Bu Aralar İyi Değilim

Aslında ben hiç iyi değilim. Neden diyecek olursanız, hep bir sinir, stres, düşünce, duygusallık, yapamama isteği vs … Son 1 haftadır baya kötüydüm. Geçenlerde 2 gün 2 gece yatmadan önce hep burnum kanadı ve ağzımdan da bir miktar kan geldi. Ben aslında pek umursamadım ama biraz internette araştırma yapınca ne yalan söyleyeyim korktum.

Hafta sonu semt polikliniğine gittim ama hafta sonu olduğu için kulak burun boğaz da hiç bir tane bile doktur yoktu. Sonra acile gittim ve pratisyen doktora derdimi sıkıntımı anlattım. Beni kan alma ünitesine yönlendirdi. Sağ olsun hemşire ilk iğneyi sokamadı veya benim korkumdan elim titredi ve kan direk fışkırdı. Hemen pamukla kapadı hemşire diğer kolumu açtım, onda sorun olmadı 3 kutu kanı aldı. Onları tahlile götürdükten sonra akciğer röntgeni çekindim. Sonrasında bekleme odasında serum takılacaktı. Sağ olsun serumu takan hemşire kolumu haşat etti. Serumu taktıktan sonra serum durdu ve kan gelmeye başladı. Söktü diğer koluma taktı o kolumda da aynısı oldu. Sonra başka bir hemşire geldi ve serum askısını yükseltti. Meğersem askı düşük seviyede olduğu için kan geliyormuş.

10 dakika da bitecek serum 30 dakika da bitti. İlk verdiğim kanın pıhtılı olduğu söyledi hemşire. Yine bir 3 kutu kan aldı. Ama artık benim sol kolum iflas etmişti. 1 saat bekledikten sonra doktorun yanına gittiğimde bana bir yerden enfeksiyon kaptığımı, korkulacak bir şeyin olmadığını söyledi. Hafta içi birde göğüs hastanesine git orada muayene etsinler dedi. İlaç mı istersin iğne mi yazayım dedi. İğneden çok korktuğum için ilaç yazmasını söyledim sağ olsun 4 tane ilacı verdi.

Bir kaç gün sonra da göğüs hastanesine gittim. Sabah erken gitmeme rağmen maşallah doktorun odasının önü öyle bir kalabalık ki iğne atsan yere düşmezdi. Sanırsam sadece genç hasta olarak ben vardım. O kadar kişi arasından sıram nihayet gelmişti. Doktorum çok iyi ilgilendi, sağ olsun. Yine aynı şekilde durumumu izah ettim. Muayene ettikten sonra tekrardan kan vermemi istedi. Kan ünitesine gittiğimde biraz korkmuştum ve çekinmiştim. Çünkü 6-7 tane kız stajyer öğrenci 2 tane de hemşire vardı. Yine kolumu harap edecekler diye düşünürken hemen kolayca 1 dakika bile sürmeden 3 kutu kanı aldı hemşire. Acilde ki kadın hemşire 5 dakika uğraşmıştı. Sonuçlar öğleden sonra çıkar demişti doktor. Bende eve gittim, yemeğimi yedim ilaçlarımı içtim. Sonrasında çarşıda bir kaç işim vardı onları hallettikten sonra tekrar hastaneye gittim.alerji-testi

Bu sefer ki kan değerlerim iyiydi ama şekerim (glukoz) 153 idi.  Doktor son olarak benden alerji testi yaptırmamı istedi ve hemşire odasına gönderdi. Yine 4-5 tane kız stajyer 2 tane hemşire vardı. Ve resimde de gördüğünüz gibi kolumu kalemle çizip numaralandırdılar. Stajyer kızın bir tanesi tek tek iğneleri koluma batırdı, hemşire de iğnenin battığı yere jel gibi bir şey sürüyordu. Hemşire stajyer kıza iyi batır canı yansın dedi, tabii herkes bana bakıyordu hepside güldü, bende tebessüm ettim sadece. Ama cidden kızın batırdığı iğneler acıtmıştı kolumu.

Bu Aralar İyi Değilim Kolumun böyle kıpırdamadan 20 dakika duracağını söyledi hemşire. Meğerse o batırılan iğnenin üstüne sürülen şey orda hangi alerjimin olduğunu belli ediyormuş. Zaten sırasına göre de kağıtta yazıyordu. Maşallah bir çok şeye alerjim varmış. Şimdi tek tek onları yazarsam bayağı bir uzun sürer. Sonrasında doktorun yanına gittim ve korkulacak bir şeyin olmadığını söyledi. Alerjimin olduğu şeylerden uzak durmamı söyledi. Sağ olsun bir de ilaç yazdı. Maske kullanabilir miyim diye sordum. Kullanırsan tabii biraz daha iyi olur dedi. Artık bir süre böyle dolaşacağım.

Leave a Reply