Blogging

Bir Hosting Problemi

Merhaba merhaba 2021’in ilk yazısına hoş geldiniz. Evet burayı uzun bir süre aktif tutamadım. Uzun zamandır evde olduğum için hiç içerik çıkartamadım. Genelde oyun ve yayın yaptığım için burayı unuttum diyebilirim. Neyse konuya gelecek olursak eğer, uzun yıllardır kaliteli güvenilir bir hosting firması ile çalışıyordum. Yanlış bilmiyorsam eğer bu firmanın hem Türkiye’de hem de başka bir kaç ülke de aktif ofisleri bulunuyor. Bir diğer tabirle global çalışmaktadırlar.

Destek ekibinden tutun sitede ki tüm detaylara kadar yardımcı olan işin hakkını veren bir hosting firmasıdır. Sitemde bir çok kez sorun yaşadım. Yedekleme konusunda, wordpress konusunda sürekli yardımcı oldular. Kısa sürede çözüm yarattılar. Hatta bilenler bilir, benim blogum yaklaşık 4 yıl önce biri veya birileri tarafından hacklenmişti. Bir çok yazım, binlerce kullanıcı yorumları, yazı görselleri çöp olmuştu. 300+ yazı, 1.500+ yorum, 500+ resim vardı. Sistem zarar gördüğü için dışarıya xml aktarımı yapmıyordu. 4 gün 4 gece boyunca tek tek manuel yedek almıştım. Bu yedeklerin yeniden revize edilip sitenin ayağa kalkması yaklaşık 9 gün sürdü. 9 gün boyunca gece gündüz demeden sitenin tamamı çöp olmadan kurtulmuştu.

Yaklaşık 4-5 aydır site yedeği almıyordum. 1 buçuk ay önce c-panele hiç bir şekilde erişemedim. Webmail dahil sitede her şeye erişimim vardı ama c-panel erişemiyordum. Destek talebi açtıktan sonra bana şu şekilde saçma bir şekilde cevap verdiler;

Hizmetinize ait faturayı ödemediğiniz için sistemde hizmetiniz iptal edilmiş görünmektedir. Sunucu üzerinde oluşan bir hata sebebi ile siteniz bugüne kadar yayında kalmış.
isterseniz 29 Eylülden itibaren aylık ücretiniz ile faturanız oluşturulup ödemesi yapılabilir. Böylece sitenizi başka yere taşıyabilirsiniz. İsterseniz yıllık faturanıza gecikme faizi uygulanır. O şekilde ödeme yaparak Bu yılın Eylül ayına kadar kullanabilirsiniz.

Hostazor sponsorluk anlaşmalarında kontrol dönemlerinde tek bir maddeye özellikle dikkat etmektedir.

Sitede hostazor logosunun bulunması. Siteniz de hostazor logosu bulunmadığında bildirim gerekmeksizin sponsorluktan normal ücretliye döneceğine dair sponsorluk sözleşmemiz mevcuttur.

Siteniz sunucularımız üzerinden 30 dakika içerisinde silinecektir.

 

Evet yıllarca memnuniyetle çalıştığım hosting firmasında böylesine saçma bir geri dönüş aldım ve 3 hafta boyunca blogum kapalı bir şekilde kaldı. Şimdi asıl konuya gelecek olursak. Benim hosting paketim sponsorlu olduğu için belirli bir ücret ödemiyordum. Fatura geldiğinde otomatik olarak iptal oluyordu. Sponsorluk için benden hiç bir şekilde siteye reklam, banner, metin vb gibi bir şey koymam söylenmemişti. Bana hiç bir şekilde detay verilmedi. Hiç bir şekilde bilgi maili atılmadı.

Tamam belki ben okumamış olabilirim, böyle bir maddeniz de olabilir ama uzun yıllardır müşteriniz olarak bunun bilgisini en başta vermek yerine bir sorun olduğunda ben yazınca mı söylüyorsunuz.  Gerçekten pes doğrusu. Keşke profesyonel olabilselerdi de böyle bir sorunla karşılaşmasaydık.

 

Hatalı cümlelerim, kelimelerim illa ki olmuştur, sürç-i lisan ettiysem affola. Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere hoşça kalın. Eyvallah

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Aksaray Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Şu anda Getir'de Depo Sorumlusu olarak çalışmaktayım.

İlgili Yazılar

3 yorum

Daha geçen gün ben de portfolyo sitemi taşımıştım. Onay mailini onaylamayı unutmuşum. Bir gün mailler gelmeyince bir baktım site uçmuş. Her yere de o siteye ait emailimi vermiştim. Biraz yusuf yusuf olduktan sonra neyse ki hallettik.

Açıklamadaki son cümle beni benden aldı 😀 Bu nasıl vizyondur ya?! Ben de yavaş yavaş turhost’tan guzelhostinge dönmeye çalışıyorum. Blogdan başka birkaç site daha açtım ve sunucu alanı yetmeyecek gibi. Zaten 2009’dan bu yana yazdıklarım alanın 3 GB’ını kaplamış durumda. Hosting taşımadan tırstığım için sürekli erteliyorum ama bakalım ne zaman olacak?

Cevapla

Herkes umursamaz oldu artık. İşlerine geldiği gibi çalışıyorlar. Sıfır anlayış. Sana da Allah kolaylık versin ağabey 🙂

Cevapla

Paramızla rezil oluyoruz resmen 😀

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok

close