Blogging

Kargom Nerede Sorunsalı – Geldik Bulamadık

Hayatım boyunca hiç kargo göndermedim veya kargo teslim almadım diyen yoktur. İlla ki bir kez dahi olsa kargo ile problem yaşamışsınızdır. Bu durumu yaşamayan yoktur herhalde. E-ticaret işi yaptığım zamanlar bile bu sorunu yaşadım. Peki kargo şirketlerinin acenteleri kargoları neden getirmiyor. Neden “geldik ama evde yoktunuz” diyor. Kapıya sadece not bırakıp gidiyor veya not bırakmadan hatta hiç gelmeden sms atıp “kargonuz x teslimat şubesinde” şeklinde mesaj atıyor. Bu konuyu hiç düşündünüz mü ? Bilerek veya bilmeyerek illa ki kargo şirketleri hakkında olumsuz söylemleriniz olmuştur. O kadar para veriyoruz ama kargo firması kargo mu getirmiyor diye sitem ediyoruz. Gelin birde kargo olayını benden dinleyin.

Bilenler bilir ben bir e-ticaret firmasında 2 yıldır mağaza yöneticiliği yaptım. 3 ana sitemiz ve diğer pazar yerlerinde satış yapmaktaydık. Bir günde yüzlerce kargo çıkışı sağlıyoruz, müşterilerimizden gayet iyi geri dönüşler alıyorduk. Ama insanız hatalarımız illa ki oluyordu. Olumsuz geri dönüşlerde alıyorduk. Ama bizim önceliğimiz müşterilerimizin memnuniyeti idi. Olumsuz geri dönüşleri en ön planda tutup müşterimizi mağdur etmemek için gerekli çalışmayı yapıyorduk.

Kargolama sürecine gelirsek eğer en kritik ve zorlayıcı kısım burada başlıyor. Misal biz firma olarak günde en az 100 kargo çıkışı sağlıyorsak bu 100 müşteriden 30 müşterinin adres bilgileri yetersiz ve eksik oluyordu. Ve çoğu müşteri de mahallesini, cadde ve sokağını, apartman numarası ve ismini yazmıyordu. Hadi adresini yazmadın, il ilçe kısmını neden yazmıyorsun veya alakasız bir şehri seçiyorsun. Sitede koskoca Adres Bilgisi formu var be arkadaş mahalleni, caddeni sokağını, apartmanını veya iş yerini neden yazmadan siparişi veriyorsun. Bir bak kontrol et öyle sipariş ver. Bundan emin olabilirsiniz ki biz her gün bu sorunu yaşıyorduk.

 

Eksik adres bilgisi olan herkese mail atılır eğer cevap gelmezse aynı gün içerisinde whatsapp hattı üzerinden mesaj atılır eğer hala cevap gelmediyse telefon ile iletişim kurmaya çalışıyorduk. Hala cevap alınamadıysa o siparişin çıkışı sağlanmıyor. Ne zaman müşteriden cevap alınırsa o zaman kargo çıkışı sağlanıyordu.

Bazı müşterilerde şu şekilde geri dönüş alıyorduk; “Burada mahalle yok (veya mahalle ismini bilmiyorum), evim veya iş yerim cadde üstünde, zaten kargocular bilir sürekli kargo getirirler, siz kargo çıkışını sağlayın” diyorlardı. Müşteri onayı alındıktan müşteri talebi üzerine kargo çıkışını sağlıyoruz ve 2 ile 4 iş günü sonrasında o müşteriden şu şekilde geri talep geliyor. “Benim bir siparişim vardı ama kargo şirketi adres yetersiz teslim edilemedi diye mesaj attı, şubeden teslim almamı söylediler. Yardımcı olur musunuz ?” şeklinde geri dönüş alıyoruz.

Kayıtlara baktığımız da eksik mahalle bilgisi olmasına rağmen müşteri onayı üzerine kargo çıkışı yapıldığı müşteriye iletiliyor. Çoğu müşteriden “ya aslında mahalle adı var ama bilindik bir yer olduğu için ben yazmadım. Cadde üstünde diye bilirler diye düşündüm” şeklinde dönüş alınıyor. Bu durumda siparişi veren kişi hatalıdır, kargo firmasının hiç bir suçu yoktur. Kargolar satıcı tarafından kargoya teslim edildiği andan itibaren tüm sorumluluk kargo firmasına aittir. Sorunu kargo ile çözmeniz gereklidir.

Bir diğer durum müşterinin adresini yazması ve apartman ismini, blok -unu veya kapı numarasını belirtmemesi. Yine aynı şekilde müşteri ile iletişime geçilir ve müşteri teyit ediyor ve çıkış sağlanıyor. Aynı şekilde 2 ile 4 iş gün sonra o müşteriden geri talep geliyor. “Benim bir siparişim vardı ama kargo şirketi siparişimi hala getirmedi. Tüm gün evde olduğum halde gelen giden olmadı, şubeden teslim almamı söylediler” şeklinde geri dönüş alıyoruz. Kayıtlara baktığımız da apartman blok ve kapı numarasının eksik olduğu halde müşteri onayı üzerine kargo çıkışı yapıldığı müşteriye iletiliyor. Müşteri bu konuya itiraz edip kötü söylemlerde bulunup kendini haklı bizi haksız duruma düşürmeye çalıyor. Biz kayıtları müşterinin kendisine ilettiğimiz de hemen ters köşe yapıp “ya kusura bakmayın ben size söylemeyi unutmuşum” diyor.

Bu gibi durumlarda müşteri kargoyu şubeden teslim almaz ise 3 gün şubede bekledikten sonra kargo firması o kargoyu firmaya geri iade eder. Kargo tekrar satıcıya gelir beklemeye alınır ve mail yolu ile müşteriye bilgi verilir. Müşteri yeniden iletişim kurup siparişin tekrar gönderilmesini talep eder veya iade talebi ister, ancak müşterinin hatası olduğu için ikinci kargo çıkışı Alıcı Ödemeli olarak çıkar. İkinci kargo çıkışı olduğu için müşteriden yine eksik adres bilgisi istenir. Eğer yine bilgileri vermez ise çıkış sağlanmaz veya şube teslim olarak çıkış sağlanır. İade yapılacağı zamanda kargo masrafları kesilerek ücret iadesi gerçekleşir. Eğer müşteriden belli bir süre içerisinde herhangi bir geri dönüş olmaz ise sipariş iptal edilir. Müşteri siparişi kredi kartı ile ödemiş olsa bile firmanın politikasına göre belirli bir süreyi geçtiği için o ürünü ve para iadesini hiç bir şekilde müşteri geri talep edemez.

Kargo firmalarının standart teslimat tarihi 2 ile 6 iş günü içerisindedir. Tabii şehirden şehire bu durum farklılık gösterebilir. Ama bir diğer sorun ise sıkça karşılaşılan mobil bölge sorunsalı. Mobil şube olarak tanımlanan bu bölgeler, standart hizmetlerin dışında kalan ve haftanın belirli günlerinde teslimat yapılabilen yerleşim yerleridir. Bundan dolayı mobil alanlara teslim süreleri uzayabilmektedir. Normal teslimat süresi 2 ile 6 iş günü ise mobil bölgelerde 7 veya 10 iş gününü bulmaktadır.

Bölgenizde hangi kargo firması daha iyi ise hızlı teslimat yapıyor ise onunla çalışın. Bazı kargo firmaları acenteye yani bir kişinin üzerinedir, bazıları da kurumsaldır. Teslimata gelip evde veya iş yerinde bulamadık, lütfen şubeden alın mesajı geldiyse eğer bir gün sonra teslimat şubenize gidin ve şubeden teslim alın. Mesajın geldiği gün giderseniz kargoyu teslim alamazsınız çünkü araçta yüklüdür. Çünkü araçları akşam mesai bitiminden sonra boşaltırlar ve transfere giderler. Bir gün sonra yeniden kargo teslimatına gitmezler. Kargo takipten kontrol ettiğinizde eğer kargonuz transferde veya araçtan indirildi yazıyor ise kargonuz bir gün sonra size teslim olur. Teslim olmaz ise kargonuz şubede kalır 3 gün şubede bekler. Tüm kargo firmaları için geçerlidir. Tüm kargo firmalarının çalışması düzeni farklıdır. Misal bir ilde X kargo firmasının iki farklı acentesi varsa bir bölgede ki kargo firmasının çalışanları çok iyi çalışırken , aynı şehrin başka bölgesinde ki x kargo firmasının çalışanları kötü pasif çalışabiliyor.

Kargo hakkında bildiklerimi anlatmaya çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir.

Hatalı cümlelerim, kelimelerim illa ki olmuştur, sürç-i lisan ettiysem affola. Eyvallah.

2 thoughts on “Kargom Nerede Sorunsalı – Geldik Bulamadık

  1. Çözüm çok basit. Satın alırken koy bi seçenek şubeden almak istiyorum diye. Kargo şubeye gelsin gidip kendimiz alalım ya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir