Windows 7 Kullananlar Dikkat

Her işletim sistemine belli bir ömür biçen Microsoft, ona göre de güncelleme desteğini ayarlıyor. Eko sistemde en çok kullanılan Windows 7’nin de ana güncelleme desteği kesiliyor.

Microsoft tarafınının merakla beklediği Windows 10’a adım adım yaklaşırken, pazarın hala en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows 7’nin bileğini büküp bükemeyeceği tartışılıyor.
Hala günümüzde Windows 7, dokunmatik paneli olmayan dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarlar için oldukça yeterli bir deneyim sunuyor. Bu yüzden kullananlar, Windows 8 ya da 8.1 sürümlerine geçiş yapmıyorlar. Fakat Windows 7 için güzel haberlerimiz yok. Microsoft, Windows 7 için ana güncelleme desteğini çekiyor.
14 Ocak itibariyle Windows 7’ye büyük güncellemeler gelmeyecek
14 Ocak 2015 itibariyle ana güncelleme desteğinden mahrum kalacak olan Windows 7’ye, bundan böyle artık büyük güncelleştirmeler gelmeyecek.
Büyük güncelleştirmelerden kastımız ise artık bundan sonra özellik değişiklikleri, arayüz eklentileri, performans iyileştirmeleri gibi sisteme doğrudan müdahale eden güncellemeler.
Güvenlik desteği 2020’ye kadar devam edecek
Güvenlik tarafında ise Windows 7, 2020 yılına kadar desteklenmeye devam edecek. 14 Ocak 2020 yılına kadar tespit edilen açıklara, Microsoft yama çıkaracağını belirtiyor. Kısaca Windows XP’deki gelişmelerin benzerlerini Windows 7’de de göreceğiz. Zaten stabil ve hızlı bir şekilde çalışan Windows 7 için bundan sonra çok büyük güncellemelere gerek kalmayacak. Tabi zamanla yeni sisteme entegre sürücülerden mahrum kalacağı için, ilk kurulumdan sonra kullanıcılarını biraz daha uğraştırabilir. 
Bakalım Windows 7 efsanesini, Windows 10 silebilecek mi yoksa 2020 yılında hala geçmişte Windows XP’de olduğu gibi Windows 7 kullanım oranlarını mı tartışacağız?
Kaynak : SDN
Yalçın Güler
Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek, Huawei Aksesuar ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmaktayım.
Yorum Yapmayı İhmal Etme