Türkiye’de büyük bir potansiyele sahip olan kış turizmi, son yıllarda yapılan turizm yatırımları sayesinde epey bir yol kat etti. Birçok şehirde yeni tesisler açıldı, kış sporları çeşitlendirildi. Bu gelişmeler sayesinde yurt içinden ve yurt dışından gelen turistlerin sayısı artmaya başladı. Hazır kış da yaklaşırken hem biraz dinlemek isteyenler hem de kış sporlarına ilgisi olanlar için Türkiye’deki kış turizminde önde gelen şehirlere şöyle bir göz atmak istedim.

Palandöken – Erzurum

3185 m. zirvesi ile Palandöken Dağları, Erzurum’un güneyinden başlayarak doğu-batı yönlü uzayıp gider. Dünyanın en uzun ve dik pistleri arasında sayılan Palandöken’in pist uzunluğu 2 km’dir. Başlangıç ve bitiş notaları arasında ki fark 1000 metredir. Özellikle kış sezonunda artan İstanbul Erzurum tarifeli uçak seferleri sayesinde 1 saat 50 dakika gibi kısa bir zamanda Erzurum’a ulaşmak mümkün.

Uludağ – Bursa

Bursa Uludağ Kayak Merkezi dünyaca ünlü bir kayak merkezidir. Alp tarzı kayak ve turları için gayet elverişli bir yerdir. Fatin Tepe ve Kuşaklı Kaya Tepelerinin üzerine kurulu olan ve yüksekliği 2543 metre ile Uludağ, Türkiye’de en önemli ve gözde kayak merkezlerinden biridir. Ayrıca Uludağ Milli Parka dönüştürülen bir de ormana sahiptir. Özellikle Marmara Bölgesi’nde yaşayanların kendi araçlarıyla rahatlıkla ulaşabildikleri bir kayak merkezi olduğunu da unutmayalım.

Ilgaz – Kastamonu

2850 metelik zirvesi ile Çankırı ve Kastamonu sınırlarında yer alan Ilgaz sıra dağları sahip olduğu doğal güzelliklere ile hem kış turizminin hem de dört mevsim turizmi için vazgeçilmez bir adrestir. Kasım ayından Nisan ayına kadar 6 aylık bir kayak hizmeti veren nadir yerlerdendir. Yüksekliği 2000 metreye varan  kayak pistlerine sahip olan Ilgaz dağları sezonda 50-00 cm kar kalınlığına erişebiliyor.

Erciyes Dağı – Kayseri

Kış turizmi yapılan diğer bir ilimiz de Kayseri’dir. 3916 metre yüksekliğindeki Erciyes Dağı, Orta Anadolu’nun en yüksek doruğu olma özelliğine sahiptir. Erciyes Dağı’nın yüksek kısımları her mevsim karla örtülü olduğu için kış turizmi için ideal şehirlerden biridir. Kayseri’deki kayak tesislerine ulaşımın kolay olması da şehri kış turizmi açısından cazip kılar. Kış sporu tutkunlarının tercihlerinden biri olması sebebiyle özellikle Türk Hava Yolları’nın Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan veya Atatürk Hava Limanı’ndan ona yakın İstanbul – Kayseri tarifeli direkt uçuşu bulunmaktadır. Bu kadar yoğun bir sefer sayısı olunca ucuz Kayseri uçak bileti bulma konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Hele bir de uçak biletiniz erkenden alırsanız ulaşımınız çok daha uygun fiyata gelecektir.

Kış sporlarına ilginiz varsa çok gecikmeden planınızı yapın ve kışınızı boş geçirmeyin.