Dün gece Serkan Türkel abimin blogunda dolaşırken footer da gözüme ST Blog Google Play’de! çarptı. Tabii meraklı Yalçın durur mu hemen tıkladım. Ve beni Google Play Store’da Blogaps Kişisel diye bir sayfaya yönlendirdi. Ufak bir araştırma yaptıktan sonra bu uygulamanın Safa Paksu tarafından geliştirildiğini gördüm. Zaten kendisini de az buçuk tanırım.
Şimdi gelelim asıl konuya. Nedir bu blogaps ?
Blog yazarlarının %95’inin mobil uygulaması yoktur. Kategori bazında bir den fazla blogu gerçek zamanlı olarak takip edebilmeniz için hazırlanmış olan muhteşem bir platform olmuş bence. Blogaps, gerekli olduğunda, kullanıcılara kullanıcıya özel içerik sağlamak veya kullanıcıya daha iyi hizmet verebilmek için kullanıcı ayarları ve web geçmişi bilgilerini çerezler kullanarak saklamaktadır. Blogaps içeriğinde yer alan blog sitelerinin RSS hizmetlerinden yararlanarak içerikleri uygulama kullanıcılarına sunmaktadır. RSS hizmetleri blog sitelerinin genel olarak ziyaretçilerin hızlı takibi için sitelerde bulunan halka açık bir hizmet çeşididir. İçerik sağlayan blog siteleri öncelikle özgün içerikleri sayesinde seçilmektedirler. Diğer kriterler ise yayınların güncel olması ve tek yazar olmasıdır.
Blogaps uygulamasında Teknoloji, Tasarım, Kişisel, Medya, Kadın, Yemek, Seyehat ve Çaylak kategorileri bulunmaktadır. Eğer hepsini bir arada görmek isterseniz Blogaps Hepsi uygulamasını indirebilirsiniz.
Bir blog yazarı olarak gerçekten böyle bir uygulamayı gördüğümde çok sevindim. Umarım Safa hocam bu paylaşımımı görür beni de o uygulamanın bir blog parçası olarak ekler. Zaten dün gece bunun için bir tweet atmıştım.
Detaylı ayrıntıyı buradan da bakabilirsiniz.