Eski Hayatımızı Unutuyoruz

Artık hayatımızın bir parçası olan internet, bizi eski hayatımızı unutturuyor. Eski hayatımızdan kastım internet olmadan önce daha doğrusu pek yaygınlaşmadan önce umuyorum ki çoğu insan asosyal değildi. Arkadaşlar toplanır mahalle maçı olurdu, haftalık halı saha turnuvası olurdu. Meyve suyuna, kekine, pastasına iddaya girilirdi. Ama şimdi o arkadaşlar büyüdü, teknoloji gelişti, mahalle maçlarını, halı saha turnuvalarını unuttu. Neden, sırf bu internet denilen teknoloji yüzünden. Artık o arkadaşlar teknolojik aletler üzerinden futbol maçı yapıyor, saatlerce oynayıp boştan yere para ödüyorlar.

Ailecek akşam gezmeleri, hafta sonları beraber etkinlikler olurdu, park’a, bahçeye, pikniğe, sinemaya gidilirdi. O zaman akıllı telefon yerine tetris, sporcu kağıdı, misket, topaç, beyblade vardı. İki üç güne bir misafir gelirdi, akrabalar gelirdi büyükler muhabbet ederken bizde akrabaların, komşuların çocuklarıyla beraber oynardık. Oyuncaklarımızı paylaşırdık. Kendi kendimize oyun senaryosu yapmaya çalışırdık. Ama şimdi hadi oğlum, kızım çıkalım, gezelim, pikniğe gidelim deseler gelmezler. Niye biri bilgisayarda oyun oynar, biri sevgilisiyle mesajlaşır, o anne baba da kendileri gezer, veya geçerler odaya televizyonun karşısında öylece otururlar. Sinemaya gitmek yerine evde bilgisayar başında film izlerler. Öyle komşular, akrabalar da gelmez ve gitmezler artık. Anca görüşürlerse bayramdan bayrama, arada sırada da telefonla görüşürler. Öyle eski sokak oyunlarını da oynamazlar, neden oynasınlar ki. Evinde en az iki tane bilgisayar, elinde son model akıllı telefon sosyal medya denen illette boş boş zaman öldürür, sevgilisiyle mesajlaşır. Git anne, babanla konuş zaman geçir deseler gitmezler ama bir ihtiyaçları oldukları zaman da koşa koşa giderler. Anne kıyafet lazım, baba kontörüm bitti vs vs vs

Demem o ki eski yıllarınızı asla ve asla unutmayın. Onları çöpe atmayın, onlar sizi büyüten şeyler. Eğer bu okuduğunuz yazıdan bir şey çıkardıysanız şu internet denen teknolojiye biraz ara verin ve arkanıza dönüp bakın. Şimdi ki zamanınız mı çok güzel, eğlenceli, yoksa geçmiş zamanınız mı .!

Leave a Reply