İzledim: Dangal (2016)

Hint film ve dizilerini hiç sevmem ama söz konusu Aamir Khan olunca akan sular duruyor. Önce ki gün, Sümeyra Bütün‘ün bloguna girdiğimde Film Önerileri başlığı adı altında bir yazı paylaşmıştı. Yazıyı okumadan önce filmin fotoğrafından baya etkilenmiştim, acaba içeriği nasıldı.
Phogat (Aamir Khan) eski bir güreşçiydi. Ama spor hayatını bırakıp, bir işe başlamıştı. Phogat (Aamir Khan)’da kendisi gibi bir erkek çocuk istiyordu. Karakterli, iyi bir güreşçi olup ülkesine altın madalya kazandırmasını istiyordu. Köyde ki herkes erkek çocuk olması için nasihatlar veriyordu, dualar yazıyordu. Fakat 3 çocuk kız olunda Phogat (Aamir Khan) pes etmişti. Bir gün işten geldiğinde, Phogat (Aamir Khan)’ın çocukları, kendilerine laf attığı için iki çocuğu dövdüğünü öğreniyor. Şaşkın bir şekilde olayı anlamaya çalışıyor. Kızlarına, çocukları nasıl dövdüklerini soruyor ve neden kızdan güreşçi olmasın diyerek yola koyuluyor.

Phogat (Aamir Khan) bu sayede hem güreşçi, hem baba, hem de bir antrenör durumundadır. Kızlarına sürekli antrenman yaptırıyor, onlara kendi taktiğini öğretiyor. Kızları bunu istememesine rağmen Phogat (Aamir Khan) yılmıyordu. Köyde ki herkes baskı yapıyor, dalga geçiyordu ama Phogat (Aamir Khan) pes etmiyordu.

Çünkü kızlarına güvendiği için, iyi bir güreşçi olmalarını sağlayacaktı. Kızlar maçları kazandıkça bu anlayış değişecekti. Çünkü köy de kız çocuklar sadece mutfak ve ev işleri için büyütülüyor ve 14 yaşına geldiklerinde tanımadıkları bir adamla evlendiriliyordu. Bu filmi anlat anlat bitmez. Uzun lafın kısası bu filmi mutlaka ama mutlaka izleyin. Şimdiden iyi seyirler…

Written by

305   Posts

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi öğrencisi bir blog yazarı. Aynı zamanda da ETİGET - LGDestek - HuaweiAksesuar da E-Ticaret Mağaza Yöneticiliği yapmaktayım.
View All Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir