2010 yılından beri blog yazıyorum.  Bazen duraksamalarım olsa dahi yinede yazmayı bırakmadım.  Açıkçası yazmayı bırakırsam tekrar başlamak zor olacak. Maalesef ki yazmayı bırakanların bir kısmı tekrar yazmaya devam etse de eskisi kadar sık yazmadıklarını gördüm.  Uzun zamandır da blogları takip ediyor ve bir çoğu ile iletişim halindeyim. Blog dünyası 2011 – 2013 yılları arasında bir patlama yaşadı. Herkes blog yazmaya başladı iyi veya kötü. Özellikle blogspot ve wordpress gibi sistemlerin kullanımı rahat olduğu için insanlar bu platformlarda ilerledi. 

Ücretsiz blog veren platformların patlaması ile de blogger dünyasına yepyeni  isimler katıldı.  Sosyal medyanın önemli bir ayağı haline gelen bloggerlar bu yeni mecranın birer bireyi haline gelmeye başladılar.

Yazdıkları, paylaştıkları, görüşleri ve sitemleri ile dikkat çeken blogger dünyası artık lise öğrencilerinden tutunda üniversite profesörlerine kadar birçok kişinin ilgi odağı haline geldi.  Bazıları için yeteri kadar ilgi görmeyen blogger dünyasına markalar yavaş yavaş da olsa adım atmaya bloggerlar ile iletişim halinde olup sosyal medyada boy göstermeye başladı. Önceki yıllarda 100 – 200 kadar blogu takip ediyordum. Bunların arasında eski yazanlar yani (popüler yıldız yazarlar), yeni başlayanlar hatta hiç tanınmayan bile oldu.

Ama 2015 yılından itibaren takip ettiğim blog sayısı 40-50 ye düştü. Bunun sebebi sosyal medya gibi gözükse de bu platformlarda aktif olup blog yazan yada bu platformlarda aktif olmamış ve blog yazmayı azaltan yazarlar var.

3 Replies to “Bloggerlar Artık Yazmıyor

  1. Konuda da belirtmiş olduğun gibi 2011-2013 yılları arasında inanılmaz bir patlama yaşanmıştı liselisinden üniversitelisine çoluk çocuk herkes bir blog yazma peşindeydi buna ben de dahilim sonra ne oldu da uzaklaştık anlayamadım. Konunun anlam ve önemi gayet ortada teşekkür ederiz 🙂

  2. Ben bu patlamanın son 8-9 ayda tekrardan nüksettiği düşünüyorum. Özellikle blogspot uzantılı pek çok kişisel blog aktif olarak yayın yapıyor ve bu bloggerlerın çoğunluğu kadınlardan meydana gelmekte. 2011-2013/2014 arasında insanlar bloggerlığı biraz da yeni tanımıştı ve hurra herkes blog açmıştı. Nitekim şimdiki açılan bloglar daha oturaklı ve insana ne sunacağını biliyor. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir