Kas ve eklem ağrıları 7’den 70’e her insanda ortaya çıkabilen bir sağlık problemidir. Genellikle boyun, sırt, kol ve bacak bölgelerinde kendini belli etmektedir. İnsan vücudunun baştan aşağı kadar her alanı bir kas tabakası ile kaplı olduğu için olumsuz bir gerilme sonucunda ağrılar ön plana çıkarak, insanı rahatsız etmeye başlayacaktır. 

Kas ve Eklem Ağrıları Nasıl Meydana Gelir

Gece yatarken, spor yaparken veya bir yük taşırken yanlış bir hareket ile kas ve eklem ağrıları yaşayabilirsiniz. Uykusuzluk, aşırı yorgunluk, halsizlik, mevsim değişiklikleri, rüzgarda kalmak ve klima çarpması gibi durumlarında da meydana gelmektedir. Bu durum kişi için, çok acı veren bir şeydir.

Kas ve Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir

 • Masaj: Profesyonel bir masajcı tarafından yapılması önerilir. Rastgele bir insana yaptırırsanız sonuçlar daha da kötü olabilir. Mümkün mertebe masajdan iyi anlayan, profesyonel birine yaptırın.
 • Soğuk – Sıcak Kompres: Kas ve eklem ağrıların yatışması için, ağrıyan bölgeye 10 ila 15 dakika boyunca sıcak veya soğuk kompres uygulayarak ağrıları dindirebilirsiniz.
 • Esneme: Ağrıyan bölge için yavaş yavaş esneme hareketleri yaparsanız, kan pompalama işleminde büyük katkı sağlarsınız.
 • Spor: Yüzmek vücudunuzun sırt, boyun, göğüs, kol ve bacak gibi kas grubunu çalıştırır. Yüzmek kilo vermenizde de büyük rol oynar.
 • Boyunluk: Boyunluk takarak boyun hareketlerini kısıtlayabilirsiniz. Böylece eklem ve kasların dinlenmesi ve ağrının hafiflemesinde yardımcı olur.

Kas ve Eklem Ağrılarına İyi Gelen Bitki ve Yiyecekler

 • Çiğ Soğan: 2 – 3 soğanı rendeleyip suyunu süzerek posası bir tülbent içerisine sarın. Bu tülbent ile 25 ila 30 dakika boyunca ağrı olan bölgeye kompres uygulayarak ağrıları dindirebilirsiniz.
 • Servi Kozalağı: Aktarlardan rahatça temin edebileceğiniz Servi Kozalağını toz haline gelene kadar dövün. Toz haline geldikten sonra zeytinyağı ile karıştırılarak krem kıvamına getirin. Ağrı olan bölgeye iyice yedirilerek kremi sürün.
 • D Vitamini: D vitamini eksikliğinden dolayı insan kas ağrısı yaşayabilir. En önemli D vitamini güneş ışığıdır. Süt ve süt ürünleri, tahıl ve balık ürünlerinde de D vitamini bol miktarda bulunmaktadır.
 • Turp: Turp suyu kas ve eklem ağrıları için bitkisel olarak kanıtlanmış bir besindir. Turp suyu ile bir çay kaşığı kadar balı karıştırarak içebilirsiniz. Ağrılarınız bir kaç gün içerisinde dinecektir.
 • Acı Biber: Acı biber ile ispirtoyu karıştırın. Bu karışımın özdeşleşmesi için bir süre bekletin. Ağrı olan bölgeye bu karışımı sürün. Etkisi olacaktır.
 • Biber, portakal, limon, brokoli, mandalina ve ıspanak gibi yiyecekleri tüketerek kas sağlığınızı daha zinde tutabilirsiniz.
Kas ve Eklem Ağrıları ile ilgili diğer tavsiyeler için www.sifaliyasam.com/kas-ve-eklem-agrisina-ne-iyi-gelir-nasil-gecer/ bu yazıyı okuyabilirsiniz.
Diğer sağlık yazılarını okumak için www.sifaliyasam.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. İşin uzmanları tarafından en iyi bitkisel ve evde tedavi yöntemleri anlatılıyor. Bakmanızı tavsiye ederiz.