Joomla İle İmtihanım

Yaklaşık 1 aydır falan joomla ile kafayı bozmuş durumundayım. Joomla’yı asla ve asla sevmem ama sağ olsun Emre hoca bu sene ki internet programcılığı dersinde herkes joomla‘da kişisel web sitesi yap diyene kadar. İlk başlarda yapmak istemedim, hatta hoca ile konuştum joomla yapmayalım, geçen dönem ki wordpress’e devam edelim dedim ama nafile.

İlk bir kaç hafta üstüne düşmedim. Tabii ilk dönem olduğu gibi herkes Yalçın yapar yardım eder sandı ama hayalleri suya düştü. Tamam yaparım ama 50 tl verin yapayım dedim. Yüzlerde bir asılma, bozulmalar falan vs

Joomla’yı bildikleri için önce den de dersini alıp site yaptıkları için Yönetim Bilişim Sistemlerinden bazı arkadaşlara sordum. Yardımcı olmaya çalıştırlar. Joomla’nın 90 günlük demo sürümünü kullanmak istedim ama sadece kendi temaları vardı, ekstradan tema yüklenmiyordu. Sonrasın Hostinger’den bedava bir domain aldım. Ama tema yüklemelerinde bir çok sorunla karşılaştım ve lanet olsun dedim attım bir köşeye. Sonrasında  Yönetim Bilişim Sistemlerinden bir arkadaş sub domain ile kurabilirsin dedi. Ve bu benim aklıma dahi gelmemişti. Hemen bir sub domain açtım ve panelden joomlayı kurdum. Ama sql kurulumunda bir hata verdi. Cihat uğraştı yaptı ama daha sonrasında joomla kurulumundan sonra başka bir hata verdi. Hiç bir şekilde tema yükleyemiyordum. İsmail abi olaya el attı ve hatayı giderdi.

Bir hafta falan hiç girip düzenleme yapmadım. Zaten bir kaç haftadır blogumla doğru düzgün ilgilenemiyorum, joomla ile nasıl ilgileneyim. Geçen hafta sonu evde boş boş dururken gireyim bir bakayım dedim. Hata falan yoktu sapa sağlam çalışıyordu. Hemen tema arayışlarına geçtim. Öylesine idarelik kullanmak için sade bir tema buldum ve siteye ekledim. İçerikleri ekleme de biraz sıkıntı çektim ama girdiğim içerikler ve menü kısımları hiç gelmiyordu. Biraz kurcaladıktan sonra yaptım.

 

Leave a Reply