Gelişimimiz için en temel ihtiyaçlardan biri kitap okumaktır. Tıpkı günde üç kere yemek yediğimiz gibi, su tükettiğimiz gibi, spor yaptığımız gibi. Ama maalesef kitap okuma işini çok aksatıyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) araştırmasına göre, günde 6 saat televizyon izleyen, 3 saat internet’e giren Türk insanı, kitap okumaya sadece 1 dakika ayırıyor. Kitap okuma ihtiyaç listesinde ise 235. sırada yer almaktayız.

Kendimden bahsetmek gerekirse, ben günde yaklaşık 7 saat televizyon izlemekteyim. 10 saat ise internet de vakit geçirmekteyim. Bu kadar saat internet başında neler yapıyorsun diyecek olursanız; blog yazıyorum, blog okuyorum, teknolojik haberleri takip ediyorum. Peki neden kitap okumuyorum ?

Aslında ben çocukluğumdan beri kitap okumayı sevmezdim. Kitaplara karşı hep soğuktum. Okula ders kitaplarını götürürken bile naz yapardım. Son derslerde veya Türkçe derslerinde hocalarımız 40 dakika boyunca evden getirdiğimiz hikaye, roman vb kitapları okumamızı isterdi. Ne yalan söyleyeyim ya bir yada 2 sayfa anca okurdum. Okuduğumu da anlamazdım. 40 dakika boyunca bön bön kitaba bakardım. Gözüm kitapta aklım başka yerlerde olurdu. (İlk okul, orta okul ve lise de ki öğretmenlerimden özür diliyorum. Keşke okusaydım.)

İnternet veya elektrikler gitti diye bir çok insan üzülmektedir. Bence bundan sonra sevinsinler ki mum ışığında da olsa açıp kitap okumaları gerekmektedir. Bilgi birikiminizin derinleşecek ve genişleyecek olması çok önemlidir. Kitap okumak beyinde yeni nöron bağlantıları oluşturmaktadır.

Her kitap okuyucuya başka hayatlar, başka insanlar, başka karakterler ve başka bakış açısı hakkında yeni şeyler kazandıracaktır. Kitap okuyarak empati yetiniz gelişecektir ve çok daha açık fikirli bir insan olmanızı sağlayacaktır.

Ben bu kitap sevmeme, okumama zincirini kırdım ve geçen hafta bismillah diyerek kitap okumaya başladım. Günde 1 saat boyunca (1 Saati de geçtiği oluyor) telefondan, bilgisayardan ve televizyondan uzak durarak kitap okumaya yöneldim. Kitap okumaya başladığımdan beri bir konuya odaklanmam güçlendi. Tanımadığım birisiyle sohbet etmem, konu bulmam güçlendi. Yorgunluğumu ve stresimi azaltma konusunda büyük pay oldu.

21 yaşındayım ve toplamda 13 kitap okudum ve okumaya devam ediyorum. Biliyorum durumum çok çok kötü ama zararın neresinden dönülse kardır. Eğer sizinde okuma alışkanlığınız yok ise televizyon ve internet başında fazla zaman geçiriyorsanız hemen kitap okumaya başlayın ve kitap okuma zamanını 1 dakikadan yükseğe çıkartalım. Bana destek olmak için #günde1saatkitapokumak hashtag ile sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yapabilirsiniz. Sürekli takipte olacağım.

Okuduğum kitaplara buradan bakabilirsiniz.

Hatalı cümlelerim, kelimelerim illa ki olmuştur, sürç-i lisan ettiysem affola. Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere hoşça kalın. Eyvallah