Kanada Göçmelerin İlk Tercihi

Dünya üzerinde pek çok ülke sınırları içinde  ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağını yaratabilmek için her yıl, sektörler bazında listeler yayınlıyor. Göçmenlere kapılarını açan ülkelerin temel amacı, iş gücünü, kalifiye yabancıları ülkelerine kazandırarak artırmak ve birkaç yıl içinde de kalifiye  insanlara vatandaşlık vermektir. Bu ülkeler arasında ülkesine göçmen alan ve kabul eden ülkeler sıralamasında Kanada 1. sırada yer almaktadır. Hal böyle olunca insanın aklına neden Kanada sorusu geliyor.

Bu sorunun birden çok cevabı var. Ancak en büyük nedeni Kanada’nın  sahip olduğu coğrafi büyüklük ve bu büyüklüğe karşı sahip olunan  nüfusun az oluşudur. 9.985.000 kilometrekarelik  yüz ölçümü ile Kanada, yüz ölçümü bakımından dünyanın Rusya’dan sonraki en büyük 2. Ülkesidir. Ancak,  ekonomik büyümenin devamlılığı için her yıl başka ülkelerden yaklaşık 250.000 civarında göçmen kabul etmektedir.

Kanada’yı göçmenlik listesinin üst sırasına taşıyan bir diğer önemli neden ise Kanada’nın dünyanın en yaşanılabilir ülkeleri listesinde en başlarda yer almasıdır. Eğitim, teknoloji, hayat kalitesi, iş imkanları, sağlık güvencesi, güvenlik, sıfıra yakın suç oranları, ekonomi konusunda Kanada şehirleri bir örnek niteliğindedir.

Ayrıca devlet tarafından uygulanan düşük vergi politikası, girişimcilere verilen maddi desteklerinde Kanada’nın tercih edilmesindeki rolünü belirtmemiz gerekir.

Kanada’nın neden bu kadar çok tercih edildiğinden bahsederken aklımıza göçmenlik başvurusu sürecinin nasıl olduğu sorusu geliyor.

Kanada göçmenlik başvurusu yapabilmek için eğitim, yabancı dil, mesleki tecrübe, yaş gibi özelliklerden oluşan bir puanlama sonucunda 100 üzerinden en az 67 puan almanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Başvuru aşamasında işinin ehli bir danışmanlık firması ile çalışmak sizi bir adım ileriye taşıyacaktır. Danışmanlık firması sizi doğru şekilde başvurunuzu yapmanız, dosyanızın eksiksiz hazırlanması, başvurunuzun kabul edilmesi sonrasında yapmanız gereken banka işlemleri, sosyal sigorta ve sağlık başvuruları  konusunda yönlendirecektir.

Kanada’da yeni bir hayata başlamak için doğru zamanda, doğru başvurunun yapılması gerektiğini unutmamanızı tavsiye ederim.

Yalçın Güler
Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek, Huawei Aksesuar ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir