Bir çok insan yüzünde ki sivilcelerden, yağlanmalar dan, siyah noktalardan ve ölü derilerden şikayetçidir. Bu sıkıntı özellikle ergenlik dönemine girmiş kişilerde daha sık görülebiliyor. Fakat ergenlikten sonra ki yıllarda da bu durumlar devam edebiliyor. Bu durum insanın canını sıkabiliyor. Kadınlar makyaj yaparak bu sorunları geçici de olsa kapatabiliyor. Fakat erkeklerde durum daha kötü ve ciddi sorunlar yaratabiliyor.

Herkeste olduğu gibi bende bu sorunları yaşadım. Bu sorunları bir dert, bir hastalık gibi görüp içine kapanan insanlarda mevcut. Yüzünde sivilce var, burnu yağlı diyerek arkadaş ortamına giremeyen -girmeye çalışsa bile aralarına almayan insanlarda mevcut. O arkadaş bu yüzden sosyal olamıyor. Hayatını yaşayacağı dönem de yüzünde ki sivilce ve yağlanmalar dan dolayı asosyal oluyor. Zamanla içine kapanık, kendine güveni olmayan bir insan haline geliyor.

Evet bir nevi kendimden bahsetmiş oldum sizlere. Bende asosyal bir insanım fakat bu durumu yavaş yavaş yenmeye çalışıyorum. “Yalçın sen ne diyorsun, ne anlatıyorsun” diyeceksiniz bana.

Kadınlar cilt bakımı yapar da, erkekler yapamaz mı ? Bence her insan cilt bakımı yapabilir. Bunu farklı bir olaymış gibi karşılamayın. Cilt bakımı ile ilgili erkek kişisel bloglarda ben hiç bir yazıya, bir ürün tavsiyesine denk gelmedim. Sonuç olarak bu duruma bir el atmak istedim. Zamanında benim yüzümde de sivilceler, yağlanmalar, siyah noktalar ve ölü deriler oldu. Bilgisiz bir şekilde bunları sıkmaya başladım ve yüzüm daha fazla yara oldu.

Lise sonda bir arkadaşım elinde bir kutu ile sınıfa girdi ve yanıma oturdu. Merak ettim ve onun ne olduğunu sordum. “Kanka bu kil maskesi, yüzünde ki yağlanmaya, sivilcelere, siyah noktalara karşı etkili bir şey. Yüzünü temiz ve ferah tutuyor” dedi. Hemen nereden aldığını sordum ve okul çıkışı direk kil maskesi almaya gittim. Kil maskesini uzun bir süre kullandım ve hala o kil maskesini kullanmaya devam ediyorum. Kil maskesi benim yüzümü bir felaketten kurtardı.

Kil maskesine alıştıktan sonra cilt bakımına daha da önem verdim ve başka maskelerde kullanmaya başladım.

Kil maskesinin ardından, internet de bir çok kez adı geçen siyah maskeyi denedim ve hala kullanıyorum. Siyah maske gerçekten yüzüme faydalı geldi diyebilirim. Cildim de ki yağları, siyah noktaları, ölü derileri adeta yüzümden söküp attı. Son 3 aydır ise Himalaya arındırıcı ceviz ve elma özlü maskesini kullanıyorum. Buda aynı şekilde cildim de ki yağları, siyah noktaları, ölü derileri temizliyor ve cildin yumuşak olmasını sağlıyor.


Kil maskesini yüzünüze sürdükten sonra 15 – 20 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bu işlemi yaptıktan sonra yüzünüzü havlu yardımı ile hafif bir şekilde bastırarak silin. Bu işlemi haftada 3 kez yapabilirsiniz.

Siyah maskeyi yüzünüze sürdükten sonra 30 dakika bekleyin ve iyice kuruduktan sonra maskeyi soyun. Yüzünüzde maske kalıntıları olur ise ılık su ile durulayın. Bu işlemi yaptıktan sonra yüzünüzü havlu yardımı ile hafif bir şekilde bastırarak silin. Bu işlemi haftada 3 kez yapabilirsiniz.

Himalaya arındırıcı maskesini yüzünüze sürdükten sonra 45 dakika bekleyin ve iyice cildinize işleyip kuruduktan sonra ılık su ile durulayın. Bu işlemi yaptıktan sonra yüzünüzü havlu yardımı ile hafif bir şekilde bastırarak silin. Bu işlemi haftada 2 kez yapabilirsiniz.

Ben kil maskesini 5 yıldır, siyah maskeyi 2 yıldır ve himayala arındırıcı maskesini 3 aydır kullanıyorum. Ciddi anlamda yüzümde farklılık oldu. Sivilcelerden, yağlardan, ölü derilerden ve siyah noktalardan kurtuldum. Ben bu 3 maskeyi alıp kullanmanızı tercih ederim. Fakat olumsuz bir durumda hemen hastaneye gidin. Maalesef her cilt bir olmuyor, hemen farklılık gösterebiliyor.

Cilt bakım cihazlarına para yatırmak yerine uygun fiyatlı maskeleri tercih edebilirsiniz.