HTML5 Nedir – Ne İşe Yarar

HTML5, HTML in en son çıkan sürümüdür, sürekli gelişen değişen web standartlarının bir yenisidir. Şöyleki HTML de bazı şeyleri sürekli ek componentler yardımıyla yapıyorduk ve aynı zamanda gereksiz fazla kod yazıyorduk. HTML5’te artık birçok şey daha az kod geliştirerek yapılabilmektedir.


Öne çıkan en popüler özelliklerinden canvas, video ve audio taglaridir. Bunun gibi daha bir çok yeni özelliği bünyesinde barındıran HTML5 webmasterlar için bulunmaz hint kumaşı olacağı düşüncesindeyim. Evet bir çok şey HTML de de yapılıyordu ancak flash, javascript gibi ek komponenetlere çok fazla ihtiyaç duyuyorduk. Şimdi bunların çoğu artık HTML5 in içerisinde. Daha az kod, script yazarak daha güzel, estetik ve kullanıcı dostu siteler tasarlayabiliyoruz.
HTML5 ile yapılan siteler mobil ve diğer cihazlarda da uyumlu olduğundan ayrıca bu platformlar için de site tasarlamak zorunda kalınılmaz buda bize daha az iş ve daha az maliyet demektir.

HTML5 in HTML den farkı Nedir?

Dediğimiz gibi en başlıca özellikkleri Flash video oynatıcıların yerini video elementinin alması tabikide. Aynı zamanda daha az kod geliştirilmesi, canvas tagıyla 2 boyutlu çizimlerin (javascript desteğiyle) kolaylıkla yapılabiliyor olması, input typelara eklenmiş ek özellikler (e-posta, tel, date, color…) HTML5’in HTML den başlıca farkları olarak ön plana çıkmaktadır. Bunlar gibi daha bir çok HTML5 etiketide mevcuttur daha sonraki derslerimizde bu taglarla ilgili örnekleriyle anlatmaya çalışacağız. Ayrıca tüm platformlarda aynı şekilde çalışması da bir nevi tarayıcı bağımlılığını ortadan kaldıracak gibi.

Yalçın Güler

1996 yılında hayata Hello World demiş. Aksaray Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunu. 6 yıldır blog yazar. Bootstrap, Html/Css, az çok php bilen bir insan.

5 thoughts to “HTML5 Nedir – Ne İşe Yarar”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir