Oyun Teknoloji

En İyi Şartlarda Alınabilecek Bilgisayar Parçaları veya Hazır Sistemler

Şu an da dolar kuru malum artmış durumda sizde bu durumdan şikayetçi iseniz bu yazım sizlere yardımcı olacaktır.
Ben bir yayıncı olarak kendimden örnek vermek gerekirse dolar artmadan önce topladığım kasam 10.000  Türk Lirası civarı iken şu an da kurdan dolayı neredeyse 12.200 – 13.500  Türk Lirası civarı tutmaktadır. Bu durumdan feragat ederek kendimize alacağımız şeyler lüks gibi görünüyor. Şimdi asıl konumuza değinelim ve ucuza oyuncu bilgisayarı nasıl toplanır gelin bunun hakkında size kısa ve öz bilgilendirme yapayım.

Bu konuyla ilgili fikri olmayan arkadaşların derdine derman olmaya geldim. Çok fazla donanım bilgim olmasa da bildiğim kadarıyla sizin içinde bilgi verici bir nitelikte olacaktır.


Öncelikle oyuncu bilgisayarı nedir?

Az para verip güzel bir sistem toplamak istiyorsanız bütçenizin ne kadar olacağını siz belirlersiniz ama en az 5.000 – 6.000 Türk Lirası gerekmektedir. Öncelikle ekran kartına ve işlemciye aynı miktarda bütçe ayırmanız şarttır. Sonra ana kart seçiminizi iyi yapmanız gerekli, ardından ana karta uyumlu olarak ram’lerinizi ayarlamanız ve hemen arkasından bunları tartacak taşıyacak bir güç kaynağı “power supply (psu)” almanız gerekmektedir. Onun da arkasından havayı dışarıya aktaracak hava akışını iyi yapan bir kasa almanız gerekli. Sizler için uygun fiyatlı bilgisayar parçalarını listeledim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.


Öneriler;
Ekran Kartı: Amd Radeon RX570 / NVDIA 1650 SUPER
İşlemci: Amd Ryzen 5 3600/ Ryzen 5 2600 / Ryzen 5 1600 /Ryzen 3 3300x
Ram: 2X8 / 1X8 3000MHZ
Anakart: B450M-S2H / B450M-K PRİME
Power Supply (PSU): CoolerMaster MPW-6001 600W 120MM
Kasa: GamePower Horizon /AeroCool Aero One Frost
SSD: Kioxia Excercia 240 /480Gb

Durumunuza göre sıvı soğutucu almak isterseniz bunu tavsiye ederim: MasterLiquid ML240L

Buranın ortalama toplam fiyatı: 6.159 Türk Lirasıdır. Eğer sıvı soğutucuyu da dahil ederseniz toplam fiyat 7.159 Türk Lirasıdır. Bu fiyatlar dolar kuruna göre değişkenlik göstermektedir.

İlerleyen zamanlarda bu içerik hakkında daha detaylı ve yüksek performanslı yazılarım gelecektir.

Hatalı cümlelerim, kelimelerim illa ki olmuştur, sürç-i lisan ettiysem affola. Eyvallah.

2 thoughts on “En İyi Şartlarda Alınabilecek Bilgisayar Parçaları veya Hazır Sistemler

  1. Benzer sistemi gtx 1060 ekran kartı ile toplamıştım. 3bin küsür yapmıştı. Dolar 3.42 falandı o zaman tabi. Nereden nereye be. Yazıda verdiğin sistem de fena değil. Ama fiyatı… ):

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir