Bir developer’ın (geliştirici) hayatı hep standarttır. Olursa olur, olmazsa kafasına hiç takmaz devam eder. Çok takılmaz vaktini bölmek istemez. Sürekli koduna odaklanır. Developer’ın derdi sadece deadline (son teslim günü) ve bug (kodlama & yazılım hatası)’dur. Eğer karşı cins iseniz evleneceğiniz veya evlenmek istediğiniz kişi developer ise buyrun nedenini tek tek açıklayayım.

1- Koduna Gözü Gibi Bakar

Çok saçma gelebilir ama doğrudur. Developer koduna gözü gibi bakar. Koduna sağdık bir insan en iyi developer’dır. Kodunu başkaları görmesin ister saklar veya .dll haline getirir. Her nerede olursa olsun kodunu her zaman savunur. İşi neyse eşi’de o olsun ister.

2- Zararlı Hiç Bir Şeyi Yoktur

Developer’ın hiç bir zararlı alışkanlığı yoktur. Ne içki, alkol, sigara, gece hayatı vb. Ama binde bir olmuşluğu oluyordur. Sadece kahveleri veya çayları vardır. Acı çay veya acı kahve verin hiç bir zaman geri çevirmezler. Üstelik sürekli isterler.

3- Zeki Bir Baba Olur

Developer her şeyi çözebildiği için hayatında ki olayları da çözebilir. Çocuğun algoritmasını bile çözer ona göre davranır ve sonucu hep beklediği gibi olur.

4- Çok Çabuk Mutlu Olur

Bilgisayar başında koduyla uğraşırken sinirli olabilir ama hep güler yüzlüdür. Bunun için kolay mutlu olur. Doğum günlerinde, evlilik yıl dönümün de vs ne hediye diye alacağım diye düşünmenize asla gerek yok. Ona bir paket çay veya kahve, usb bellek, harici harddisk, lisanslı program alıp dünyanın en mutlu insanı olmasını sağlayabilirsiniz. Bunu her sene yapabilirsiniz 🙂

5- İşini Ciddiye Alarak Yapar

Hiç bir developer “şu kodu şimdi yazıp, diğer kodu bir saat sonra yazayım, yarın dinlerim haftaya yarısını yaparım” demez. Sorumluluğunu bilir ona göre hareket eder. Laubalilik’ten haz etmez.

6- Her Şeyi Düzenlidir

Eğer bir developer Object Oriented yazıyorsa, koduna gösterdiği düzeni evine de gösterir. Çoğu vaktini bilgisayar başında geçirdiği için odası da temiz olur. Gereksiz şeyleri odasında bulundurmaz, kodunda olduğu gibi.

7- Hiç Bir Zaman Parasız Kalmaz

Developer hiç bir zaman parasız kalmaz. Çünkü kazandığı para ona aylarca yıllarca yetebilir. Çünkü bir developer ayda en az 5.000 tl kazanıyor. Gerisini siz tahmin edin.