Şeker (diyabet) hastalığı öldürücü bir hastalıktır. Körlük, kalp krizi, ayakların kesilmesi ve böbrek yetmezliği gibi bir çok riskli durumu vardır. Eğer doktorunuzun size uyguladığı tedavileri aksatmadan yerine getirirseniz bunların hiç biri olmadan sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilirsiniz.

Vücudumuzda pankreas salgı bezinin yeterli miktar da insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Bir kişinin diyabet olup olmadığı açlık kan şekeri ölçümü veya oral glikoz tolerans testi yapılarak ortaya çıkar. Açlık kan şekeri ölçümü 95-120 mg/dl olması gizli şeker sinyali de olabilir. Açlık kan şekeri ölçümü sonucunun 126 mg/dl veya daha fazla olması diyabetin varlığını göstermektedir. Oral glikoz tolerans testi sonrası glikozdan zengin sıvı aldıktan 2 saat sonraki kan şekeri değeri önemlidir.

7 ay önce bana da tip 1 diyabet teşhisi konulmuştu. Tip 1 diyabeti genelde bebeklik ve ergenlik dönemlerinde oluşabilen bir hastalıktır. Bir anda ortaya çıkabilir. Tedavide mutlaka insülin gereklidir. Bana da teşhis konulduktan sonra, direk insülin ile tedaviye başlamıştım.

3 ay insülin kullandıktan sonra tip 2 diyabet teşhisi konuldu. 4 aydır sabah ve akşam tok olmak üzere 1000 mg ilaç içiyorum. Açlık, tokluk şekerim 110 ile 216 arasındadır. Malum Ramazan ayındayız. Şeker hastaları oruç tutar mı, tutamaz mı ? Bunun cevabını baya bir aradım ve çözümünü buldum. Çözümü bendim. İlk iki gün sıkıtı yaşasam da orucumu tuttum. 3. gün Konya’ya kontrol için gittim, bir tek o gün tutmadım. Sonuçlar yine aynı çıktı fakat kolesterolüm yüksekti. Doktorum Uzm. Dr. Cem Onur Kıraç diyete ve spora devam etmemi söyledi. Orucunu tutabilirsin, sana hiç bir zararı olmaz, ilaçlarını iftar da ve sahur da içersin dedi.

Önce kendime sonra Allah’a güvendim ve orucumu tutmaya başladım. Çok şükür hiç bir sıkıntı çekmedim. Arada bir çarşıya, bankaya, dükkana gittiğim oldu ama hiç açlık hissettirmedi. Başta dediğim gibi, şeker (diyabet) hastalığı, böbrek yetmezliği durumu vardır. İftarı yaptıktan sonra spor salonuna gittiğim için böbrekleri korumak adına iftar ile sahur arasında yaklaşık 2 – 2 buçuk litre su içiyorum. Normal sağlıklı bir insanın bile günde yaklaşık 4-5 litre su içmesi gerekir.

Üstüne basa basa söylüyorum. Oruç tutmak kan şekeri dengesini ciddi düzeyde etkileyebiliyor. Kan şekeri ayarının bozulması, bilhassa sık ortaya çıkan kan şekeri düşmeleri (hipoglisemi: kan şeker seviyesinin 65 mg/dl ve altına inmesi) oruç tutmaya kalkan şeker hastaları için önemli bir sorundur.
Beslenme saatlerindeki değişiklikler, öğün sayısının birden bire altıdan ikiye inmesi, ara öğünlerin kalkması, iftar ve sahurda olağandan daha fazla miktarda ve daha yağlı, daha şekerli besinlerin yenilip içilmesi ve düzenli olarak alınması gereken şeker dengeleyici ilaçların (insülin iğneleri, şeker hapları) düzeninin bozulması beklenmeyen sorunlara yol açabilir.

İnsanın yapacağı her şey vücut sağlığına bağlıdır. Sağlıklı olmayan kimse hiçbir iş yapamaz. Bir iş yapamayan, başarılı olamayan kimse de yaşadığı hayattan bir tat almaz; mutlu olamaz.