Kitap

Okudum: 67 – Oğuzhan Uğur

Selam, ne haber, nasılsınız, nasıl gidiyor hayat ? Umarım iyisinizdir. Evet farkındayım blogla ilgilenemiyorum, yazı yazamıyorum. Haklısınız. Ee ne yapayım yazacak bir konu bulamıyorum, bulsam bile yazmaya eriniyorum. Affedin. Artık eskisi gibi sürekli güncel aktif yazı paylaşamıyorum. Bu yazımda ise Oğuzhan Uğur’un çıkarmış olduğu 67 isimli edebi romanını ele alacağım.

2017 yılının Kasım ayında bir yazı paylaşmıştım. Kitap okuma alışkanlığımız neden yok. Ben neden kitap okumuyorum, bu zinciri nasıl kırabilirim düşüncesiyle bir yola baş koydum.

İlgili Yazı: Günde 1 Saat Kitap Okumak

Yaklaşık 1 yıl içerinde toplam 4 kitap okumuşum. Biliyorum durumum çok çok kötü ama az da olsa teknolojiden bir miktar uzak kalıp, kitap başına geçebiliyorum. Bunu hiç yapmayanlarda var.


Sosyal medyayı sıkı takip eden bilir. Özellikle Youtube izleyicileri Oğuzhan Uğur’u tanır.

Kimisi Budabi Tv den Rönt programı ile, kimisi BaBaLa Tv den Mevzular programı ile, kimisi ise Onedio dan P!nç programı ile tanımıştır. Ben Oğuzhan Uğur’u şarkılarından beri takip ediyorum. Kimi insan sever kimi insan sevmez orası kişiye kalmış bir şey.

Tanımayanlar için kısa özet geçecek olursam, bu adam hem müzisyen, hem film yönetmeni, hem senarist hemde youtube içerik üreticisi. Bu 4 kulvarda başarısını sürdürürken birden kendini kitap yazarlığına adadı ve 67 adlı Edebi Romanını çıkardı. Bence kitap kulvarında da çok başarılı oldu.

Çünkü adamın ilk baskı kitabı 100 bin ile piyasaya çıktı. Kitap çıkar çıkmaz ilk haftadan itibaren satış listelerinde hep 1 numara oldu. Youtube videolarında sürekli trendlerde olduğu gibi, çıkardığı kitap sayesinde de satış listesinin 1 numarası oldu. Diyecek söz yok adam işini yapıyor. İster beğenin ister beğenmeyin.

Çok sevdiğim değer verdiğim bir arkadaşım ile birlikte kitap çıkar çıkmaz hemen aldık. Ben okumaya başladığımda gayet iyi güzel gidiyordu fakat, arkadaşım kitabı beğenmediğini dile getirince bi afalladım ve nedense okumayı bıraktım. Sonrasında yeniden okumaya başladım ama kitap içerisinde çok boğuldum. Lan bir dakikada farklı olayken sonra ki dakikada farklı bir olaya geçiyor. Kafam allak bullak oldu, okuduğumu anlamamaya başladım. Şaşkına döndüm.

Kitabı 2.kez okumaya başladım ve dedim tamam. Dakikalar geçtikçe konuyu anladım. Hiç sorun yok. Her şey gayet çok açık ortada, tabii anlayana. Kitapta bir çok şahsi ve siyasal mesaj vardı. Hatta günümüze ait ciddi konulara da yer verilmişti. Dilerdim ki kitap 67 dakika sürmesin daha da devam etsin. Umarım bu kitabın devamı gelir veya bir sinema filmi. Merakla bekliyorum.


Kitap Hakkında Ufak Spoiler

Normal bir hayatı olduğunu düşünen bir adam vardı. Ailesiyle birlikte tatil için yola çıktılar ve bu yol onu çok farklı yola götürdü. Gerçekler, gördüğü kabuslar, yıllar önce yaşamış olduğu olayların pişmanlıkları vardı bu yolculukta.

Adam bir trafik kazası geçirdi ve sonra kendini tanıyamadı. Adını, mesleğini, ailesini bilmiyordu. Çok saçma değil mi be. İnsan kendini ve çevresini nasıl tanıyamaz. Kafası farklı dünyalara hitap ediyordu. Sürekli kendine şunu sordu.

Kimsin sen? Kimsin oğlum sen? Lan ben kimim?! Bu ne Lan! Kimsin sen?!

Ve her şeyi 67’den sonra anladı. Kitabı okuyanlar anlamıştır.

Peşimizde olanlar, belki de içimizdeydi.


Okuduğum kitaplara buradan bakabilirsiniz.

Hatalı cümlelerim, kelimelerim illa ki olmuştur, sürç-i lisan ettiysem affola. Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere hoşça kalın. Eyvallah

6 thoughts on “Okudum: 67 – Oğuzhan Uğur

  1. Oğuzhan Uğur yaptığı işlerle adından sıkça söz ettirmiş biri. Yaptığı şarkılar, programlar, ürettiği içeriklerle tam bir fenomen haline geldi. Hemen her sektörde adını duyuran Oğuzhan Uğur’un kitap konusunda nasıl olduğunu merak etmiyor değilim. Spoiler’den bir şeyler anlamaya çalıştım ama kitabı okumak daha iyi olur sanırım. Blogu daha güncel tutmalısın, bu gibi yazıların devamını bekliyoruz.

    1. Adam kimsenin yapamadığı şeyleri yaptı. Kimsenin konuşamadığı ele alamadığı şeyleri konuştu. Kime göre haklı kime göre haksız. Ona bir şey diyemeyiz. Kitabı kesinlikle okumanı tavsiye ederim kardeşim. Zaten 10 – 15 tl arasında bir fiyatı var. Umarım yeni yazılarda gelir.

  2. Çete tayfadan selam olsun. Kitap fena. Oğuzhan reyiz zaten muazzam. 2. kitabı bekliyoruz.

  3. Uzun süredir karşımıza çıkan ama son dönemde bize göre hak ettiği yere gelen bu güzel ismin böyle bir eser ile yeniden karşımıza gelmesi çok hoş. Dijital dünyanın insanı ne kadar tanıttığını ve yeni projelerin taraftarının da ne kadar fazla olduğunu görmüş olduk.

  4. Muhteşem muazzör bir kitap gerçekten. Olmayabilir de olabilir de. Kişiden kişiye değişir tabii. Okuyun pinçler 🙂

  5. Tanınmış birisini en büyüğümüzden en küçüğümüze kadar örnek aldığını, sürekli göz önünde olan birisi olduğu için benzemeye başladığını unutmayalım. Oğuzhan UĞUR’da bana göre gayet mantıklı davranan ve ağzı laf yapan birisi olarak hak ettiği yere geldiğini ve güzel yerlerin onu beklediğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir