Instagramdan Gelen Sorular ve Cevaplar

Evet, 2019 gelmiş kutlu olsun ama benim bloguma uğramamış sanki. Ben 2018 kafasında kalmışım. Fark ettim ki 2019’da hiç yazı yazmamışım. Bu benim için kötü bir durum. Yazı yazmadığım için tepki aldım ve hemen klavye başına geçtim. Aslında bu soruları bana uzun zaman önce Instagram’dan sormuşlardı. Bende soru ve cevapları taslağa kaydedip öylece unutmuşum. Hazır elimde yazı var cevaplarını güncelleyeyim paylaşayım dedim. Umarım beğenirsiniz. 

YouTube işine girmeyi düşünüyor musun ? Ayda 5 bin kazanıyorlar.

Aslında bir youtube kanalım var. Azda olsa ara ara videolar atmaya çalışıyorum. Ama bizde blogdan kazanıyoruz çok şükür. Aza kanaat etmek lazım.


Blog yazarak ne kadar para kazanıyorsun ?

Bunu açıklamam doğru olmaz. Herkesin bir kazancı vardır ama bu farklılık gösterebilir. Bu kazancı açıklarsam eğer sonucu iyi olmaz. Linç başlar.


Ne iş yapıyorsun ?

Yaklaşık 4 aydır E-ticaret işi yapmaktayım. Bunu bir çok kişi bilmiyor. Bilerek yazısını yazmadım ama en kısa sürede yazacağım. Beklemede kalın.


En çok hangi konularda yazmayı seviyorsun ?

Konudan konuya değişiyor tabii. Çoğunlukla kişisel, röportaj ve mim diyebilirim.


Kaç yıldır blog yazıyorsun, sıkılmadın mı ?

8 yıl 3 aydır blog yazıyorum. Tabii ki belirli zamanlarda keçileri kaçırdığım oluyor. Ama benim tek aşkım blogum. Haa birde Beşiktaş. Mesela 2019’un ilk blog yazısı bu mesela. Ne garip değil mi !


Hiç memleketinizden ya da bulunduğunuz şehirden dolayı birileri sizden uzaklaştı mı ?

Başka şehire iş veya okul için giden birileri oldu tabii ki. Sürekli iletişim vardı ama bir süre sonra durduk yere iletişimi kesenler oldu. Arkamdan atıp tutanlar oldu. Ama iyi ki de uzaklaşmışlar. Yüzlerini tanımış oldum.


Kişisel blog olarak dikkat çeken birisisiniz. Herkes alçak gönüllü davranmayı seviyor ama siz bunu kimlere borçlusunuz ?

Öncelikle böylesine güzel bir soru için teşekkür ederim. Her insan mütevazi olmalıdır. Saygılı, sevgili, seviyeli olmalıdır. İyi veya kötü eleştiriye sürekli açık olmalıdır. Ben bu alçak gönüllülüğümü insanlığıma borçluyum. İşimi güzel yapıyorum ve güzel tepkiler alıyorum.


Kullandığınız sosyal medya platformları nelerdir ? Buralarda geçirdiğiniz toplam zaman hesaplandığında neler kaybettiğinizi düşünerek bir şeyler söyler misiniz ?

Bir çok sosyal medya platformu kullanıyorum. Bunları tek tek saymaya kalkarsam eğer burası dolar taşar. (Tik Tok kullanmıyorum merak etmeyim)

Sosyal medya’da işim gereği çok fazla zaman geçiriyorum. Bazen 1 saat bazen 5 saat. Tabii bunun ne kadarı değerli ne kadarı boş zaman kaybı tartışılır. Ama boş yapmıyorum, emin ol.


Senin motivasyonun nedir ?

Oyun havası dinlemek benim en iyi motivasyonumdur. Biliyorum şuan gülüyorsun ne alaka öyle motivasyon mu olur diyorsun. Biz Angara bebesiyiz gardaşlık acıklı oyun havasına bile oynarız. Daha nolsun la gadasını aldığım. Bak sende dinle keyfin yerine gelecektir. Arada bir eyy çekmeyi, varol çekmeyi, vay vay çekmeyi unutma, bunlar önemli.


Kendime blog açmak istiyorum. Ne gibi tavsiyeler verirsin ?

Blog açmak basit bir işlemdir. Lakin blogda yapacağın şeyi önceden bir taslak haline getirmen gerekir. Nasıl ki bir İnşaat Mühendisi bir bina yapacağı zaman onu çizip, biçip, ölçüp, taslak haline getirip ona göre hareket ediyorsa sende aynı şekilde blogunun yol haritasını çizip, biçip, ölçüp, taslak haline getirip en son kararını verip ona göre hareket etmen gerekiyor. Bence gayet güzel bir açıklama oldu.

Hatalı cümlelerim, kelimelerim illa ki olmuştur, sürç-i lisan ettiysem affola. Eyvallah.

Beni Instagram’dan takip etmeyi unutmayın.
@ylcnguler

Written by

305   Posts

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi öğrencisi bir blog yazarı. Aynı zamanda da ETİGET - LGDestek - HuaweiAksesuar da E-Ticaret Mağaza Yöneticiliği yapmaktayım.
View All Posts

17 thoughts on “Instagramdan Gelen Sorular ve Cevaplar

 1. Kendi sorularıma cevaplar almak beni bir kez daha heyecanlandırdı. Allah daha fazla gülmeyi, sıhhatli ve başarılı olmayı nasip eylesin. Güzel bir yazı olmuş. Sorular mükemmelmiş.

  1. Sen sürekli sor ben sürekli cevap veririm kardeşim. Elimden geldiği kadarıyla yazıyı güzelleştirmeye çalıştım. Cevaplarımı beğendiysen ne mutlu bana.

 2. Sanırım bir 4-5 yıldır tanışıyoruz ve iletişim halindeyiz ancak ben bile e-ticaret tarafından çalıştığını, daha da önemlisi yine uzun süredir iletişim halinde olduğum biriyle çalıştığını bilmiyordum. Bence bu konuyu düşündüğün gibi bir blog yazısı ile blog okurlarınla paylaşmalısın. Bende işin sürprizini kaçırmak istemediğim için isim ve firma ismi vermek istemedim.

  1. Galiba 5. yılı da geride bıraktık Murat ağabey. Evet yıllardır iletişim halindeyiz, bu bağ hiç kopmadı. Kopacağını da sanmıyorum. İstek çok herkes soruyor büyük ihtimalle yazacağım yoksa linç yiyorum. Aslında sosyal medya hesaplarımda ve blogumun bir kaç köşesinde nerede çalıştığım yazıyor ama dikkat edenler zaten görmüştür. Yine de spoile vermediğin için teşekkür ederim Murat ağabey.

 3. içerik üretmek, üretiği içeriği paylaşma cesareti göstermek herkesin yapabileceği bir şey değil. Blogger olarak elde ettiğiniz gelirleri paylaşmamanızı takdir ediyorum. ayrıca sadece blog yazarlığından gelir elde etmeye çalışmak ülkemizde oldukça sıkıntılı bir süreç. gelir kaynaklarınızı çeşitlendirmeniz olukça mantıklı olmuş. e-ticaret ile ilgili çalışmalarınızı merak etmedim değil. asıl mesleğinizin blog yazarlığı olduğunu kabul edersek e-ticaret aslında blog yazarlığından daha fazla kazandıran ve sürdürebilirliği kanıtlanmış bir iş modeli. Tanışmak isterim.

  1. İçerik her zaman üretilebilir. İyi veya kötü bir şeyler yazabiliriz. Ama bunu karşı tarafa yani okuyucuya güzel bir şekilde sunmak her şeyden daha önemlidir. Ben nasıl isem yazılarımı da o şekilde yazıyorum. Konuşma tarzım nasıl ise o şekilde yazıyorum. Doğal olduğum için seviliyorum galiba.

   Aslında E-ticaret işine başlamadan önce mesleğin ne diye sorduklarında ya blog yazarıyım diyordum yada işsiz. Çünkü ben blog yazarlığına hobi olarak başladım ve ölene kadar da öyle devam edecek. Benim şu anki asıl mesleğim E-ticaret. Kısacası E-ticaret benim bir işim, blog yazarlığı ise bir hobi.

 4. 8 yıl 3 aydır bog burada harf eksikliği olmuş bilginiz olsun bir blog kazancınızı bana söyleyebilirsiniz emin olun kimseye söylemem güzel bir soru cevap olmuş teşekkür ediyorum.

  1. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Blog kazancımı söylemem hiç hoş olmaz. Yani insan kazandığı bir bütçeyi neden tüm insanlara anlatsın ki. Bu 1 tl de olabilir, 10 tl de olabilir 100 tl de olabilir. Sonuçta, üç birimde bir para. Kazanılması zordur veya kolaydır orası tartışılır. Milyarlar kazanmıyorum, merak etmeyin 🙂

 5. Dostum 8 yıl bir blogda istikrarı koruyabilmek önemli bir başarı. Tebrik ederim öncelikle. Çok çeşitli konuları konu alıp da ilgiyi canlı tutabilmek de takdir edilesi. Söylemek istemediğine göre elle tutulur bir kazanç da elde ediyorsundur muhtemelen. En azından reklam kaynaklarını açıklarsan biz de değerlendirmek isteriz.

  1. Evet 8 yıl çok uzun bir süre. 8 yılda binlerce farklı farklı konularda yazı yazmışımdır. İyi olan da var kötü olan da var. Yani insan kazandığı bir bütçeyi neden tüm insanlara anlatsın ki. Eğer takip ettiyseniz Mark Zuckerberg yakın bir zamanda büyük bir sorguya girmişti ve senator şu soruları yöneltmişti;

   “Dün gece kaldığın oteli bizimle paylaşmak ister misin ? Bu hafta kimlerle mesajlaştın onları paylaşmak ister misin ? sorularını sormuştu. Mark Zuckerberg, hayır cevabını vermişti. Çünkü gizlilik hakkımızdır. Öyle milyarlar kazanan bir blogger değilim, merak etmeyin.

 6. Motivasyonun güzelmiş gerçekten. Bende deneyeceğim umarım başarılı olabilirim ☺😍

 7. Müthiş .. Web sitelerinin hala o kadar çok ziyaretçiyi etkileyebileceğini görmek ve hayranlıkla günlük içerik yayınlamak. Eminim benim için bir çok şey vardır. Ben çok geri döndüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir