İnternet’te bir çok bilgi dolaşıyor ve en çok arama yapılanların arasına girmeyi başarıyor. Bu yazımızda faturalı ve faturasız hatlar ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Faturalı Hat Nedir?

Faturalı hat ay sonunda size bir faturanın gelmesi ile çalışan bir sistemdir. Bu sistem aslında yeni yeni ülkemize gelmiştir. Yani kısaca özetleyecek olursak, siz peşin olarak bir ücret ödemezsiniz. Belirlenmiş ayın içinde istediğiniz kadar kullanırsınız. Sonrasında adresinize, mailinize veya sms ile faturanız size gelir. Burada ki hesap dökümünü incelemenize olanak sağlanıyor. Sonrasında istediğiniz ödeme yolu ile faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Ödediğiniz zaman hesap kesim tarihinden itibaren, yeni hattınızın ödemesine yansır ve tarifeniz sıfırlanır. Data kullanımlarınız ve diğer bakiye bilgileri tekrardan saymaya başlar.

Faturasız Hat Nedir?

Faturasız hat yani TL yüklemeli hat olarak bilinen bu sistem, peşin olarak kontör yüklemiz ile çalışıyor. Yani tam faturalının aksine siz içine ne kadar yüklerseniz o kadar harcayabilirsiniz. Paket yapmanız için bazı kampanyalarda yer alıyor. Bunları yüklediğiniz TL dahilinde yapabiliyorsunuz. Avantajsız ve pahalı tarifelerin faturasız hatlarda olduğu bilinmektedir.

Sim Kart (Hat) Nedir?

Sim kartlar ülkemizde hat olarak da geçmektedir. Bir çip görevi görmektedir, bilinenin aksine telefonun çekmesine yardımda bulunmaz. Sadece bir kimlik görevi görür ve baz istasyonu karşısında telefona bir kimlik kazandırır. Sonrasında istediğiniz her yerde telefonunuz ile arama yapabilir, sms gönderebilir ve internete girebilirsiniz. Tabi ki bunlar hattınızın paketine veya tl durumuna göre değişebilmektedir. Eğer yurt dışına çıkarsanız dolaşım olarak hattınızın kullanımına devam edebilirsiniz. Operatörler arasında bir anlaşma bulunduğu için farklı bir baz istasyonuna gerek kalmıyor.

Faturalı ve Faturasız Hattın Farkları Nelerdir?

Üstte de belirttiğim gibi, ancak bazı farklar bulunuyor. Birazda bu farklardan bahsetmek istiyorum.

  • Faturalı özgürdür ve istediğiniz kadar kullanırsınız.
  • Faturalı daha uygun tarifeler içermektedir.
  • Faturalı da fatura aşım derdi olabilir, ücreti daha fazla gelebilir.
  • Faturasız daha güvenlidir, ücret aşım derdi yoktur.

Sizlerin aradığı sorulara cevap vermek istedim, daha detaylı bilgi almak isterseniz https://kolaykolay.com/2019-faturali-hat-tarifeleri-ve-hazir-kart-paketleri/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Güncel olarak bilgiler verilmektedir.