Tatilinizi hem huzurlu hem de eğlenceli geçirebilmek için dikkat etmeniz gereken en önemli husus, doğru dönemlerde plan yapmaktır. Seyahat yapmak istediğiniz şehre gidip, o şehrin en önemli yapılarından biri ile fotoğraf çektirmek için sıra beklemek istemezsiniz değil mi? Ya da tatilinizin ilk günü için uçak bileti bulamıyor olmak ve konaklama için uygun otellerdeki doluluk yüzünden pahalı otellerde kalmak zorunda olmak istemezsiniz. Bunun gibi daha birçok sebebi göz önünde bulundurarak tatil planınızı ayarlamalısınız.

Tatil dönemlerini kış ve yaz olarak ikiye ayırırsak:

Kış Tatili Dönemi

Kış turizminin en önemli faktörlerinden birisi kar yağışının olmasıdır. Kayak yapmak isteyen misafirlerin, kış aylarında ve özellikle sömestr tatilinde akın ettiği kayak merkezleri için en uygun dönem Aralık ve Şubat aylarıdır. Ocak ayında okulların kapanması ile ulaşım ve konaklama fiyatlarında ki artış, kontenjan sıkıntısı ve yoğun kalabalıktan dolayı uygun bir tatil dönemi olmayabilir. Bu sebeple Aralık ve Şubat aylarında uçak biletleri ve otel fiyatlarının uygun olması, rahat ve kolay bir tatil için doğru seçim olacaktır.

Yaz Tatili Dönemi

Yaz tatili herkes için tercih edilen bir dönem olduğu gibi için konaklama fiyatlarının ve uçak biletlerinin pahalı olduğu bir dönemdir de. Bu sebeple ekonomik ve rahat bir tatil için en uygun dönemi seçmek gerekir. Temmuz-Ağustos aylarında ki yoğun ilgi ve okulların kapanması ile tatil fikrinin aşırı seviyede olması, konaklama ve uçuş fiyatlarında artışa sebep olmaktadır. Bu sebeple Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim ayları arasında bütçenize uygun ve rahat bir tatil yapma olanağı sağlamış olursunuz.

Özellikle uçak şirketlerinin düşük maliyetli uçuşları ve otellerin her şey dahil konseptli kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Örneğin Pegasus Airlines ve Onur Air, müşterileri için her dönem belli uçuş kampanyaları sunmaktadır. Siz de tatiliniz için en uygun olan dönemleri seçerek, hem cebinize hem de hayatınıza bir katkı sağlayabilirsiniz.

2016-2017 kış dönemi için henüz bir tatil planı yapmadıysanız elinizi çabuk tutmanızı öneririm. Avantajlı konaklama ve ucuz uçak bileti fiyatlarından faydalanarak tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.