Nostalji – Eski Çizgi Filmler

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir aranın ardından tekrar sizlerleyim. İşletme, okul, dershane derken blogla ilgilenemedim. İnşallah bu yaz blogu yine en yükseklere çıkarmak için elimden geleni yapacağım. Lafı fazla uzatmadan bu güzel eski çizgi filmlerle olan kısa yazılarımla sizi baş başa bırakıyım… Yorum atarsanız memnun olurum…


HUGO

Hugo ve Tolga abiyi 90 ve 2000’li yılların başlangıç yıllarda çocuk olanların unutmayacağı televizyon oyun programıydı. Neredeyse tüm çocuklar yarışan çocukla birlikte tuşlara basmaktaydı. Yok 4 le sola 6 ile sağa, 5 zıpla, 2 ile yukarı çık. Sabah erkenden kalkıp hep bunu izlerdim. Bağımlısı olmuştum 🙂 

Tarçın ve Arkadaşları

Tarçın ve arkadaşları benim çocukluğumun en önemli çizgi filmlerinden biridir. İlk okull dörde kadar hep bunu izlemişimdir. Okulda benle hep alay ederlerdi. Tarçının arkadaşları gülçin, nurçin ve yalçın diye ama ben hiç aldırış etmezdim. Neyse fazla uzatmayım bidaha ki nostalji bölümümüzde görüşmek üzere hoş çakalın…

NİNJA KAPLUMBAĞLAR

Türk gençliğine pizza sevgisi aşılayan çizgi filmdir. Bu dizide Japon Sensei Splinter, 4 tosbağası ile yeraltında saklanırken Shredder’ın mutasyon ışınlarına maruz kalıyor ve en son lağım faresine dokunduğu için fareye dönüşüyordu. Tospaalar da insana benziyorlardı. Splinter bunlara en sevdiği Rönesans sanatçılarının isimlerini takıyor ve Shredder’in üzerine salıyordu. Bunlar hep yeraltında lağımda yaşıyor ve sürekli ama sürekli pizza yiyorlardı. Bunlara yardım eden bir de televizyoncu kız vardı, April. Bu April’in sarı bir tulumu vardı ve başka hiçbirşey giymezdi. Severek izlerdik biz bu kaplumbağaları. 

REDKİT

Gelmiş geçmiş en hızlı silah çeken kovboydu, gölgesinden bile hızlı ateş eder, sürekli Joe, Jack, William ve Avarel Dalton kardeşlerin peşinden koşar, aptal köpek Rin Tin Tin’in başını beladan kurtarır, emektar atı Düldül ile muhabbet ederdi. Red Kit herkesin sevdiği bir klasikti, Milliyet gazetesi yıllarca bunun çizgi romanını vermişti. Red Kit her maceranın sonunda ortadan kaybolur, batan güneşe doğru atını sürerken, ben yalnız bir kovboyum diye şarkı söylerdi. Kıyafeti hep aynıydı, ama yıllar sonra sigara içmeyi bırakmış, onun yerine ağzında bir ot taşır olmuştu. Sarah Bernhard’la, Kalamiti Jane ile maceralar yaşamış, bir keresinde Nensi diye bir kızla nişanlanmıştı. Çinli çamaşırcı, akbaba cenaze levazımatçısı en sevilen tiplerdendi. Posta arabası şirketi Wells Fargo Co. sloganı Yolculukta Banko idi. Kızılderililer’le barış çubuğu içer, Papatya Kasabası’nı korur, posta arabalarına eşlik ederdi.

SON DİNAZOR DENVER

Bir grup oğlan arka bahçeyi kazarken eşşek kadar bir yumurta bulmuşlar, Yumurtadan dana kadar bir dinozor çıkmıştı, Mavi gözlü sevimli uzun boylu dinozor, Denver adını takmışlardı sonra da beraber alemlere akmışlardı :)). Bu Denver’a söfçü şortu ve güneş gözlüğü giydirip plaja götürürler, Sörf yaptırırlar da kimse bunun dinozor olduğunu anlamazdı. Yıldız şeklinde Elton John gözlüklerini takıp rock n’ roll bilem yapmıştı. Eğlenceli geliyordu o zaman bize işte eski yıllarda. Ama şimdi öylemi … Ahh eski yıllar ahhh….

AYI YOGİ

Kafayı piknikle, sandöviçle bozmuş; ormana gelen piknikçilerin sepetlerini yürütmeye çalışırken maceradan maceraya koşan şaşkın bir ayı yı anlatacağım :)) Sürekli efeemm diye konuşur, başına bin türlü iş açar, korucu dayı bunları basınca panik içinde sağa sola koşuştururdu. Düpedüz salaktı. Yanındaki küçük Bobi’ydi ismi galiba, o daha zekiceydi.

TAŞ DEVRİ

Fred Çakmaktaş, karısı Vilma, çocukları Çakıl ve vefakâr ev hayvanları Dino, komşuları Barney Moloztaş, karısı Betty ve evlat edindikleri çocukları Bam Bam, Taş Devri’nin karakterleridir. Taşyatağı’nda (Bedrock) yaşarlar. Hikayesi; Fred ve Barney çok yakın arkadaştır ve aynı taş ocağında çalışırlar. En sevdikleri spor bowlingtir, sürekli oynarlar.Patronları bay Slate(İlk sezonda Bay Arduaz) sinir bir adamdır. Onunla ara sıra kavga ederler, başları belaya girer, kovulma noktasına gelirler ama konu hep tatlıya bağlanır. Vayy be ne izlerdik :))

 • Fred Çakmaktaş – Asıl karakter
 • Vilma Çakmaktaş -Fred’in karısı
 • Çakıl Çakmaktaş Çakmaktaşların Kızı
 • Dino – Çakmaktaşların köpek gibi havlayan evcil dinozoru
 • Bebek Puss – Çakmaktaşların keskin dişli kedisi.
 • İnci Slaghoople – Vilma’nın annesi.
 • Tex Sertkaya – Fred’in eniştesi.
 • Jemina Sertkaya – Fred’in halası
 • Barni Moloztaş – Fred’in en yakın arkadaşı ve komşusu.
 • Beti Moloztaş (kızlık adı Elizabeth Jean McBricker) – Barni’nin karısı.
 • Bambam Moloztaş – Moloztaşların çocugu güçlü bir bebek.
 • Hoppi – Moloztaşların kanguru/dinozor karışımı ev hayvanı.

Written by

306   Posts

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi öğrencisi bir blog yazarı. Aynı zamanda da ETİGET - LGDestek - HuaweiAksesuar da E-Ticaret Mağaza Yöneticiliği yapmaktayım.
View All Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir