Karnaval dediğimizde hemen hemen hepimizin aklına ilk “Rio de Janeiro Karnavalı” gelir. Oysaki özellikle Avrupa’da Rio Karnavalı’ile boy ölçüşebilecek renklilikte pek çok karnaval var. Gerçek bir seyahat tutkunu iseniz seyahat planı yaptığınız ülkelerin kültürüne ve yaşantısına ortak olmak için festival dönemlerini özellikle  takip etmenizi öneririm. Yılın her ayı, farklı ülkede, farklı bir karnavala, renkli bir festivale veya coşkulu bir etkinliğe denk gelmeniz kaçınılmazdır. Festival zamanları 24 saat yaşayan şehirlerde, hem doyasıya eğlenip hem de o ülkenin kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Bu yıl Avrupayı yeniden keşfetmek planlarınız arasındaysa, rengarenk bir dünyanın kapılarını ardına kadar açmak istiyorsanız, tatil tarihlerinizi belirlemeden önce Avrupa’nın en eğlenceli bir iki festivalinden bahsetmek isterim.

1268 yılından beri kutlanan maskeleriyle ünlü Venedik Karnavalı süresince takılan ve yüzlerin tamamını ya da büyük bir kısmını örten maskeler de ihtişamın boyutunu tahmin bile edemezsiniz.  Venedik Karnavalı süresince tek kural, et içeren yemekler yememek.

Gündüzleri özel geçit törenlerine, müzik, dans performanslarına ve boğa güreşlerine; akşamları ise festival alanındaki onlarca çadırda yöresel içki ve yemekler  eşliğinde sevillanas ve flamenko dansları izleyebileceğiniz İspanya’nın meşhur  Nisan Fuarı’nı mutlaka görülmesi gereken etkinlikler listenize ekleyin derim.

Avrupa’nın dört bir yanından 1 milyona yakın turistin katılımıyla, dev bir sokak partisine dönüşen Hollanda’nın Kraliçe Günü’nde tüm amsterdam sokaklarının turuncuya bürünmesi ve herkesin turuncu giymesi sizi şaşırtmasın.  Festival, çeşitli geçit törenleri, bitpazarları, çocuk partileri, canlı müzik performansları, tiyatro festivalleri ile tam bir sokak partisi tadında geçiyor.

Aslında daha sayamayacağımız onlarca ilginç festival var. Tüm festivallerin bir sonraki yıl hangi tarihlerde olacağı belli oluyor. Hal böyle olunca uzun vadeli seyahat planı yapmanız mümkün. İleri tarihli bir planlamanın size getireceği erken rezervasyon fırsatı sayesinde online uçak bileti satan web sitelerinden Avrupa’nın pekçok şehrine ucuz uçak bileti bulabilirsiniz.

Avrupa’nın bu renkli yüzünü görmek için sabırsızlanıyorsanız vakit kaybetmeden tatil planlarına başlayın derim…