Blogging

Uykuya Dalmak İçin Etkili Beş Yöntem Ve Tüyolar

Yaz mevsimi geldi çattı. Mevsim değişimlerinin en kötü yanı insanın vücut bünyesinin de biraz bozulmasıdır sanırım. Özellikle kapanma sürecinde hepimizin uyku düzeni allak bullak oldu. İşte uykuya dalmanızı kolaylaştıracak beş yöntem sizler için paylaşıyorum. Bilindik klişe şeyler olabilir ama işe kesinlikle yarıyor. Denemekten zarar gelmez.

  • Sayı Saymak

Evet, koyun değil sayı sayın. Fakat bu sayıyı sayarken bir şeyler düşünmeyin, beyninizin düşünmesine izin vermeyecek kadar hızlı sayın. Gözleriniz yavaşça kapanırsa bile devam edin. Taa ki uyuyana dek.

  • Esnemek

Olduğunuz yerde kollarınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın bacaklarınızı baldırlarınız biraz ağrıyana kadar uzatın. Bir on saniye kadar böyle durduktan sonra vücudunuzu kademe kademe serbest bırakın.  Vücudunuzdaki hücreler laktik asit salgılamaya başlayacaktır ve bu da uykunuzu getirecektir.

  • Spor Yapmak

Bazı arkadaşlarım yatmadan önce on ya da on beş mekik, şınav çekiyorlar. Bu hem –yine- laktik asit salgılanmasını sağlanıyor hem de yatmadan önce spor yapmış oluyorlar. Vücutları yorulmaya başladığı için dinlenmeye ve uyumaya ihtiyaç duyuyorlar.

  • Gözlerini Kapatıp Beklemek

Burada da birkaç püf nokta var. Gerçekten hiç ama hiç hareket etmeyeceksiniz bu yüzden ilk önce rahat olabileceğiniz bir pozisyonda yatmanızı öneririm. Gözlerinizi de hiç açmayacaksınız. Bir şeyler düşünmeye başlasanız dahi o pozisyonda uzun süre kaldığınız için vücudunuz kendisini uyku moduna alacaktır. (sanki bilgisayardan bahsediyorum)

  • Sıcak Bir Şeyler İçmek

Süt, sıcak çikolata ya da papatya çayı.  İçtikten sonra yarım saat kitap okursanız tadından yenmeyecek kadar kolay şekilde uykuya dalabilirsiniz.

Evet yöntemlerden ziyade daha rahat uyku için birkaç tüyo vereceğim

  1. Uyumadan en az 3 saat öncesine kadar yemeyi, içmeyi bırakın. En azından ağır ve kafein içerikli olanları. Özellikle sakın kahve içmeyin. Yoksa uyumanız epey zorlaşır.
  2. Fırsat buldukça saat on bir ve üç arası uyuyor olmaya çalışın. Eğer bunu yapamayacak kadar yoğunsanız her gün aynı saatte uyuyup uyanmaya çalışın. Bir süre sonra vücut bu saatleri kavrayacaktır siz ona uyamıyorsanız o size uymaya çalışacaktır.
  3. Odanızı yatmadan önce havalandırın. Çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edin. Son olarak sessiz ve yatabildiğiniz kadar karanlık bir oda fazlasıyla iş görür.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Aksaray Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Şu anda Getir'de Depo Sorumlusu olarak çalışmaktayım.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok

close