Neden Sanayi’ye Yönelmiyoruz

Neden sanayi’ye yönelmiyoruz. Her gün televizyonda , internet’te, gazete’de okuyor görüyor izliyoruz. Yok şu kadar yılda şu miktar inşaat dikildi. Yok büyük şehirlere şu kadar rezidans yapıldı. Eski evler, gecekondular yıkılıp yerine göktelen dikildi, alışveriş merkezleri oldu. Tamam bir yerde bunlarda gerekli haklısınız ama neden bunlar dışında sanayileşmiyoruz ? Türkiye’nin durumu, işsizlik sayısı, yaşam gücü belli. Daha neden çalışma iş sektörü hakkında bir şeyler yapmıyorsunuz. 

Okuma yazma bilen fakat bir okul bitirmeyenlerin işsizlik oranı yüzde 11,1’i buldu. İlkokul mezunlarının işsizlik oranı yüzde 7 ile 8 arasında. İlköğretim, ortaokul ve orta dengi meslek okullarından mezun olanların işsizlik oranı yüzde 12 arasında. Genel lise mezunlarının işsizlik oranı yüzde 11.9 arasında. Meslek lisesi mezunlarının işsizlik oranı yüzde 10,6 olarak tespit edildi.

Geçen yıl itibarıyla 5 milyon 691 bin yüksekokul ve üniversite mezunundan; 606 bini işsiz kaldı. Yüksekokul ve fakülte mezunlarının işsizlik oranı yüzde 10,6 oldu. Sonra diyorlar çalışacak işçi yok, maaş beğenmiyorlar bize uygun değil vs vs. hepsi yalan dolan. Özellikle büyük şehirlerde en az 20 – 30 adet alışveriş merkezi, rezidanslar var. Her yıl illaki bir iki adet alışveriş merkezleri açılıyor. Neden bunların yerine küçük veya büyük bir sanayi kurup en az 1000 kişiye iş vermiyorsunuz.Ekmek kapısı açmıyorsunuz. Hayır dua almıyorsunuz. Benim bildiğim öğrendiğim sanayi kurarak iş yaparak üretim elde edilip gelişilir. Öyle rezidans, alışveriş merkezi yapılarak bu ülke gelişmez.

Written by

306   Posts

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi öğrencisi bir blog yazarı. Aynı zamanda da ETİGET - LGDestek - HuaweiAksesuar da E-Ticaret Mağaza Yöneticiliği yapmaktayım.
View All Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir