Blogging

Kafaya Takmaktan Kurtulmak

Çeşitli konular, zaman zaman fazlaca kafaya takılabilir. Kimisi evliliği, kimisi geçmiş zamanda yaşadığı bir tartışmayı veya olayı, kimisi geleceğini kafaya takar. O an fark edemiyoruz ama kafaya taktıklarımız aslında yaşam kalitemizi çok fazla olumsuz etkiliyor. Kafaya takmaktan kurtulmak, insanın kendi kendine başarabileceği, ancak biraz çaba isteyen bir iş…

Eğer kafaya taktıklarınızdan giderek rahatsız oluyor, bu durumun aslında hayatınızı nasıl olumsuz etkilediğini fark ediyorsanız bazı küçük ipuçlarını hayata geçirerek bu durumu giderek azaltabilir, ısrarcı olursanız tamamen yok edip kurtulabilirsiniz.

Başka Şeylere Odaklanın

Kafaya takılan mevzu, meydana geldiği anda bunu çözmek için çaba gösterin. Çözülmediyse ondan elinizden geldiğince uzaklaşın ve başka uğraşlar bulun, başka şeylere, konulara odaklanın. Yavaş yavaş kafaya takılan konudan uzaklaşacaksınız.


Beklentiyi Azaltın

İnsanların belirli meseleleri kafaya takmalarının asıl nedeni ise beklentilerdir. İnsan odaklandığı konuda beklentisini artırdıkça, kişinin hayatını ele geçiriyor. Dolayısıyla sürekli düşünülen konu yüzünden anı yaşamak mümkün olmuyor. Beklenti yüksek olduğu için beklenen gerçekleşmedikçe kafaya takma olayı da giderek artıyor. Kafaya takmaktan kurtulmak için hayatı yaşamaya devam etmeli ve kafaya takılan konu her neyse onunla ilgili beklentilerden vazgeçmek gereklidir.


Gerçekleşmemiş Konularda Düşünmeyi Bırakın

Herhangi bir konu ile ilgili, gelecekte gerçekleşecek bir olay veya durum için önceden düşünüp durmayı bırakın. Örneğin bir ders sunumu, bir konferans konuşmasını öncesinden sürekli düşündüğünüzde sadece gerilip sıkıntı yaşarsınız. Evet, hazırlıklı olmak adına elinizden geleni yapın ama kendinizi endişelendirecek kadar düşünmeyi bırakın. “Zamanı geldiğinde gerekeni yapacağım”, “bunun için henüz zaman var” şeklinde kendinizi telkin edin.


Endişelendiğiniz Konuda Asıl Korkunuzu Bulun

Korktuğunuz, endişelendiğiniz konularla ilgili aklınıza gelen senaryoyu, eğer böyle olursa ne olur diyerek canlandırın. Aslında korktuğunuz şeyin ne olduğunu bu şekilde bulabilirsiniz.  Ve düşündüğünüz kötü senaryoya bile bir süre sonra alışabileceğinizi görebilirsiniz.

Kafaya takmaktan kurtulmak, bir miktar teslimiyet gerektiriyor. Hayat herkes için iyi ve kötü olaylar sunuyor. Gelecek endişesi veya geçmişe kızarak, kafaya takarak yaşamak için hayat çok kısa. Bırakıp biraz rahatlamak, anı yaşayıp keyif almak gerek…

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Aksaray Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Şu anda Getir'de Depo Sorumlusu olarak çalışmaktayım.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok

close