Blog Yazarlarına Destek Olalım | Yalçın Güler

Blog Yazarlarına Destek Olalım

Merhabalar arkadaşlar, bilenler bilir bilmeyenler de bu yazıyı okuyunca bilgilenir inşallah. Blog dünyasında herkes Evren Soyuçok (e-vren günlüğü) tanır. Ben kendisini uzun zamandır takip ediyordum, yazılarını vakit buldukça okumaya çalışıyorum. Arada bir sosyal medya üzerinden yazışıyorduk ama hiç uzun süreli konuşma fırsatımız olmadı.

Yaklaşık bir hafta önce twitter üzerinden blog hakkında bir konu geçti. Taner Kandemir ve Evren Soyuçok hocamla blog üzerine yazışmamız oldu. Bunu konuyu daha detaylı konuşmak için Google Hangouts üzerinden YouTube da Blog Sohbetleri adı altında canlı yayını yaptık. Ben pek fazla konuşmayıp kısa cevaplar versem de güzel bir an yaşamıştık. Zaten bütün detayları Taner ve Evren hocam dile getirmişti, benim pek diyecek bir şeyim yoktu 🙂

(Adamlar benden profesyonel ağabey, biz daha amatör blog yazarıyız, etimiz ne budumuz ne)

Haberim yokken, dün (02.06.2017) Blog Sohbetleri 2 canlı yayını olmuş. Çok değerli kadın blog yazarı Ece Evren ile birlikte güzel bir sohbet gerçekleştirmişler. Yayını izlerken, dikkatimi aşırı derece de çeken bir durum oldu ve bu yazıyı yazmak istedim.

Sizce her blog yazarının bir veda yazısı olmalı mıdır ? Bu sorunun cevaplarını yorum olarak bekliyorum. Ayrıca sağ tarafta bulunan ankete katılabilirsiniz.

Benim çevremde ki insanların %90’ı blog yazmaktadır. 7 yıllık blog hayatımda bir çok tanıdığım insan blog yazmayı bıraktı, blogu kapandı, başka bir blog açtı sonra tekrar kapandı vs. Peki biz bu insanlara neden blog yazmadığını sorduk mu veya blogunun hangi olaydan dolayı kapandığını sorduk mu ? Ona çözüm aradık mı ? Kesinlikle hayır.

Kaza bela olmuştur, hastalanmıştır, ciddi bir durum olmuştur ondan blog yazamamıştır. Domain ve hostun süresi dolmuştur ödeyecek parası yoktur ondan blogu kapanmıştır. Bunları hiç yakınınızda ki blog yazan insanlara sordunuz mu acaba veya sizin de başınıza bir durum gelip blog yazamadığınız durumlar oldu mu ?

Elimizden geldiği kadarıyla blog yazarlarına maddi veya manevi destek olalım. Benim tanıdığım bir çok blog yazarı lise, üniversite okuyor. Belki uzak şehir de okuyor, maddi durumu kısıtlı, yemek mi yesin, okula gitmek için yol parası mı versin, kişisel ihtiyaçlarını mı gidersin, yoksa blogunun domain – host süresini mi uzatsın.

Çok değil ya, bir domain ücreti yaklaşık 35 türk lirası. Host desen yine o fiyatlar da, hatta öğrencilere kıyak geçen bedava reseller veren firmalar da var. Lütfen blog yazarı olarak birbirimize destek olalım. Bugün ben birisini yardımına koşarsam, yarında o kişi benim yardımıma koşar. Birlikten kuvvet doğar arkadaşlar. Genç blog yazarı, özellikle öğrenci kardeşlerimize yardımcı olalım. Umarım sesim bir yerlere ulaşır. Bunu sırf para için düşünmeyin, bloglara güzel yorumlar yaparak, blog sahibini mutlu edebilirsiniz.

Bu arada Ece hanım video da benden bahsetmiş, bloguma bol bol yorum yapacağını söylemiş. Çok çok teşekkür ediyorum, çok minnettarım kendisine.

Yalçın Güler

1996 yılında hayata Hello World demiş. Aksaray Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunu. 6 yıldır blog yazar. Bootstrap, Html/Css, az çok php bilen bir insan.

23 thoughts to “Blog Yazarlarına Destek Olalım”

 1. Sevgili Yalçın, öncelikle şunu belirteyim, ben profesyonel blog yazarı değilim 😉 Zaten blog yazarlığında amatörlük esastır, kişisel bloglar amatör ruhla yoluna devam etmelidir. (Kurumsal bloglar için geçerli değil bu görüşüm.) Ne benim senden, ne senin diğerinden ne de diğerinin öteki blog yazarından bir üstünlüğümüz var. Hepimiz sahip olduğumuz donanım, deneyim ölçüsünde bambaşka üsluplarla içerik üretiyoruz.

  Her blog sohbeti inşallah senin Ece ablayla yaptığımız söyleşiden önemli bir konuyu çekip ele alman gibi bazı konuların gündeme gelmesine vesile olur. Yayındaki mevzu, aslında öncelikle kendime bir özeleştiriydi. Blog 6 aydır güncellenmemiş diye listeden çıkarıyordum ama bir kere de durup o blogun sahibiyle iletişime geçip “Arkadaşım hayırdır blogunu kapatmışsın, yardım edebileceğim bir konu var mı?” diye sormadım. Belki de hosting-domain ücretini ödeyemediği için blogu kapandı. Belki de birbirimizle yeterli teması sağlayamadığımız için küsüp gidenler oldu. Gerçi bu konuda kendime çok da haksızlık etmeyeyim, arada “blogunu niye güncellemiyorsun?” diye yazıştığım arkadaşlar oldu. Hatta “acaba adamın niye blogunu güncellemediğine karışıp haddimi aşıyor muyum?” diye düşündüğüm de oldu.

  Her ne zannedilirse zannedilsin bizim niyetimiz ve Türkçe bloglarda bir kültürün, bir bilincin oluşması adına çabalarımız ortada. Umarım hem Ece ablayla sohbetimizdeki mevzular hem senin bu yazın blogunu terk edenlerin kapısını tıklatmamız, herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını sormamıza vesile olur.

  Uzun bir yorum oldu kusura bakma lütfen 😉 Konuya dikkat çeken bu yazın ve emeklerin için çok teşekkür ederim.

  1. Hayatım boyunca aldığım en uzun yorumlarda 2. sıraya geçtiniz hocam 🙂 Evet aslında herkes sahip olduğu alanda kendi çapında, kendi fikri ile bir şeyler üretip ortaya çıkarıyor, amatör olsa bile.

   Adım primciye çıkar diye yazıda belirtmek istemedim ama, bende takip ettiğim özellikle genç öğrenci kardeşlerimin blogunu güncellemediği zaman hemen mesaj atarım. Destek olmaya çalışırım, oldum da. Çok sevdiğim bir kardeşim, meslektaşım düzce de bilgisayar programcılığı okuyor, ee malum öğrencilik hayatı olduğu için domain – host ücretlerini ben karşılamıştım. Aramız çok iyi, benden küçük olmasına rağmen sürekli abi kardeş gibi konuşuruz. Bazen bloga yazı yazamadığım zaman içimi ona dökerim gece gündüz hiç fark etmez hemen cevap verir.

   Karşılık beklemediğim halde beni sevip, sayıp, kendi abisi gibi gördüğü için ölene kadar kardeşime yardım ederim, maddi veya manevi yeter ki blog yazmayı bırakmasın.

   O kendisini bilir 😉

   İnşallah bu yazıyı okuyup, feyz alırlar, bir arkadaşa yardım ederler.

 2. Yalcın kardeşim oncelikle hos bir sohbet gerceklestirilmis ve genel olarak blog dunyasinin sorunlari dile getirilmiş.Severek izledim ve okudum.
  Kendi adima senin blogun dahil bir cok blog yazarını kendi adıma halen vakit buldukça takip etmeye çalışıyorum. Elimden geldigince bana gelen tanitim yazılarını sanada yonlendirerek bir nevi destek olmaya çalıştığımı düşünüyorum Ama son zamanlarda bakıyorum blogu olan bir cok kisi youtube kanali açıp (bende dahil) vloglar cekip yazmaktan cok video çekerek isin ticari boyutuna bakar oldu. Aslina bakarsan 10 yıl önceki iştahı bir cok blog yazarında da görmüyorum.
  Kendi adıma konuşuyorum bloglarımı halen yaşatmaya çalışıyorum ama nereye kadar böyle gider bilmiyorum. Bu degindigiz konu umarim eski iştahım yeniden canlanır.
  Sevgiler…

  1. Güzel uzun yorumun için çok teşekkür ederim ağabey. Buralara gelmem de ki en büyük etken sensin. İnşallah bir sonra ki blog sohbetlerinde sende olursun.

   Evet, bir çok kişi blog yazmayı bırakıp vlog çekmeye başladı. Bende çektim yalan yok ama eğlencesine hobi olarak. Youtube den hiç bir gelir elde etmedim. Ekmeğimi blogdan çıkardım hala çıkarmaya devam ediyorum. Artık vlog işi de bitti diyebiliriz, yeni kanal açacaklar 100 bin görüntülenmeden sonra adsende geliri elde edebilecek.

   Beni düşündüğün için çok teşekkür ederim ağabey Allah razı olsun. Eğer tanıtım yazısı olursa, tanıdığım bir kaç öğrenci kardeşim var, uzak şehirde okuyorlar onların cebine azda olsa harçlık girse fena olmaz Çağrı ağabey.

 3. Maddi yükü çok yok zaten bu işin. Kaliteli bir blog sitesini dahi yıllık 300 TL’ye mal edebiliyorsun. Burada önemli olan bloglara gelen ziyaretçi. Bolca yorumlaşmak, blog yazılarını paylaşmak ve birlikte projelere kafa yormak da önemli.

  1. Normal çalışan birine göre maddi sıkıntı olmayabilir. Ben 7 yıldır blog yazıyorum, domain parasını biriktirmek için kimi zaman yemek yemedim, üstüme başıma bir şey almadım. Domain süresi dolmadan ücretini ödeyebileyim diye.

   Şimdi çok şükür azda olsa bir gelirim var ama o bile yetmiyor, hala işsizim iş bulamıyorum.

   Önemli olan güncel içerik, ziyaretçi ve yorumlar tabii ki

 4. O kendini biliyor ağabey sen merak etme. O benim 🙂 Blog yazmak kolay bir iş değil. Emek ister, zaman ister. Her iş öyledir aslında, hiçbir şeyi küçümsememek gerek. Ben de şehir dışında üniversite okuyanlardan biriyim. Yemek mi yiyeyim, servise para mı vereyim şaşırıp kalıyorum bazen. Zor zamanlar geçiriyoruz ama bir şekilde hayata tutunmamız gerekiyor, hayat vurdukça bizim tekrardan ayağa kalkmamız lazım. Bizim gibi genç nesillere destek verilmesi gerekiyor, Allah razı olsun senin gibi adamlar sayesinde blog yazarlığı ölmüyor. Gün birlik olma günü, herkesin birbirine destek çıkması lazım.

  1. Aynen kardeşim blog yazmak kolay bir iş değildir. Emek ister, zaman ister, bilgi ister. Eee öğrencilik hali, hangi birimiz zor zaman geçirmedik ki. Kimimizin otobüs parası olmadı, kimimizin yemek parası olmadı. İşte bu zorluklara göğüs gererek hayata karşı dik durmamız gerekiyor.

   Allah hepimizden razı olsun kardeşim. Biz blog yazarlığı adına iyi şeyler yapmaya çalışıyoruz, sizin gibi pırlanta kişilikleri çevreye kazandırmaya çalışıyoruz.

 5. Valla Yalçın kardeşim iyi güzel diyorsun da, bir şeyleri değiştirmek insanların ilgisini çekmek çok zor. ”Blogları kurtaralım yardımcı olalım” ama bunu sadece sen söylüyorsun. Belki senin gibi düşünen bir kaç kişi daha vardır hepsi o kadardır. Bloglar artık s.dirik bir hal almaya başladı. Kimin ne yazdığı belli değil, Para kazanma hırsı bloggerlere de bulaştı. Kazansın biz kazanmasın demiyoruz ama işin b.kunu çıkarmasın. Destek konusunda haklısın. Ayrıca bu destek kesinlikle maddi olmak zorunda da değil. Adamın adsense reklamı vardır bir tıklarsın (ben öyle yaparım genelde). Olmadı bir yazısını paylaşırsın. Ama blog yazarlarının çoğunda hep bana hep banacılık var. Kendi yazılarını bir çok yerde paylaşırlar ama şöyle güzel bir yazı okuduklarında nedense o paylaşım butonları görmezler. Yorum yapmaya hadi üşendi diyelim ama hiç olmazsa o yazıyı bir paylaşın yani.

  Güzel bir yazı olmuş gerçekten kalemine sağlık.

  1. Kesinlikle tüm dediklerine katılıyorum ağabey. Ama milletin gözünü para bürümüş naparsın, her koyun kendi bacağından. Hiç yapmasam da bazı blog yazılarını bende paylaşırım, paylaşmasam bile mutlaka bloguna yorum yaparım.

   Eskiden sadece, teşekkür ederim yorumları gelirdir şimdi onlar bile gelmez oldu. İnsanlar çok değişti ağabey.

 6. Canlı yayın sohbetinizi uygun bir zamanda izleyeceğim. Aslında blog için para harcamaya gerek yok diye düşünüyorum. Şu ana kadar 1 kuruş para harcamadım. Her ne kadar can sıkıcı blogspot.com yazsa da yeterli diye düşünüyorum. İleride .blog uzantılı domain almayı düşünüyorum orası ayrı.

  Şimdi soruna geleyim, hiçbir blog yazarının veda yazısı olmamalıdır. Aylar geçse de 1-2 yazı bile yeter blog için. Domain ve host bahane olmamalı. Yukarıda bahsettiğim gibi para gerekmeden de blog sahibi olunabiliyor. Fakat zamandan yana şikayetçiyseler, günde bir paragraf, bir cümle hatta bir kelime bile yazsa en azından beş ayda bir yazı çıkar. Kişinin kendisinde olup biten bir şey. Ne olursa olsun yazsın da ardında sahipsiz bir blog bırakmasın.

  1. Değerli yorumun için teşekkür ederim kardeşim. Evet aslında pek para harcamaya gerek yok. Ama tercih kişiden kişiye değişiyor tabii. Bana kalırsa bir yerden sonra blog için para harcamak gerekiyor. Domain – host, tema vb şeyler

 7. Evren ağabeyi tanıyorum hatta yüz yüze görüşme fırsatımız oldu ve çok sağ olsun evinde beni çok güzel bir şekilde misafir etti kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum buradan. Blog yazarlarına destek olma fikri gerçekten çok güzel bir düşünce, blog yazmaya başlayanlara blogspot kullanmalarını tavsiye ederim çünkü, blogspot kullanımı wordpress’e göre daha pratik ve daha kolay, yani blogspotta yazmaya başladıktan ve biraz kendini geliştirdikten sonra wordpress’e geçebilirler. ( Tabi bu benim kendi düşüncem )

  Bu arada Evren ağabey blog sohbetleri zaman buldukça bende takip etmeye çalışıyorum. Bir nevi yine kendisinin yaptığı internet günlüklerine benziyor.

  Blog yazarlarına bende teknik konularda ( blogspot kullananlara ) yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiği ve vaktim olduğu sürece.

  1. İnşallah bende bir gün Evren ağabey ile (canlı canlı) yüz yüze görüşme fırsatı bulurum. Bende ilk 4 yıl blogspot kullandım, fakat çevremde ki bir çok kişi wordpress’e geçmemi söyledi ve 3 yıldır wordpress alt yapısını kullanıyorum. 4 yılda kendimi baya bir geliştirmiştim. WordPress de bir çok sorun yaşadım ama her şeyi rayına oturttum çok şükür.

   İnşallah bir gün seni de Blog Sohbetleri yayında görürüz Gökhan ağabey 🙂

 8. Az önce yorumumda yazmayı unuttum, bu arada blogunun yeni teması çok hoş olmuş, ben çok beğendim. Sana şans getirsin inşallah.

  1. Teşekkür ederim Gökhan ağabey sağ olasın. Ama bu temadan da çok sıkıldım değiştirmeyi düşünüyorum açıkçası. Bu zamana kadar hiç bir tema şans getirmedi, demek ki doğru temayı bulamıyorum 🙂

 9. Yalçın oğlum. Geçen günlerde yorum yazdım uzunca. Lakin ne yaptıysam internet sitesine girdiğim adresi kabul etmedi sanırım. İletişime girip oraya bile bırakmayı denedim olmadı. Bu da gitmezse sana inandırmam güç olabilir. Zira insan gördüğüne inanır.
  Ben kendimi baz alarak blog alemini düşündüğümde; üç senedir bir çok blog yazarı tanıdım. Bu olaya ümitsiz bakmıyorum. Yardımlaşmak için nasıl haberleşir ve gerçekleştiririz bilemem ama ortaklaşa bir yol buluruz belki. Veda yazısına gelince, eğer genç olsaydım ben de uzun seneler yazacağım diyebilirdim. Ama her ne kadar ömür yılı uzadıysa da her an bir sürpriz olabilir. Belki yokluğuma sevinenler de olabilir. Bunu mesnetsiz yazmıyorum. Bu yaşa gelince insanlara; ölüme potansiyel aday olarak bakıyorlar ve yanılıyorlar tabii. Onu Allah bilir. Ben yoluma devam ediyorum. Kararlı bir kişiliğe sahibim.
  Senin yazdıklarını okuyacağım ve ilgim olan konularda tabii ki yorumlar bırakacağım. E-maille takip butonun var mıydı? Yoksa da ekler misin rica etsem. Şimdi sıkı bir besmele çekerek yayınla butonuna basacağım. Gerisi sanırım word prese uyum sağlamıyor benim int. adresim. Yapabileceğim bir şey olmaz o zaman.
  Yayın hayatında ve yaşamında başarılar dileklerimle.
  Evren oğluma da bizleri tanıştırdığı ve gerçekleştirdiği sohbetler için tekrar teşekkürler ediyorum buradan da.
  Sevgilerimle oğlum 🙂

  1. Sitenin başına http eklemediyseniz ondan kaynaklı olabilir. Birde blogumda bir takım sorunlar vardı ondan da kaynaklanmış olabilir.

   Böylesine güzel hoş bir yoruma nasıl cevap vereyim bilemiyorum. Önce Evren hocadan sonra sizden Allah razı olsun. Onun sayesinde sizin gibi bir saygı değer insanı tanıdım. Takip ettiğiniz genç blogların arasında olmam gerçekten gurur verici. Veda yazısı için benim düşüncem, büyük konuşmayayım ama son nefesime kadar blog yazmayı düşünüyorum. Hatta yazamadıklarımı, anonim bir blog açarak orada yazmayı planlıyorum.

   E-maille takip butonum var. Sağ menü de bulunan ORTAYA KARIŞIK sekmesinde kayıt olma yeri var.

   Çok çok çok teşekkür ederim Ece ablacığım. Beni çok mutlu ettin.

 10. Sizlerle ve seninle tanışmak, ne kadar sıcakkanlı olduğunu görmek ve blog yazarlığına bakış açın ve en çok da samimiyetin beni çok mutlu etti. Ben de veda etmek istemiyorum. Ölene kadar yazmak niyetindeyim. O zaman hazırladığım veda yazısını da kızım yayına verir, her ne kadar ona zor olsa da. Annesinin yazmayı sevdiğini bilir ve destekler zira.
  Paylaşım konusunda ben, okuduğum blog yazılarını çok dalgın olmadığım sürece google+da ve twitterda paylaşırım. Bir de eğer zor durumda olan kardeşlerimiz varsa destek olmayı görev bilirim. Gmailimi yazıyorum buraya. Lütfen paylaşsınlar. Yazan, yazanı anlar. Sana güzel bir akşam ve başarılarının devamını dilerim oğlum. Sevgilerimle Yalçın 🙂
  eceevren20@gmail.com

 11. Ece ablam severek takip ettiğim ve gönülden de sevdiğim bir hanım. Yaşanmışlıklarını yaşandığı gibi bırakıp, zamanla yarışmasına ve yaşıyla beraber azmine hayranım. Kendisini kocaman öpüyorum.

  Evren bey de severek okuduğum bloglardan. Herkese nasip olmayan yada olamayacak bir yerde olması zamanında çok vakit ve emek sarfettirdiğini düşündürüyor bana. Ve umarım bir gün bizlerde o noktalara erişebiliriz…

  Sorunuza gelince ; Bence veda etmemeli. Ki yazmaya aşık olan insanlar saplantı derecesinde severler yazmayı. Hasta da olsa, hastası da olsa girer, yazılarını yazar ve çıkarlar. İnterneti yoksa ücretsiz wifi alanlarında birer yazı da olsa paylaşırlar. Mesela benim internetim mobilden kullandığım için yetmiyor bende eşimin evde olduğu zamanlar da onun kini kullanıyorum. Yada ablamın evindekinden yararlanıyorum. 🙂 Zahmetli ama değiyor işte. Kısacası yazmak en güzel hastalık olsa gerek 🙂 ve bence gerçekten yazma içgüdüsüyle yaşayan kişiler veda edemezler. Tabi istisnalara sözüm yok.

  Güzel bir yazıydı. Ellerinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir