Günümüzde kredi almak için internetten yaptığımız başvurular aynı gün içerisinde sonuçlanıyor. Bir kere onay aldıysak yine internet üzerinden bir tıkla kredimizi rahatlıkla kullanabiliyoruz. Bu kadar kısa süre içerisinde kolaylıkla kredi alabilmek kredi notumuzun yüksek olması gerekiyor. Peki hayatımıza etki eden bu kredi notunu nasıl yüksek tutabiliriz ?

Kredi notu nedir?

Kurumlar arasında kredi müşteri bilgilerinin paylaşımıyla ilgili kanun engeli 1990’larda ortadan kalktı. Böylece bankalar hepimizi risk değerlendirmesine imkân tanıyan ortak bir veri havuzundan takip edebiliyor. Buna göre bir risk raporu oluşturuluyor. Burada en az riskliden en riskliye sıralanan bir değerlendirme puanı mevcut ve buna kredi notu deniliyor.

Notumuzu yüksek tutmak için ne yapmalıyız?

Her şeyden önce kredili ürünlerin son ödeme tarihlerine özellikle dikkat etmeliyiz. Kredi kartlarını; taşıt, konut, ihtiyaç ve benzeri bireysel kredileri; kredili mevduat hesabı gibi kredili ürünleri kullanırken ödeme tarihlerini hiçbir zaman geciktirmemeliyiz. Bu tarihi bir gün bile geciktirirsek bu şahsi risk raporumuza işleniyor. Daha önce ödenmeyerek takibe düşmüş bir kredi ise kredi notunu etkileyen olumsuzlukların başında geliyor. Ancak bunu sonraki dönemlerdeki düzenli ödemelerle ve daha yüksek bir gelir düzeyine geçtiğimizde değiştirmemiz mümkün; bunun için tablomuzda hatırı sayılır bir istikrar olması gerekiyor.

İkinci olarak gelir ve borç dengesi önem taşıyor. Zira bu tablo ödeme gücümüzü belirliyor. Daha önce hiç kredi kartı ya da bireysel kredi kullanmamış birine dair bilgi toplanamadığından bunu belirlemek imkânsız. Bankalar müşterilerinin geçmiş dönem ödeme alışkanlıklarını borç ve limit dengesine göre karşılaştırıyor. Limitimizi belirleyen şey ise gelirimiz. Bunların yanı sıra eğer sürekli yeni kredi açılışı yapıyorsak, diğer bir deyişle borcumuzu borçla kapatıyorsak bu olumsuz bir tablo ortaya koyuyor. Buna karşın kredilerimizi kapata bildiğimiz oranda kredi notumuz yükseliyor.

Bu öncelikli koşulları sağlıyorsak, anında başvuruyla uygun faizli ihtiyaç kredisi almak mümkün. Bankaların sunduğu imkanlardan daha iyi yararlanabilmek için bilinçli olmalı ve ödeme gücümüze dikkat etmeliyiz.