Günde 1 Saat Kitap Okumak

Gelişimimiz için en temel ihtiyaçlardan biri kitap okumaktır. Tıpkı günde üç kere yemek yediğimiz gibi, su tükettiğimiz gibi, spor yaptığımız gibi. Ama maalesef kitap okuma işini çok aksatıyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) araştırmasına göre, günde 6 saat televizyon izleyen, 3 saat internet’e giren Türk insanı, kitap okumaya sadece 1 dakika ayırıyor. Kitap okuma ihtiyaç listesinde ise 235. sırada yer almaktayız.

Kendimden bahsetmek gerekirse, ben günde yaklaşık 7 saat televizyon izlemekteyim. 10 saat ise internet de vakit geçirmekteyim. Bu kadar saat internet başında neler yapıyorsun diyecek olursanız; blog yazıyorum, blog okuyorum, teknolojik haberleri takip ediyorum. Peki neden kitap okumuyorum ?

Aslında ben çocukluğumdan beri kitap okumayı sevmezdim. Kitaplara karşı hep soğuktum. Okula ders kitaplarını götürürken bile naz yapardım. Son derslerde veya Türkçe derslerinde hocalarımız 40 dakika boyunca evden getirdiğimiz hikaye, roman vb kitapları okumamızı isterdi. Ne yalan söyleyeyim ya bir yada 2 sayfa anca okurdum. Okuduğumu da anlamazdım. 40 dakika boyunca bön bön kitaba bakardım. Gözüm kitapta aklım başka yerlerde olurdu. (İlk okul, orta okul ve lise de ki öğretmenlerimden özür diliyorum. Keşke okusaydım.)

İnternet veya elektrikler gitti diye bir çok insan üzülmektedir. Bence bundan sonra sevinsinler ki mum ışığında da olsa açıp kitap okumaları gerekmektedir. Bilgi birikiminizin derinleşecek ve genişleyecek olması çok önemlidir. Kitap okumak beyinde yeni nöron bağlantıları oluşturmaktadır.

Her kitap okuyucuya başka hayatlar, başka insanlar, başka karakterler ve başka bakış açısı hakkında yeni şeyler kazandıracaktır. Kitap okuyarak empati yetiniz gelişecektir ve çok daha açık fikirli bir insan olmanızı sağlayacaktır.

Ben bu kitap sevmeme, okumama zincirini kırdım ve geçen hafta bismillah diyerek kitap okumaya başladım. Günde 1 saat boyunca (1 Saati de geçtiği oluyor) telefondan, bilgisayardan ve televizyondan uzak durarak kitap okumaya yöneldim. Kitap okumaya başladığımdan beri bir konuya odaklanmam güçlendi. Tanımadığım birisiyle sohbet etmem, konu bulmam güçlendi. Yorgunluğumu ve stresimi azaltma konusunda büyük pay oldu.

21 yaşındayım ve toplamda 13 kitap okudum ve okumaya devam ediyorum. Biliyorum durumum çok çok kötü ama zararın neresinden dönülse kardır. Eğer sizinde okuma alışkanlığınız yok ise televizyon ve internet başında fazla zaman geçiriyorsanız hemen kitap okumaya başlayın ve kitap okuma zamanını 1 dakikadan yükseğe çıkartalım. Bana destek olmak için #günde1saatkitapokumak hashtag ile sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yapabilirsiniz. Sürekli takipte olacağım.

Okuduğum kitaplara buradan bakabilirsiniz.

Hatalı cümlelerim, kelimelerim illa ki olmuştur, sürç-i lisan ettiysem affola. Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere hoşça kalın. Eyvallah

Yalçın Güler
Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Aynı zamanda da LGDestek, Huawei Aksesuar ve Etiget.com da E-Ticaret Uzmanlığı yapmaktayım.

9 Comments

 1. Kitap okuma alışkanlığı çok güzel bir şey ve alıştıktan sonra bir gün kitap okuyamadığınızda bile vicdan azabı yaşıyorsunuz bir eksiklik hissediyorsunuz ?

  • 1 haftadır bu alışkanlığımı sürdürmeye çalışıyorum. Umarım pes etmem. Gerçi bugün kitap okuyamadım diye kendi kendime evham yaptım. Yarım saat de olsa o kitabı okudum 🙂

 2. Yalçın seni de artık kitap okuma grubunda görmek isteriz 🙂
  Okumak güzeldir. Umarım kitap okumadaki azmin daim olur.

 3. Senin durumdayım ben de. Televizyon izlemem ama hep bilgisayar falan filan. Ortaokulda çok kitap okumayı severdim ama sonraları okumadım. Hep okumak istedim ama o icraatı bir türlü gerçekleştiremedim. Hatta geçen sene bir kitap aldım, hala bitiremedim. Ara ara bakıyorum. Oysaki çok sevdiğim ilgi duyduğum bir kitap.

  Kendime söz veriyorum bu gün okuyacağım diye ama olmuyor. Dün bir kağıda not aldım kitap okuyacağım diye ama yine okumadım. Bir kere olsa devamı gelecek işte ama…

  Bu arada bir dakika nedir ya? O da AVM’lerde vs. olan kitapların başlıklarına bakmak falandır sanırım. Hele ihtiyaç listesinde 235. sırada olmak ne kadar acı! Şeker oyunu, sosyal medyalar, oyunlar Allah bilir daha üst sıralardadır. Bakalım tekrar söz veriyorum kendime bu akşam kitap okuyacağım diye.

  • İnşallah sende sözünde durup kitap okumaya başlarsın kardeşim.Kitap okumak için kendime söz verdim ve yapmak zorunda olduğum iş gibi gördüm. Umarım ilerleyen zamanlarda bu sözümden dönmem.

 4. Belki 1 saat bazılarına az yahut fazla gelebilir ama o bir saat sürekli hale getirildiğinde ortaya muhteşem şeyler çıkabilir. 1 saat tecrübesini edinmek için bende başlıyorum. 🙂

 5. Benim gibi kitap okumak isteyen dostlarım
  Herkes kendi zevkine göre okumalı. Bugün 3 saat kitap okudum ve iki çizgi roman bitirdim.İlla ki süper kahraman olmak zorunda değil.Tarihimizi anlatan kitaplar var.Onlar daha akıcı oluyor.Alacak olursanız tavsiye ederim

Yorum Yapmayı İhmal Etme