Diyete Başladım

Merhabalar arkadaşlar malumunuz ben şeker (diyabet) hastasıyım. Yaklaşık 1 ay önce kadar teşhis konuldu ve insülin’e başladım. Aylardır evde hareketsiz kaldığım için yemek ve uyku düzenim berbat bir şekildeydi. Günde 1 öğün anca yemek yiyordum. Gece 4-5 de yatıp öğlen 2-3 gibi kalkıyordum ve canım hiç bir şekilde yemek yemek istemiyordu. Üzerimde sürekli halsizlik ve uyku isteği vardı.

Şeker teşhisi konulduğu gün hemen diyete başladım. Pek çok insan için diyete başlama kararı almak zordur. Bu kararı sürdürebilmek daha da zordur. Hayatınızda bazı küçük değişikliklerle bu süreci daha kolay hale getirebilirsiniz. Ben hem sağlığım için hemde doktorun tavsiyesi üzerine diyete başladım. Şu anda çok çok iyiyim. Unutmayın her şey tek bir adımla başlar.

Ben 1 önce 76 kiloydum. Elim, yüzüm şiş dolaşıyordum. Göbek alıp başını gitmişti. Benden ayrı bir dünya kurmuştu. 1 ay boyunca düzenli beslenip, düzenli spor yaptım ve şu anda 69 kiloya düştüm. Evet 1 ayda 7 kilo verdim. Bence gayet güzel bir sonuç. Peki bunu nasıl başardım, nasıl beslendim gelin maddeler halinde inceleyelim.

  1. 3 öğün yemek yerine 6 öğün yemek yiyin. (Sabah – Atıştırmalık – Öğle – Atıştırmalık – Akşam – Atıştırmalık)
  2. Azar azar yemeye çalışın. Yeşillik türünü fazla tüketin.
  3. Yemeği sindire sindire yiyin. Beyaz ekmek yerine tam buğdaylı ekmek tercih edin.
  4. Yemeğe odaklanarak yiyin. Televizyon izleyerek, telefonla oynayarak ne yediğinizin farkında olmazsınız.
  5. Yemekleri tuzsuz ve yağsız olarak yemeye çalışın.
  6. Hamur işlerinden kesinlikle uzak durun.
  7. Çay veya kahveyi şekersiz içmeye çalışın.
  8. Meyve vitamindir diye sakın bolca tüketmeyin. Bir çok meyve şekerlidir. Günde 1 kere atıştırmalık olarak yiyin.
  9. Süt, yoğurt, ayran bunları sıklıkla tüketin.
  10. Günde en az 4-5 saat tempolu yürüyüş yapın ve en az 3 litre su tüketin.

Evet arkadaşlar ben bu 10 maddeyi düzenli bir şekilde yaparak 1 ayda 7 kilo verdim. Halen bu düzenimi koruyorum ve diyetimi yapıyorum. Umarım biraz daha kilo verebilirim. Unutmayın her şey tek bir adımla başlar. Hayatınız da sağlık olmazsa hiç bir şey yapamazsınız. O yüzden sağlığınıza önem gösterin.

Yalçın Güler
Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek, Huawei Aksesuar ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir