Yazacak Konu Bulamayan Blog Yazarlarına Tavsiyeler

Blog yazmak konusunda neredeyse 6 yıl emek vermiş biri olarak yeni arkadaşlara ve eski blog yazarlarına bir kaç küçük tavsiyede bulunmak istiyorum. Öncelikle blog yazarı olarak kendinizi hangi kategoriye koyduğunuz çok önemli. Eğer kişisel yazılarınızdan oluşan bir blogunuz varsa zaten kendinize özgü bir tarzınız vardır ve bu tarz oturmuştur. Benim öneride bulunacaklarım genel kapsamda kişisel blog olsa da bir çok konuya yer verenler olacak. Eğer siz de hem kişisel hem genel sayılabilecek bir bloga sahipseniz yazının devamını okumaya devam etmelisiniz. Bu yazıda, yazacak konu bulamayanlara tavsiyeleri ele alacağım.

Blog yazarına tavsiyeler

Yazacak konu bulamayan arkadaşlarımız bir hayli fazla. Şöyle düşünelim; Mutlaka ilgi duyduğunuz ya da hakkında fazla bilgiye sahip olduğunuz alanlar vardır. Bunlarla ilgili arada bir yazabilirsiniz. Mesela ben kişisel, gündem, teknoloji vb ile ilgili bir şeyler yazıyorum zaman zaman ve reklam & tanıtım paylaşımları yapıyorum.

Gündemi mutlaka takip edin, özellikle haber sitelerinde blogunuza gireceğiniz bir çok ilginç içerik çıkıyor. Bunu değerlendirmemek altın yumurtlayan tavuğu kesmek olur. Ben teknoloji olarak ShiftDelete.net’i normal gündem olarak ise Hürriyet’i takip ediyorum.

Bol bol okumaya çalışın ve okuduklarınızı kendinize göre yorumlayıp yazın. Bu ilgi çekecektir. Ayrıca okuduğunuz kitapları, dergileri, gazeteleri, blogları vb bittikten sonra değil okuma aşamasında parça parça değerlendirirseniz blogunuzda bu sürekliliği sağlayacak ve okuyucular yarın ne yazacağınızı merak edeceklerdir.

Bol bol da film izleyin ve film hakkında kişisel izlenimlerinizi aktarın, sakın filmin konusunu kopyalayıp yapıştırıp yeni bir şey üretmiş gibi bir psikolojiye bürünmeyin; Zira o filmin konusu neredeyse bütün film sitelerinde var. Farklı olmaya çalışın.

1-2 günde bir hayatınızdaki üzücü, sevindirici, kızdırıcı olayları çok fazla ayrıntıya girmeden yazın. İnsanlar benim hayatımı neden merak etsin ki demeyin, merak unsuru bu kadar yüksek olmasaydı hiç bir kişisel blog barınamazdı. Bu sizin için ekstra bir kazanım olacaktır.

Maddi durumunuz müsaade ettiğinde arada bir çekiliş yapmak ve takipçilerinize hediyeler dağıtmak sitenizi çekiliş süresi boyunca canlı tutacaktır.

Sitenizi misafir yazarlara da açın, benim blogumda benden ayrı bir yazar daha var. Çok zorlandığım zamanlarda onlar da döktürüyor.

Evet arkadaşlar şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Bu önerilere ekleyecek bir önerisi olan ya da bir yerini beğenmeyenler konu altından yorum yaparsa sevinirim

Yalçın Güler

1996 yılında hayata Hello World demiş. Aksaray Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunu. 6 yıldır blog yazar. Bootstrap, Html/Css, az çok php bilen bir insan.

15 thoughts to “Yazacak Konu Bulamayan Blog Yazarlarına Tavsiyeler”

 1. Benimde iki yıldır kendi yazılarımı, şiirlerimi bazen de yazdığım kısa hikayelerimi paylaştığım bir blogum var. Genellikle yazın daha aktif oluyorum, malum kışın iş, güç, okul derken zaman bulmak çok zor, her gün yazı eklemeye çalışmıyorum, ilham geldikçe, ya da toplumdaki bazı sounları fark ettikçe yazıyorum. Bloguma bekliyorum, yorumlarınızı önemsiyorum. İyi günler dilerim…

 2. Yazınızda güzel tavsiyelerde bulunmuşsunuz Yalçın Bey.

  Ben de blogumda hiç eskimeyen, her zaman ihtiyacımız olan konulardan bahsetmeye çalışıyorum.

  Blogunuzda başarılar diliyorum.

  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim Onur hocam. Elimden, dilimden geldiği kadarıyla yazarak yardımcı olmaya çalışıyorum.
   Blog hayatınız da başarılar. Yine beklerim.

   İyi bloglamalar.

  1. Önceden bir çok mim yazısı yazmıştım ama uzun bir süredir mim etkinlikleri göremiyorum Ayşe hanım. Eğer mim etkinliğine rastlarsanız bana de haberdar etmeyi unutmayın 🙂

 3. Zaman zaman bende yazacak konu bulamıyorum. Bu yazı çok faydalı bir yazı olmuş, özellikle de blog yazmaya başlayan arkadaşlar için.
  Eline sağlık Yalçın kardeşim.

  1. Bir çok zaman bende konu bulamıyorum Gökhan ağabey. Aslında kafamda bir çok konu oluyor ama nedense bilgisayar başına geçtiğim zaman yazma isteğim bir anda kopup gidiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir