Bundan 2 ay önce blogum biri veya birileri tarafından hacklenmişti. Yaklaşık 2 hafta boyunca uzun uğraşlar sonucu blogu tekrar ayağa kaldırmayı başarmıştık. İyi güzel blog yerine oturdu her şey yolunda gidiyor derken yine bir aksilik sonucu blogum 1 hafta boyunca kapalı vaziyetteydi.

16 Aralık Cumartesi günü Almanya da ki kuzenimin düğününü canlı yayından bilgisayardan izliyorduk. Almanya da ki düğünler yaklaşık 8 – 9 saat sürdüğü için ara ara bıkkınlık geliyordu. Saat gece yarısı 12 – 1 gibi bloguma girip son yazdığım yazıya yorum gelmiş mi diye bir bakayım dedim. İyi ki de bakmışım birde ne göreyim. Blogumdan eser yoktu. WordPress kurulum sayfası geliyordu. Bir anlık telaş yaptım ve Kani ağabeye mesaj attım. Hemen ardından Hostazor İnternet Ve Bilişim Teknolojileri‘ne destek talebi gönderdim. Bir iki dakika geçmeden hemen geri dönüş yaptılar ve “Mysql sunucusunda kaynaklanan problem için bakım çalışması başlatılmış ve sorun en kısa sürede giderilecektir” mesajını aldım. Ufak bir sinir ve telaş ile bir kaç yakın tanıdığıma sitemde bulundum. Kusuruma bakmayın, seviliyorsunuz. Bir an önce düğünün bitmesini istiyordum fakat yavaş yavaş sinirim yatıştı ve normal halime döndüm. Düğün yayını saat 02:30 civarında kesilir kesilmez hemen destek panelini ve blogumu açtım.

Belki düzelir edasıyla saat 5’e kadar bekledim fakat durumda bir değişiklik yoktu. Durumu sakin karşılamaya devam ediyordum. 18 Aralık Pazartesi günü sabahın ilk ışıklarında Hostazor, Facebook sayfasında aşağıda ki açıklamayı yaparak beni biraz daha olsun rahatlatmıştı.

Gün gün saat saat kurtarma periyodunu canlı olarak buradan takip ettim. İşlemler tam bir hafta sürdü ve blogum sorunsuz bir şekilde eski düzenini aldı. Buradan Hostazor ekibine bir kez daha teşekkür ediyorum. Gece gündüz demeden uğraştılar. Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız lütfen yorum olarak belirtin.

Siz siz olun site yedeğini en az 2 haftada bir alın. Site optimizasyonu yapmayı ihmal etmeyin. Tedbirinizi mutlaka alın. Hatalı cümlelerim, kelimelerim illa ki olmuştur, sürç-i lisan ettiysem affola. Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere hoşça kalın. Eyvallah