Hayata Hareket Katmak

Günümüz yaşam koşullarında pek çok kişi bilgisayar başında, ofislerde, çok hareketsiz çalışma şartlarına sahip. Hareket etmenin tıpkı kahkaha atmak gibi endorfin hormonu salgılattığını artık bilmeyen yoktur. Fakat yaşam tarzlarımız sebebiyle hareket etmek bizler için bir yerden bir yere ulaşırken yapılandan ibaret hale geldi. Egzersizi ve hareketli yaşamı bir türlü rutin haline getiremiyoruz. Belki belirli bir kısım insan bunu başarıyor. Hayatına aktiviteleri ve sporu adapte ermeyi başarmış kişiler, çok daha enerjik, stresten çok fazla etkilenmeyen veya stres yükünü çabucak atabilen kişiler haline geliyor. Özellikle son dönemlerde eve kapandığımız için mutlaka hareket etmemiz gerekiyor.

Egzersiz Yapmamak İçin Bahane Yok

Egzersiz söz konusu olunca hemen hepimiz çeşitli bahanelerin arkasına sığınıyoruz. Param yok, mekan yok, zamanım yok gibi bahaneler, aslında üşengeç oluşumuzu izlemeye çalıştığımız perdeler gibi. Ama kimi kandırıyoruz? Bu bahanelerle yalnızca tembelliğimizi besliyoruz.

İnternet’i çok aktif kullandığımız şu dönemde, son derece kaliteli ve yararlı videolar çeken spor eğitmenlerine ulaşmak çok zor değil. Egzersiz ille de spor salonlarında ya da dışarıda yapılması gereken bir aktivite de değil. Ev ortamında çok daha rahat bir şekilde birbirinden etkili egzersizler yapmak mümkün.

YouTube üzerinden kolaylıkla ulaşılabilecek muhteşem egzersiz videoları var. Dilerseniz yavaş yavaş başlayarak evde yürüyüşler yapabilir, dilerseniz değişim programlarıyla belirli günlük programlara katılarak fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Egzersiz yapmak, başlaması zor bir etkinlik olsa da başlayınca enerji veren, devamı bir şekilde gelen bir keyifli bir etkinliğe dönüşüyor. Yaşama bir şekilde yavaş yavaş egzersiz katıldığında ise, yapılmadığı gün eksikliği mutlaka hissediliyor.

Spora Başlamak İçin Tavsiyeler

Evde spor yapamam” diyenler spor salonunda yavaş kendilerini yormayacak şekilde başlayabilirler. Spor salonuna gitmek istemeyenler, bir şekilde spor salonuna gitmesinde engeller olan kişiler ise evde keyifle egzersiz yapabilirler. Başlangıçta evde yürüyüş videoları, 15-30 dakikalık sürelerle rutin haline getirilebilir.

Pilates sevenler pilatesle ilgilenebilir, spor yaparken bile sıkılanlar varsa o zaman zumba! Zumba çok çok keyifli ve oldukça fazla kalori harcatan bir spor olarak evde boş bir odada yapmak için gayet uygun.

Açık havada spor yapmayı tercih edenler ise uzun uzun yürüyüşlere çıkabilir, ara ara koşabilir ve bu tempoyu yavaş yavaş hayatına adapte edebilir.

Unutmayın, spor yapmak size kendinizi çok daha iyi ve dinç hissettirecek.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Aksaray Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Şu anda Getir'de Depo Sorumlusu olarak çalışmaktayım.

İlgili Yazılar

3 yorum

İlk pandemi kapanmalarında kız arkadaşımla yaşıyorum işte yemek yapayım yemek yiyelim film izleyelim atıştıralım falan diye diye 12 kilo almıştım sonra da devam etmişim kilo almaya. Neyse dedim kapanmalardan sonra spor yaparım açıldı spora yazılacaktım geri kapandı neyse dedim bidaha açılsın açıldı üşendim neyse dedim okullar açılmadan önce 1 ay gidip toparlarım biraz sonra devam ederim dedim şimdi haftaya okullar açılıyor okullar açılınca giderim diyorum. Bana yeni bahane lazım.

Yanıtla

Konuya çok güzel yaklaşarak öz verili bir anlatım yapmışsınız.
Başarılar dilerim..

Yanıtla

100 leri bulduğum şu günlerde umarım spora başlayabilirim.

Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close