Buzdolabınızın Fişini Hangi Durumlarda Çekmelisiniz

Bazı durumlarda buzdolabının fişinin çıkarılması gerekmektedir. Kaynarca Arçelik servisi çalışanlarından aldığımız bilgileri size aktarmaya çalıştık. Örneğin; buzdolabınızı temizlerken veya buzunu çözerken buzdolabınızın fişini çekmelisiniz. Buzdolabının kompresöründe oluşan arızalar, bir buzdolabında oluşabilecek en önemli arızalardan biridir. Ancak kompresörün çalışmaması her zaman kompresörün arızalı olduğu anlamına gelmemektedir.

Aniden oluşan elektrik kesilmelerinde ya da fiş çıkarılıp takıldığında buzdolabının gaz basıncı dengelenmez. Dengelenmediğinde de kompresörün koruyucu termiği atar. Yaklaşık olarak beş altı dakika sonra cihaz çalışacaktır. Buz çözme devresinde ise buzdolabı, cihazın kompresörü yine çalışmayabilir. Buz çözme olayı otomatik olarak gerçekleşen cihazlarda normaldir. Bu gibi durumlarda buzdolabının fişinin takılması gerekmektedir. Çünkü fiş takılı değilse kompresör çalışmamaktadır. Bu nedenle buzdolabının fişinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Buzdolabının fişi yeni takıldıysa veya yiyecek yeni koyulduysa kompresör yine çalışmayabilir. Bu durum normaldir. Dolabın fişi yeni takıldığı için soğuması saatler alabilir. Cihazı temizlemeye başlamadan önce cihazı her zaman kapalı konuma getiriniz ve güç kablosunu prizden çıkartınız. Cihazın güç kablosunu çıkartırken daima prizden tutarak çıkartınız, kablodan tutarak asla çıkartmayınız. Buzdolabınız çalışmıyorsa elektriğe bağlı olan fiş doğru takılmamış olabilir ya da prizde elektrik enerjisi olmayabilir. Fişi ve elektrik akımını sağlayan sigorta gurubunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Buzdolabına gelen elektrik akımının aniden kesilmesi ya da yüksek akım ile gelmesi çalışmayı keser. Fişin aniden çıkarılıp takılması sorun yaratabilir. Dolap içinde sirküle olan soğutucu gazın basınç dengesizliği nedeni ile kompresör koruyucu termik atar ortalama 5 -7 dakika içinde motor devreye girer ve çalışır eğer bu zaman sonunda çalışma gerçekleşmez ise Göztepe Arçelik Servisi teknisyeninden destek alınmalı ve kontrol edilmelidir.
Eğer buzdolabınızın fişini taktığınızda sigortalarınızın atmasına neden oluyorsa, hemen fişi çekmelisiniz. Buzdolabının elektrik kablosunda veya elektrik aksamında kısa devre olabilir. Ayrıca buzdolabınız uzunca bir süre kullanılmayacaksa, ilk önce içindeki ya da üzerindeki açma kapama butonundan cihazı kapatınız. Daha sonra elektrik bağlantısını kesiniz, içerisindeki tüm yiyecekleri ve içecekleri çıkarınız, temizleyiniz, alt ve üst kapısını aralık bırakınız. Uzunca bir aradan sonra tekrar çalıştırılacağı zaman, elektrik kablosunu takınız ve cihazı açınız. Yaklaşık 1 saat kadar boş olarak çalıştırdıktan sonra besinlerinizi yerleştirebilirsiniz. Buzdolabının içinde karlanma olduğu zaman hemen eritme işlemi uygulanmalıdır. Aksi durumda soğutma verimi düşer ve enerji tüketimi artar. Eritme için termostat düğmesini “0” durumuna getirmek veya buzdolabı fişini prizden çekmek yeterlidir. Buzdolabınız eğer sigorta attırmaya devam ederse, Bostancı Arçelik Servisi ve çalışanları size yardımcı olacaktır.

Written by

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir