Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur Uygulaması Tuzak Olduğu Ortaya Çıktı

Birkaç gündür sosyal medyada dolanan “Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur” uygulamasının tuzak olduğu ortaya çıktı.
Bu uygulamanın, özel bilgi ve e-posta adreslerinizi Almanya’da bir şirketin bilgi havuzuna aktarıldığını biliyor muydunuz?

Sosyal medyada, bu tür uygulama ve oyunların tuzağına düşmek kişisel bilgilerinizi bilinmeyen şirketlere aktarmak anlamına geliyor. Bazı uyanık şirketler böyle şaka içerikli oyun ve uygulamalarla sosyal medyada hızlıca yayılıyorlar ve size hiç fark ettirmeden kişisel bilgilerinizi ele geçiriyorlar.

“Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur” uygulamasıda bunlardan bir tanesi. Sahte bir wikipedia sayfası oluşturan bu uygulama, tüm kişisel bilgilerinizi Almayan’da bir şirketin bilgi havuzuna aktarıyor. Aslında “veri madenciliği” olarak adlandırılan bu uygulama, sadece Türkiye’de değil birçok ülkede de popüler.

Veri madenciliği adı verilen bu yöntem bu bilgileri belirli meblağlar karşılığında şirket ya da kurumlara satılmasını amaçlıyor. Şirket bu bilgileri kimi zaman kendi amaçları içinde kullanabiliyor. Kısacası, sosyal medyada eğlenceli olarak gördüğünüz oyun ve uygulamanın arkasında bambaşka bir dünya yatabiliyor.

 

Şimdi bu uygulamadan nasıl kurtulacağımıza gelelim. Öncelikle Facebook sayfamızın sağ üst köşesindeki menüden Ayarlar kısmına giriyoruz. Daha sonra sol menüden Uygulamalar kısmına giriyoruz.  Buradan ‘Eğlenceli Vikipedi’ uygulamasını bularak üzerine geliyoruz ve çarpı işaretine basıyoruz. Daha sonra karşınıza küçük bir ekran geliyor Kaldır seçeneğini tıklayarak sizin verilerinize ulaşması kısıtlanacaktır.

Leave a Reply