Kim Daha Akıllı

Yıllardır teknolojinin yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu tartışılıp durulur. Hatta okullarda münazara konusu bile olmuştur. Bana göre teknoloji insana göre değişiyor. Eski dönemlerde birbirini seven iki genç haberleşemiyor, bu yüzden de kızı başkasına veriyorlar ya da oğlan kızın kendisini sevip sevmediğini bilmediği için o da başkasıyla evleniyordu halbuki bu gençlerden birisinin hayatlarında tek bir mesaj atma hakkı olsaydı o zamanlar bu kadar ayrılık yaşanmaz, aşk acısı çekmezlerdi. Bir de günümüze bakalım kim daha akıllı.

Yanında dünya güzeli, şefkatli hanımı, etrafında koşup oynayan çocukları, yine önünde eşinin hazırladığı lezzetli yemekler ve az sonra önüne gelecek çayın kokusu ve bütün bunlara kör olan, yüzünü elindeki telefondan ayırıp da iki güzel kelam etmekte aciz ama telefondaki kadınlara iltifatlar yağdıran, eşini aldatan, gününü gün eden adam!

Her şey teknolojik değilken bakkal amcadan erzak borç yazdırır, maaş alınca da borcumuzu ödemenin gururuyla eve giderdik. Şimdi ise 50 kuruş eksik çıkınca elimizdekini geri veriyoruz. Ee, geri vermeyip de ne yapacaktık? Karşımızdaki bir insan değil makine, ne “sonra bırakırım“dan anlar ne de “merhamet“ten.

Bu örneklerden dolayı teknoloji ya da akıllı telefonlar diyelim. Zararlı mı? Hayır. Aslında zararlı olsa bu yazıyı size nasıl ulaştıracaktım, sadece teknolojiyi kullanan insan asıl akıllı olanın telefonun değil kendisinin olduğunun farkında olmalı.

Peki sizce teknoloji bugüne kadar sizde iyi veya kötü ne gibi sonuçlar doğurdu?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Aksaray Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Şu anda Getir'de Depo Sorumlusu olarak çalışmaktayım.

İlgili Yazılar

3 yorum

Tuhaf bir yazı oldu. Bunu hiç düşünmemiştim. Teknolojinin iyi yönlerini kavrıyorum. Ancak, kötü yanlarından ise kopamıyorum: Adeta dijital obeziteye kapıldım. Kötü yönü, bana göre bağımlılık yapmasıdır. Bunun dışında elbette, Bill Gates’i bile takip etmemizi sağlıyor.

Yanıtla

“bi telefon aldık bizden akıllı” veya “telefon senden daha akıllı b’olum” gibi espri kalıplarını biraz düşünerek açınca aslında çıktığı sonuç bu. Sosyal hayatında iki kelamdan aciz insanların bir bok olduklarını sanmalarını sağlayan cihazlar akıllı cihazlar. Analog dönemde kaldı gerçek ifadeler, istekler, merhametler ve daha akla gelebilecek birçok şey…

Yanıtla
Ahmet Şen  -  21 Ocak 2023 / 10:38

Teknolojiyi geliştiren insanları bence unutmamalıyız. Onların aklı, fikri, düşüncesi olmasa bence bu kadar teknolojik ürünler hayatımızda yer almazdı.

Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close