Evet arkadaşlar yine bir konferans ile baş başayız. Aksaray Üniversitesi Yönetim Bilişim Yenilikçilik Topluluğu başkanı benimde çok yakın sevdiğim arkadaşım Sena Yaşar bu etkinliği gerçekleştirdi ve açılış konuşmasını yaptı. Hemen sonrasında Yönetim Bilişim Sistemleri Topluluk Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Alev Elçi kürsüye gelerek konuşmasını yaptı. Topluluğun 2015 yılında kurulduğunu ve üçüncü etkinliğe imza attığını bundan sonra da etkinliklerin olacağını dile getirdi. Konuşmasını bitirdikten sonra sunumunu yapmak üzere Sayın Ufuk Tarhan sahneye geldi.

İçinde bulunduğumuz çağ acayip bir çağ. İçinde olduğumuz çağ, bugüne kadar yaşananların misliyle üstünde farklılıklar, fırsatlar ve riskler içeriyor diyen Sayın Tarhan, en güçlülerin değil; değişime en çok ayak uyduranların oyunda kalabileceğine değindi ve iyiye değişimlerin rahat kaçmadan sağlanamayacağını belirtti. Gelecek katlandığımız, katıldığımız değil, yapılandırdığımız, yarata bildiğimiz akışkan, değişken bir süreçtir iddiasını sahiplenmeye çalışan, savunan bir kavram, bakış açısı. Başka bir deyişle; olmasını istediğimiz yarınlar için bugünden kararlar almaya yardımcı olacak çalışmaların toplamı, bir disiplin.

Fütürizme göre bilgi, teknoloji, akıl ve duyguyu kullanarak aslında istediğimiz geleceği tasarlıyor ve tercihlerimizle tasarladığımızı gerçekleştiriyor ya da gerçekleştiremiyoruz. Bunun farkında olmalıyız. Kuşkusuz geleceği kimsenin bilmediğini, bilemeyeceğini, değiştiremediğimiz taraflarının olduğunu kabul ediyoruz. Ancak epeyce bir kısmını yapılandırmakta etkimizin olabileceğine inanıyoruz. Yani kader, kuantum, paralel evren gibi şeyleri reddetmiyor, yanı sıra şekillendire bileceğimize de vurgu yapıyoruz.