Blogum Hacklendi (Sunucu ve Tema Yenilendi)

28 Eylül Perşembe akşamı Avrupa Ligi temsilcimiz Konyaspor –  Vitoria Guimares maçını izliyordum. Yemeği biraz fazla kaçırmıştım ve başım ağrımaya başlamıştı. İlk yarı bittikten sonra içeriye bilgisayar başına geçmiştim. Maillere, sosyal medya hesaplarıma, sözlüğe bakıp maçın ikinci yarısını izlemeye gidecektim. Yorum falan gelmiş mi diye bir de bloguma bakayım dedim. İyi ki de bakmışım birde ne göreyim.

Blogum hacklenmişti. Panele girebiliyordum fakat index dosyasına müdahale edemiyordum. Hemen yetkili arkadaşı aradım ve böyle bir durum olduğunu söyledim. Sunucudan baktığını ve bir sorun olmadığını söyledi. Kendisine video ve ekran görüntüsü atım. Bir çok arkadaşım da bu ekran ile karşılaşmış.

Sabah şekerim 107 iken bu durumu gördükten sonra şekerim 177’ye kadar çıktı. Yüzlerce yazı, binlerce yorum vardı. 7 yıllık emek bir hiç uğrana gidecekti.

Bir gün sonra (Cuma) yetkili arkadaştan blogumun yedeğini isteyip, sunucudan beni silmesini istedim. Cumartesi günü çok sevdiğim saydığım üstümde emeği olan Çağrı Mustafa Alkan ağabeyime dertleşmek, içimi dökmek için bir mail attım. Uzun bir konuşmanın ardından sonra kafama birden dank etti ve gece yarısı Kani Başpınar ağabeyime mesaj attım. Kendisi Hostazor İnternet Ve Bilişim Teknolojileri ‘nin kurucusudur. Hack olayını baştan sona kadar kendisine anlattım. O da sağ olsun beni kırmadı ve bana sponsor oldu. Daha öncesinden Hostazor’a kayıtlı olduğum için Kani ağabey hemen işlemlere başladı.

Yönlendirmeleri yaptıktan sonra, 6.35 GB’lık site yedeğini gönderdim fakat internet ortamında olduğu için engele takılıyordu. Allah’tan ben o yedeği indirmiştim. Hemen FTP’ye yüklemeye başlamıştım. Bir sorun olur hata verir diye sabah 6 ya kadar bilgisayar başında öylece bekledim. Sonra dayanamayıp bir köşeye kıvrıldım. Yükleme bittiğinde sağ olsun Kani ağabey her şeyi halletmişti.

Yalnız bir sorun daha vardı. Wordpress’te yeni yazı ya da sayfa eklemeye çalıştığımda inceleme için gönder butonu çıkıyor. Yayınla butonu çıkmıyordu. Ve bunun da wp_posts tablosunun auto_increment değerinden kaynaklandığını anlamıştım. Tablolara baktığımda hiç bir şekilde müdahale edemiyordum yine hata alıyordum. Tekrardan Kani ağabeye durumu izah ettim. Sağ olsun baya bir ilgilendi.

Hacklenmeden önce yedek alınırken eksik veya hatalı alındığı için sistem bayağı zarar görmüş. Tüm içerikleri manuel olarak dışarı aktardım ve siteyi sıfırlayıp yeniden yükledim. Fakat sorun devam ediyordu. Tek çare vardı siteyi yeniden kurmak. 300+ yazı, 1.500+ yorum, 500+ resim vardı. Sistem zarar gördüğü için dışarıya xml aktarımı yapmıyordu. Bende 2010 yılından başlayıp bu zamana kadar ki yazıları, yorumları ve resimleri tek tek blogspot’a kaydettim. Bu manuel yedek alma kısmı tamı tamına 4 gün 4 gece mi aldı. Tüm bilgileri aldıktan sonra Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gecede saat 03:00 civarı WordPress’i ve veritabanını tamamen sildim. Yeni baştan WordPress ve veritabanı kurdum.

Hack yemeden önce 350 yazım vardı. Yedek alıp sunucu değiştirdikten sonra bu yazı sayısı 270’e düştü. Sonrasında blogspot’a manuel yedek alıp tekrar wordpress’e aktardığımda bu sayı 256 oldu. 44 yazım bu süre zarfında harmanlanıp çöp oldu. Sağlık olsun.

Yaklaşık 9 gün boyunca benim çeneme maruz kalıp, elimden tutup gece gündüz yardım eden Kani Başpınar ve Çağrı Mustafa Alkan ağabeyime çok çok teşekkür ediyorum. Günlerce bu iki adamın kafasını şişirmeme rağmen benden yardımlarını esirgemediler.

Hatalı cümlelerim, kelimelerim illa ki olmuştur, sürç-i lisan ettiysem affola. Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere hoşça kalın. Eyvallah

Written by

306   Posts

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi öğrencisi bir blog yazarı. Aynı zamanda da ETİGET - LGDestek - HuaweiAksesuar da E-Ticaret Mağaza Yöneticiliği yapmaktayım.
View All Posts

4 thoughts on “Blogum Hacklendi (Sunucu ve Tema Yenilendi)

  1. Büyük geçmiş olsun. Umarım bi daha böyle bi şey başınıza gelmez. Eksik yazıları tekrar yayınlamanın bi yolu yok mu? Harici ortamda ayrı yediğiniz yok muydu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir