Blog Tanıtımını Ücretsiz Yapmak

Merhaba sevgili Yalcinguler.net takipçileri.

Bu yazıya bir şekilde ulaşarak okuduğunuzu düşünürsek, hepinizin bir blogu olduğunu varsayıyorum. Blog açtıktan sonra sanırım bir çoğumuzun en büyük sıkıntısı, insanlara blogumu nasıl tanıtacağım, blog tanıtımı nasıl yapılır, insanlar bloguma nasıl ulaşacak gibi sorular oluyor. O yüzden bu yazımda, hem blog tanıtımını nasıl yapacağımızı, hem de bunu ücretsiz nasıl gerçekleştireceğimizi anlatacağım.

Blog tanıtımını ücretsiz yapmak :

Bir blog tanıtım yazısı yazıp, ücret karşılığında farklı site ve bloglarda yayınlatmak açıkçası bana pek mantıklı gelmiyor. Çünkü bu işin (doğru yerde-doğru paylaşım) kuralıyla ücretsiz olarak yapılabileceğini düşünüyorum. Blog tanıtımı için ücret verip bir site ile anlaşanlar, bunu belki backlink almak için yapıyor olabilir ama, genel anlamda blog tanıtımı yapmanın çok daha basit ve etkili yolları vardır. Eğer sadece backlink almak için blog tanıtımı yapmak istiyorsanız, bunu tanıtım yazıları yayınlatmak yerine; footer ve banner reklamları alarak yapabilirsiniz. Fakat biz genel anlamda blogumuzu tanıtacağımız bir yazı ile ilerlemek istediğimiz için, ücretli footer reklamları bizim için yetersiz olacaktır.

Peki bu işi ücretsiz nasıl yapacağız?

Örneğin fotoğrafçılık üzerine bir blogunuz olduğu olduğunu varsayalım. Nitekim hedef kitleniz de fotoğraf ve fotoğrafçılık ile ilgilenen insanlar olacaktır. Yani tutup da, oyun ya da film siteleriyle ilgilenen topluluğun bulundu bir alanda paylaşım yapmazsınız. Daha çok fotoğrafçılık üzerine yoğunlaşmış kitleler ile iletişim kurmanız gerekir. Asıl soru bu kitleye nasıl ulaşacağım sorusudur.

Hedef kitleye nasıl ulaşacağım?

Ben bu duruma daha çok, muhatabını bulmak diyorum. Kendi blogumda öyküler yazdığım için, öykü yazarlığı ile ilgilenen bir çok arkadaşım oldu. Hatta aktif bir whatsapp grubu, öykü analizleri ve öykü çalışmaları yaptığımız blogumuz bile var. O insanlara nasıl ulaştığımı ise şöyle anlatayım :

  • Facebook grupları ve sayfaları :

    Facebook’un çok güzel bir ziyaretçi potansiyeline sahip olduğunu kimse inkar edemez. Bu yüzden ilk işiniz fotoğrafçılık üzerine ne kadar sayfa-grup varsa takip etmeniz ve onlarla etkileşime geçmenizdir. Daha sonra ise; yine aynı gruplarda, samimi bir dil ile (burası bence önemli) blog tanıtımınızı yapmanızdır. Samimi diyorum çünkü ”bu benim blogum buyurun herkesi beklerim” gibi bir klişe, insanların pek umurunda olmayacaktır. İnsanlar belki blogunuza girip çıkacak ama bu samimi bir anlatımın getirisinden fazla olmayacaktır. O yüzden güzel bir anlatım ile bu gruptaki insanlarla iletişim halinde olmanız ve tanıtımınızı yapmanız, blogunuzun popülerliğini arttıracaktır. Amacımızı daha genel ve objektif olarak düşünürsek; bir blog yazıyoruz ve insanlar bir şekilde böyle bir blogun varlığından haberdar olsun istiyoruz. O yüzden güzel bir tanıtım yazısı yazarak (insanlar böyle bir blogun varlığından haberdar olsun) düşüncesi ile paylaşım yapmak, blog tanıtımı için daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

  • Google’yi hiçte küçümsemeyin!

    Google’nin işleyişini az çok hepimiz biliyoruz. Ancak +1 lerin ne kadar önemli olduğunun hala farkında olmayan insanlar var. O yüzden öncelikle size biraz, +1’in öneminden bahsedeyim. Örneğin bir Google grubunda herhangi bir yazınızı ya da blog tanıtımı için yazmış olduğunuz o samimi yazıyı paylaştınız. O yayınınızı da ben tesadüfen gördüm ve +1 ledim. Benim de 200 Google takipçim olduğunu düşünün. Olay bakın nereye gelecek? Benim sahip olduğum 200 takipçim Google hesaplarıyla oturum açarak, Google üzerinde bir şey (sizin paylaştığınız içeriğin başlığına yakın bir şey) aradığında; Google arama yapan kişiye tam olarak şunu diyor : Bak sen Çıplak Yazar’ı takip ediyorsun, o senin arkadaşın ve aradığın başlıkla ilgili bir şey paylaşmış. Dolayısıyla arama yapan kişi de, bunu göz önünde bulundurarak tıklıyor. Tıklamasa bile ilk aramalarda ilk sayfada görüyor. Bu durumda siz de, yeni okuyucular edinmiş oluyorsunuz. Bu yüzden google grupları ile etkileşimde olmanızın, blog tanıtımınız için inanın büyük bir getirisi olacaktır. Tabi yine yazmış olduğunuz blogun kategorisine dahil kullanıcı gruplarından söz ediyorum.

  • Diğer bloglara yorum yapmak :

    Bu öneriyi belki de farklı yazılarda görmüşsünüzdür. Ama ben her zaman samimiyete önem verdiğim için, aslında bu önermenin yanlış bir yönlendirmeye neden olduğunu düşünüyorum. Blog tanıtımınız için elbette diğer blgolar ile iletişim halinde olmanız gerekir. Buraya kadar bir sorun yok. Ama amacınız (tanıtım için yorum yapmak) olmasın! Çünkü inanın bu tür yorumlar göze çok batıyor. O yüzden okuduğunuz bir blog yazısına, gerçekten yorum yapmak istiyorsanız yapın. Konu ile düşünceleriniz varsa onları paylaşın. Çünkü sadece blog tanıtımı için yapılan sade ve sıradan yorumlar göze battığı gibi, o blog yazarı tarafından da hoş karşılanmayabilir. Bu yüzden blog tanıtımı için, ”diğer bloglara yorum yapın” önermesini bu açıdan doğru bulmuyorum. Amacınız tanıtım yapmak olmasın. İsteyerek yorum yapmak olsun. Bu etkileşim ise; doğru bir yaklaşım olduğu gibi, diğer bloglar tarafından tanınmanıza olanak sağlayacaktır.

Yazının kısaca özetine gelecek olursak; muhatabını bulmak diyebiliriz. Blog yazarlığı ve yazılan kategori alanları çok geniş bir yelpazeye sahip olduğundan, her blogun da kendine has bir okuyucu kitlesi oluşuyor. Yani motosiklet tutkunları diye bir blogunuz varsa, kimse gelmez ya da okumaz diye yanlış bir düşünceye kapılmayın. Sadece doğru insanlara ulaşmaya çalışın. Blog tanıtımınızı da öncelikle o insanlara yapın.

Yazar hakkında:  Merhaba ben Çıplak Yazar. Yalçın ile hem bir tuzumuz ekmeğimiz olsun, hem de blogunda bir yazım bulunsun istedim. Ziyaret etmek isterseniz uğrayıp bir kaç yazımı okuyabilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 yorum “Blog Tanıtımını Ücretsiz Yapmak”