Bu sorunun cevabını tamı tamına 1 yıl 8 ay boyunca sürekli aradım. Fakat hala bir çözüm yolu üretmiş değilim. 2016 Mart ayından beri aktif bir şekilde iş aramaya başladım. Bu süre de okulum hala devam etmekteydi. Zaten son sınıftım. Sadece belirli derslere gidiyordum. Vaktimin boş geçmemesi için sürekli iş başvuruları yapmaktaydım.

Arada bir de Dikey Geçiş Sınavı için çalışıyordum. Fakat ondan pek bir umudum yoktu. Baraj notunu geçmeme rağmen herhangi bir yere atanamadım. Tek seçenek vatani görevimi yapmaktı. Fakat o da olmadı. Dgs’nin stresi, iş bulamama stresi sıkıntısı beni şeker hastası yapmıştı. O zamanlar insülin ile tedavi gördüğüm için Askerlik Şubesi ve Askeri Hastane bana askere gidemez “yani halk arasında ki tabir ile çürük” raporu verdi. Bu durum benim sıkıntı stresimi daha fazla arttırmıştı.

Bir an önce bu sıkıntı stresi yenmek için onlarca, yüzlerce iş başvurusu yaptım. Kimileriyle bire bir görüştüm. Kimilerine sadece özgeçmiş bıraktım. Bu 1 yıl 8 aylık süreç zarfında Aksaray, Ankara, Kayseri ve İstanbul gibi bir çok şehirde iş başvurusu yaptım. Özel şirketler, fabrikalar, resmi kurumlar, küçük esnaflar dahil bir çok alanda iş başvurusu yaptım.

Ben bilişimle alakalı bir işte çalışmak istediğim için sürekli bu tarz iş başvuruları yapıyordum. Ama Aksaray da bilişime dair henüz bir gelişme yok. Satış danışmanlığı, depo görevlisi, kasiyer gibi bir çok alana başvuru yaptım. Hatta son olarak Bim, A101 ve Şok marketlerine başvuru yaptım. Neden bilmiyorum ama 200 iş başvurusu yaptıysam 5 tane anca geri dönüş alabildim.

Tecrüben yok, seni alamayız. Konuya hakim değilsin, kusura bakma gibi bir çok alavere yalanlar dinledim. Ulan arkadaş ben çalışmak istiyorum. Yeni mezun olmuşum ve iş arıyorum. Benim nasıl tecrübem olsun, ben nasıl konuya hakim olayım. Sen beni işe alacaksın ki bana 3 ay deneme süresi vereceksin. Bu 3 ay sen bana işi öğreteceksin bende elimden gelenin fazlasını yaparak işi öğrenmeye çalışacağım. Sonra diyorsunuz ki yeni nesil gençler hiç bir işi beğenmiyor. Maaşı beğenmiyor. Lan siz benim sigortamı verin 1 milyar da maaş verin ben dişimi tırnağıma takar çalışırım. Yemeğimi yol masrafımı da kendi cebimden veririm.

Neden iş bulamıyorum sorusunun cevabı belki de budur; iş tecrübem yok.

Hatalı cümlelerim, kelimelerim illa ki olmuştur, sürç-i lisan ettiysem affola. Eyvallah