uluslararası Antalya Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından organize edilen programa Isparta, Burdur, Mersin, Aksaray, İstanbul, Erzurum ve Antalya’dan öğrencilerin yanı sıra yazılım ve teknolojiyle ilgilenenlerde katıldı.

Zirvede Selim Önal, Google’nin çalışma stratejileri ve kariyerle ilgili bilgiler verdi.
Google’ın amacının tüm dünyadan bilgileri düzenlemek ve bunları herkes için erişilebilir, kullanışlı hale getirmek olduğunu aktaran Selim Önal, Google’ın en temel amacının ise herkesin kişisel asistanı olmaktır. Şirket eleştirilere ve geri dönüşlere son derece açıktır. Yaşa ve cinsiyete bakılmaksızın “iyi yazılım” yapabilen kişilere kapılarımız açıktır. Stresli bir işimiz yok, çalışma arkadaşlarıma güveniyorum. Birbirimize güvenmemiz ve bir rekabet içinde olmamız bize başarıyı getiriyor dedi.

Türkiye’de bilişim alanında verilen eğitimle ilgili sorulan soruya cevap veren Selim Önal, bu eğitimin çok iyi olduğunu, ancak tek başına yeterli olmayacağı kaydetti.

Microsoft Bölge Direktörü Doran Yöndem ise sunumunda şirketinin yazılım çalışmaları ve bulut teknolojisi üzerinde durdu. Bulut teknolojisinin insanların hayatına kolaylık getirdiği gibi zaman ve maliyetten de tasarruf da sağladığını aktardı. Microsoft’un çalışmalarını Amazon ve Google gibi firmalarla karşılaştırmalı olarak anlattı. Daron Yöndem, Adobe’un Photoshop gibi programları bulut üzerinden kullanıcıların hizmetine sunmasını ise kaynak yazılımların sürekli olarak kontrol altında tutulmasına olanak verdiğini hatırlattı. Bu yöntemin ise kullanıcıları daha büyük masraflardan kurtardığını söyledi. Yazılımcı olmak isteyenlere gününün 18 saatini bilgisayar başında geçirmek isteyenlerin yazılımcı olabildiğini aktardı. Kendisinin ilk yazılımını 6’ıncı sınıfta yaptığının altını çizen, iyi bir yazılım için en az 10 yıllık bir deneyim ve birikimin olması gerektiğini belirti.

Zirvenin bir diğer ismi Tolga Gariboğluydu. Namı diğer Tolga Abi. Fikrinbecerin, mobil uygulamalar üretmek için fikirlerin ve becerilerin buluştuğu bir platform’u hayata geçiren Tolga Abi platform fikriyle ya da becerisiyle bir uygulamanın üretilmesine katkıda bulunan herkesin, o uygulamanın global olarak hissedarı olmasını sağlıyor. Uygulama dünyasında garajdan çıkarak büyük plazalarda büyük iş hacimlerine dönüşen işlerin sağlıklı bir ortamda ortaya çıkabilmesine olanak sağlayan platform, ‘fikir’lerle ‘beceri’leri biraraya getiriyor ve ilk aşamada gerekli olan server, iletişim desteği gibi bazı zorlukları da platform üyeleri için sağlama sözü veriyor.

Hem fikrin sahibini, hem de becerisiyle o fikri ürüne dönüştürecek tasarımcıları, kodlamacıları, proje yöneticilerini global olarak o ürünün tüm kazancına hissedar yapıyor. Onlar da bunun karşılığında emekleriyle yatırımcı oluyor, yani emeklerinin riskini alıyorlar. Ürünün tutmaması halinde emeklerinin boşa gideceğini baştan kabul ederek daha ilk günden ümide de riske de ortak oluyor, projeyi gönülden sahipleniyorlar.

Pixel Akademi kurucusu ve sahibi Emrah Kozan ise kullanıcı deneyimleri üzerinde küçük ayrıntıları kaçırmayan Amazon’un 300 milyon dolar para kazandığını, yine aynı şirketin sadece bir soru sorarak 2.7 milyon dolar gelir elde ettiğini söyledi. Konuşmasına tasarım yapmak isteyenlere önerilerde bulunarak devam eden Emrah Kozan, fikir aşamasındayken kağıda çizilecek eskizlerin önemine değindi. Önerilerine devam eden Emrah Kozan, “Tasarımcının tasarım yaparken duygularından kaçınması gerek. Tasarımcının, tasarımı kendisi için yapmadığını bilmeli. Bir web sitesinde kullanıcıdan özellikle fazla bilgi istenmemeli örneğin üyelik formlarının aşaması kısa olmalı. Tasarım kadar içerik içinde gürültü ve karmaşadan uzak durulmalı, az öğe içermelidir” dedi.

Zirve’nin son konuşmacısı Timuçin Diş, şu başlıklar hakkında katılımcılara bilgiler verdi: Eğitim, uzmanlaşma, inovasyon, süreklilik ve kararlılık. Bilişim sektöründe bir yere gelmek isteyenlerin hedeflerini baştan belirlemeleri gerektiğini kaydeden daldan dala, sektörden sektöre atlamayı, kişinin kendi ayaklarından vurmasına benzetti. Bilişimde iş odaklılık, perspektif ve empati’nin de önemine vurgu yapan, dinleyicilere kendilerini sürekli geliştirmelerini, donanımlarını her geçen gün arttırmalarını tavsiye etti.

6 Yorum Yapıldı

  1. Bu tür etkinlikleri her zaman sevmişimdir. Geçtiğimiz yık Aydın’da düzenlenen Akademik Bilişim 2016’ya gitmiştim. Bu yılda kısmet olursa Akademik Bilişim 2017 için Aksaray Üniversitesine gitmeyi düşünüyorum.

  2. Kardeş bu yazıyı yazarken belli ki bir paraf kadar benim içeriğimi araklamışsın. İzin istedinde biz mi vermedik? Kendin için düşünmediğin şeyi başkası içinde düşünme. Kaynak göstermeni ya da yapmayacaksan o ilgili yeri silmeni tavsiye ederim.

Bir Yorumda Siz Bırakın

Eposta Adresiniz Yayınlanmayacaktır.


*