Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın göreve gelmesiyle Aksaray tarihinde ilk kez gerçekleştirilen ve Türk sinema camiası tarafından çok büyük ilgi gören 1.Aksaray Ihlara Film Festivali meyvelerini vermeye başladı. 

Anadolu’nun manevî mimarlarından olan ve Somuncu Baba olarak bilinen Şeyh Hamid-i Veli’nin hayatını anlatacak olan ‘Aşkın Sırrı Somuncu Baba’ filmi ‘motor’ dedi. Furkan Palalı, Altan Gördüm, Altan Akışık, Tuvana Türkay, Sinan Albayrak, Saruhan Hünel ve diğer sürpriz isimlerden oluşan oyuncu kadrosuna sahip olan ‘Aşkın Sırrı Somuncu Baba’nın yönetmen koltuğunda ise Kürşat kızbaz oturuyor. Filmde Türk tasavvuf ve ilmî hayatında müstesna bir yere sahip olan Somuncu Baba’nın hayatı anlatıyor.


Aşkın Sırrı Somuncu Baba filminin oyuncu kadrosu ve gerekli çalışmaları, yönetmen Kürşat Kızbaz ve ekibi tarafından tamamlandı. Yazın gerçekleştirmiş olduğumuz film festivalinde kendisi ile Somuncu Baba filmimizin detaylarını konuşmuştuk. Allah nasip ederse inşallah bu ayın içinde filmimiz start alacak ve bu filmin Aksaray’ımızın tanıtımına katkıda bulunacağına inanıyorum.
Filmin çekimlerinin yaz ayına kadar sürmesi tahmin ediliyor. Çekimlerin tamamının Aksaray’da gerçekleştirilecek olması şehrimizin tanıtımında büyük rol oynayacak. Bu filmle birlikte hem evliyalar şehri Aksaray’ımızı hem de Somuncu Baba’yı en iyi şekilde tanıtma imkânı bulmuş olacağız. Özellikle başrolde Somuncu Baba’yı canlandıracak olan Furkan Palalı’yı birçok dizi ve filmden tanıyoruz. Filmin oyuncularına, yönetmeni, senaristi ve filmde görev yapacak tüm ekibe başarılar dilerim” dedi. 
 
Filmin çekimi hakkında bilgiler veren yönetmen Kızbaz: “Nasip olursa filmin birinci etap çekimini 15 Aralık’ta Zinciriye Medresesi’nde başlayacak. Türk sinemasında yapılmayan bir çalışmayı yapıyoruz. 100’üncü yılını kutladığımız Türk Sinemasında hiç unutulmayacak olan Somuncu Baba’nın hayatını konu alan filmi yapmaktayız. Bu film  Aksaray’a geldiğim günden beri şekillenen bir proje oldu. Bu güzel şehrin değerli insanı Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’ya çok teşekkür ederim. Başkanımızın desteği ile filmimiz önce Türkiye sonra da Dünya’ya yayılacak olan bir sinema filmi olacaktır. Filmin en önemli ayağı olan Somuncu Baba rolünü Furkan Palalı üstlenecek. Furkan Palalı’ya bu rol için teklif götürdüğümüzde kendisi de Somuncu Baba’ya olan ilgi ve alakasından bahsederek senaryoyu ve projeyi hemen kabul etti. 3 etaptan oluşacak olan Filmin çekimleri 15 Aralık’ta başlayarak 2 hafta sürecek. İlk çekimler Hasandağı yöresinde yapılacak. Planlarımıza göre Mart ile Mayıs ayı aralarında 3’üncü etabı tamamlayacağız. 23 ayrı nokta çekimler gerçekleştireceğiz” dedi.

Filmin başrol oyuncusu Furkan Palalı ise film ile ilgili duygularını ve düşüncülerini şu şekilde ifade etti:

 
“Öncelikle böylesine derdi olan böylesine anlam ifade eden tevazuyu, alçak gönüllülüğü, hoşgörüyü ilke edinmiş olan nesilden nesile Somuncu baba ile başlayıp Hacı Bayram Veli’ye, Akşemsettin’e, Fatih Sultan Mehmet’e Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen bazı önemli, bizi biz yapan değer yargılarını anlamlı hale getiren ve seyirciye anlatmaya çalışan senaryosunu hazırlayan Kürşat Hoca’ya teşekkür ediyorum.”
 
Bu kadar din alimleri, dervişleri olan bir coğrafyanın ve bir milletin bu konulara bu kadar az duyarlı olması, bu kadar az ilgi göstermesi bizim kanayan bir yaramız. Böylesine bir işte bizim yapacağımız Somuncu Baba’yı en güzel, en iyi şekilde aktarabilmeye ve ifade edebilmeye çalışmaktır. Günümüzde bunun en güzel örneği sinema. Biz de Somuncu Baba’yı insanlara, bilenlere hatırlatmak, bilmeyenlere de öğretmek ve anlatmak amacıyla böyle bir işe başlıyoruz.
Sağ olsun Belediye Başkanımızın da katkısı ile çekimlerden önce Aksaray’ın ve Somuncu Baba’nın manevi havasını ve kokusunu almaya buraya geldik. Zinciriye Medresesi gibi gerçek mekanlarda bu filmi yapmaya çalışacağız. Bu film Türk sinema tarihinin 100 sene boyunca yapmadığı ama bundan sonra da Somuncu Baba’nın uzun yıllar bir filminin yapılamayacağı kadar özel bir proje. Bu yüzden hem oyuncu hem de yönetmen meslektaşlarımıza da çok güzel bir örnek teşkil edecektir diye düşünüyorum. Bundan sonra da böyle işleri sinemaya aktaracağımıza inanıyorum. Aksaray’da Aralık Ayı’ndan Mayıs Ayı’na kadar olan süreçte değerli Belediye Başkanımız ve Aksaray halkı ile beraber el ele çok güzel ve çok anlamlı bir iş çıkaracağımızı düşünüyorum.”