Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu ile banka müşterileri diledikleri bankalardan kredi çekebilir veya düşük kredi notu ile bankalar tarafından reddedilebilirler. Kredi notu bir müşterinin bankaya olan sorumluluğunun puanlandırılması veya bir banka müşterisinin bankaya olan borcuna karşı ödeme tavrı ve ödeme sıkılığı ile ifade edilmektedir. Kredi notu hesaplanmasında bir çok kanıt kullanılmaktadır.

Bu parametreler neredeyse 10’ dan fazla olup ortaya çıkan not banka müşterisinin kredi notu olarak sorgulanmaktadır. Banka kredi notu düşük veya yüksek olması son derece önemlidir zira banka ile olan kredi ve kredi kartı gibi ilişkilerinizde bankalar sizlerin sahip olduğunuz kredi notlarına bakmakta ve sizlere uygulayacağı faiz oranı vade süresi veya kredi kartı limitlerini bu banka kredi notunuza göre değerlendirmektedir.

Peki, kredi notu sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır?

  • Banka kredi notu sorgulama işleminizi herhangi bir bankadan yapabilmeniz mümkündür. Kredi çekerken veya kredi kartı başvurusu yaparken dilediğimiz bankadan banka kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Ücretsiz bir işlem olan banka kredi notu sorgulama işleminde bireysel müşteri temsilcisi Kredi Kayıt Bürosu veya Merkez Bankası sisteminden alacağı bilgiler ile sizlere banka kredi notunuzu söyleyecektir. Banka kredi notu Merkez bankasından alınan veriler olduğu için % 100 gerçek ve doğru olacaktır. Bu işlem banka bireysel müşteri temsilcisinin 10 dakikalık bir sorgulama işlemi ile gerçekleşebilmektedir. Vedop beyannanme sorgulama çok kolay.
  • Merkez Bankasına bireysel dilekçe vererek banka kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Burada bu işlem 15 gün kadar sürmekte olup banka müşterilerinin çok başvurduğu bir yöntem değildir. Bu uygulama banka müşterileri tarafından en az başvurulan ve en az uygulanan bir yöntemdir, zira başvuruya cevap oldukça geç alınmaktadır.
  • Banka kredi notun sorgulama işlemini Findex aracılığı ile yapabilirsiniz. 9 bankanın oluşturduğu bu bilgi havuzu ile findex.com adresinden dilediğiniz gibi sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Birkaç dakika sürecek olan bu işlem ücretli olup her sorgulama başına 7,5 TL alınmaktadır. Findex kredi notu banka kredi notu sorgulama işleminde tüm banklardan veri alınmadığı için % 100 doğru bir banka kredi notunuz olmasa dahi oldukça isabetli bir yaklaşım olacaktır.

 

Written by

306   Posts

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi öğrencisi bir blog yazarı. Aynı zamanda da ETİGET - LGDestek - HuaweiAksesuar da E-Ticaret Mağaza Yöneticiliği yapmaktayım.
View All Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir