Merhaba sevgili ve çok değerli okuyucularımız,

Bugün sizlere önemli bir konu hakkında değinmek istiyorum. Konumuz ise “Blog takibi nasıl yapılır?” Öncelik olarak bende sizler gibiydim. Evet, blogları sanki normal birer site gibi takip ettiğimiz doğrudur. Ama aslında öyle olmadığını sizde biliyorsunuz.

Öncelikle “Blog nedir?”  sorusuna cevap verelim. Blog, insanların öğrendiklerini, bildiklerini, paylaşmak istediklerini veyahut kendi kişisel düşüncelerini yazdığı web tabanlı bir sistemdir. Bu web tabanlı sistemler bir web sayfanızın olmasını ve buraya bir çok ziyaretçi ve takipçilerinizin olacağı anlamına gelir.

Bu doğrultu da ziyaretçilerin ve takipçilerin de üzerine bir çok görev düşüyor. Evet, hepimizin takip ettiği blog yazarları vardır. Bir çoğumuz gerek sosyal medya üzerinde gerekse kendi bildiğimiz çevremizdeki insanların blogları olsun bir çok blogger okuyoruz. Peki hangimiz takipleri doğru yapıyor. Belki de 10 kişiden 2 kişi doğru biliyordur. Ben de araştırdığım doğrultu da sizlere paylaşım yapacağım.

Biraz da nasıl takip yapılır ondan bahsedelim. Sanırım herkesin gmail adresi vardır. 🙂 Olmasa olmaz zaten. Gmail hesabından girdiğiniz zaman blogger.com adresinden giriş yapıyoruz. Ki bir blog hesabımızın olması zorunlu değildir. Belki bir çoğumuz buraya giriş yaptınız ve anlamadan öylece bıraktınız. Çünkü bende öyle yapmıştım. 😀 Buraya giriş yaptığınız zaman bloggerlerin kumanda panelinin biraz eksik hali karşınıza çıkacakTam bir blog sayfası değil çünkü. Sizlere bu doğrultu da yardımcı olacaktır.

Buraya giriş yaptıktan sonra iş birazcık uzun. Takip etmek istediğiniz bloggerlerin sitelerine giderek takip et butonları veyahut bu siteye katılın, üye olun gibi yerler bulunuyor. Buraya tıkladıktan sonra önünüzde üye olacağınız kanallar gelecek ve kayıt olacaksınız. Kayıt olduktan sonra takip ettiğiniz bloglarınızın takibi daha da kolay bir hal olacaktır. Google yapmış olduğu en büyük avantajlardan birisi de budur. Çünkü kendi hesabınız ile giriş yaptığınız için adınız görünecek ve bu sayede sizin içinde kolaylık olacaktır.

Belki sizlere detaylı bir şekilde anlatamamış olabilirim. Bende buralarda yeni olduğum için sizlere elimden geldiğince açıklamalar yapmaya çalışıyorum. Yazımda eksik veya kusurlar varsa affola. Bir sonraki yazıma kadar kendinize iyi bakın.