Blogum Neden Kapandı

Bundan 2 ay önce blogum biri veya birileri tarafından hacklenmişti. Yaklaşık 2 hafta boyunca uzun uğraşlar sonucu blogu tekrar ayağa kaldırmayı başarmıştık. İyi güzel blog yerine oturdu her şey yolunda gidiyor derken yine bir aksilik sonucu blogum 1 hafta boyunca kapalı vaziyetteydi.

16 Aralık Cumartesi günü Almanya da ki kuzenimin düğününü canlı yayından bilgisayardan izliyorduk. Almanya da ki düğünler yaklaşık 8 – 9 saat sürdüğü için ara ara bıkkınlık geliyordu. Saat gece yarısı 12 – 1 gibi bloguma girip son yazdığım yazıya yorum gelmiş mi diye bir bakayım dedim. İyi ki de bakmışım birde ne göreyim. Blogumdan eser yoktu. WordPress kurulum sayfası geliyordu. Bir anlık telaş yaptım ve Kani ağabeye mesaj attım. Hemen ardından Hostazor İnternet Ve Bilişim Teknolojileri‘ne destek talebi gönderdim. Bir iki dakika geçmeden hemen geri dönüş yaptılar ve “Mysql sunucusunda kaynaklanan problem için bakım çalışması başlatılmış ve sorun en kısa sürede giderilecektir” mesajını aldım. Ufak bir sinir ve telaş ile bir kaç yakın tanıdığıma sitemde bulundum. Kusuruma bakmayın, seviliyorsunuz. Bir an önce düğünün bitmesini istiyordum fakat yavaş yavaş sinirim yatıştı ve normal halime döndüm. Düğün yayını saat 02:30 civarında kesilir kesilmez hemen destek panelini ve blogumu açtım.

Belki düzelir edasıyla saat 5’e kadar bekledim fakat durumda bir değişiklik yoktu. Durumu sakin karşılamaya devam ediyordum. 18 Aralık Pazartesi günü sabahın ilk ışıklarında Hostazor, Facebook sayfasında aşağıda ki açıklamayı yaparak beni biraz daha olsun rahatlatmıştı.

Gün gün saat saat kurtarma periyodunu canlı olarak buradan takip ettim. İşlemler tam bir hafta sürdü ve blogum sorunsuz bir şekilde eski düzenini aldı. Buradan Hostazor ekibine bir kez daha teşekkür ediyorum. Gece gündüz demeden uğraştılar. Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız lütfen yorum olarak belirtin.

Siz siz olun site yedeğini en az 2 haftada bir alın. Site optimizasyonu yapmayı ihmal etmeyin. Tedbirinizi mutlaka alın. Hatalı cümlelerim, kelimelerim illa ki olmuştur, sürç-i lisan ettiysem affola. Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere hoşça kalın. Eyvallah

Yalçın Güler
Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek, Huawei Aksesuar ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmaktayım.

18 Comments

 1. Öncelikle çok geçmiş olsun kardeşim. İnşallah bir daha sorun yaşamazsın. Ayrıca bu tema diğerine göre çok daha hoş olmuş bence.
  İlkinde hacklenmişti fakat bu defa sorun hacklenme değilmiş değil mi? yazıdan öyle anladım. Yani hosting firmasından kaynaklanan bir sıkıntı olduğu için tekrar düzeltmeleri iyi olmuş gerçekten.

  İnşallah bir daha böyle kötü şeyler yaşamazsın kardeşim.
  Hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullanmak nasip olsun inşallah.

  • Teşekkür ederim Gökhan ağabey. Sorun yaşaya yaşaya anlamaya çalışıyoruz bizde. İlkinde hacklenmişti fakat bunda sunucuda çıkan sıkıntı yüzüne yaklaşık 1300 site aynı benim durumumda idi ağabey.

   Çok şükür kısa bir süre içerisinde düzeldi. Sunucumdan gayet memnunum, ufak tefek şeyler olur illa ki 🙂

   Tema olarak şimdilik bununla idare edeceğim, yakında premium tema gelecek inşallah.

 2. Geçmiş olsun dostum, Erdem’in siteside hostazor sunucularındaydı o da etkilendi bu durumdan indexleri baya düştü. Şimdi sorun yoksa yeni yazılarını bekliyoruz. Esen kal…

  • Sağ olasın kardeşim teşekkür ederim. Evet, Erdem’in sitesi de baya bir hasar gördü. Bende de indexlerde sıkıntı var ama kısa zamanda yerine oturur. Fazla kafaya takmıyorum.

 3. Geçmiş olsun. O kadar emek karşısında bu gibi durumlar insanın canını sıkabiliyor. Neyse ki sorunsuz atlatmışsın

 4. Geçmiş olsun Yalçın, benim başıma gelseydi hiç bir girişimde bulunamayacağım gibi, soğukkanlı da olmazdım herhalde. Bir daha yaşanmaz inşallah oğlum 🙂

  • Teşekkür ederim Ece abla. Bende pek soğukkanlı olmak istemezdim fakat şeker siniri tetiklediği için kendimi sınırladım, hiç bir şey olmamış gibi davranıp blogun açılmasını bekledim. İnşallah bir daha yaşamam.

 5. Çok geçmiş olsun kardeşim 🙂

 6. Geçmiş olsun. Ucuz atlatmışsın gerçekten.

 7. Benzer bir sorunla ben de karşılaştım ve birminimalisti bugrahan.net olarak değiştirmek zorunda kaldım. Domain ve hosting şirketi seçerken bence kaliteye çok önem vermek gerekiyor. Şu an hostingere taşındım ve çok memnunum.

  • Sana da geçmiş olsun kardeşim. Dediğin gibi kalite çok iyi olmalı. Kalite iyi olmazsa seninle hiç kimse ilgilenmez. Ama bizlerinde gereken tedbirleri alması gerekir. Umarım bir daha başımıza böyle talihsiz olaylar gelmez.

 8. Öncelikle çok geçmiş olsun kardeşim. Geçen gün ben de tema güncellemesi yapayım derken uçurdum siteyi bir gün boyunca kapalı kaldı. O kadar sinirim bozuldu ki, siteyi komple silecektim o derece yani. Sonra biraz uğraşınca eski haline getirdim. Acaba Blogger daha mı iyiydi diye wordpress e geçtiğime sanki biraz pişman oldum. Sıkıntısı bitmiyor çünkü.

 9. Çok geçmiş olsun dilerim inşallah böyle sorunlarla bidaha karşılasmazsınız efendim.

Yorum Yapmayı İhmal Etme