Evet, 2019 gelmiş kutlu olsun ama benim bloguma uğramamış sanki. Ben 2018 kafasında kalmışım. Fark ettim ki 2019’da hiç yazı yazmamışım. Bu benim için kötü bir durum. Yazı yazmadığım için tepki aldım ve hemen klavye başına geçtim. Aslında bu soruları bana uzun zaman önce Instagram’dan sormuşlardı. Bende soru ve cevapları taslağa kaydedip öylece unutmuşum. Hazır elimde yazı var cevaplarını güncelleyeyim paylaşayım dedim. Umarım beğenirsiniz. 

YouTube işine girmeyi düşünüyor musun ? Ayda 5 bin kazanıyorlar.

Aslında bir youtube kanalım var. Azda olsa ara ara videolar atmaya çalışıyorum. Ama bizde blogdan kazanıyoruz çok şükür. Aza kanaat etmek lazım.


Blog yazarak ne kadar para kazanıyorsun ?

Bunu açıklamam doğru olmaz. Herkesin bir kazancı vardır ama bu farklılık gösterebilir. Bu kazancı açıklarsam eğer sonucu iyi olmaz. Linç başlar.


Ne iş yapıyorsun ?

Yaklaşık 4 aydır E-ticaret işi yapmaktayım. Bunu bir çok kişi bilmiyor. Bilerek yazısını yazmadım ama en kısa sürede yazacağım. Beklemede kalın.


En çok hangi konularda yazmayı seviyorsun ?

Konudan konuya değişiyor tabii. Çoğunlukla kişisel, röportaj ve mim diyebilirim.


Kaç yıldır blog yazıyorsun, sıkılmadın mı ?

8 yıl 3 aydır blog yazıyorum. Tabii ki belirli zamanlarda keçileri kaçırdığım oluyor. Ama benim tek aşkım blogum. Haa birde Beşiktaş. Mesela 2019’un ilk blog yazısı bu mesela. Ne garip değil mi !


Hiç memleketinizden ya da bulunduğunuz şehirden dolayı birileri sizden uzaklaştı mı ?

Başka şehire iş veya okul için giden birileri oldu tabii ki. Sürekli iletişim vardı ama bir süre sonra durduk yere iletişimi kesenler oldu. Arkamdan atıp tutanlar oldu. Ama iyi ki de uzaklaşmışlar. Yüzlerini tanımış oldum.


Kişisel blog olarak dikkat çeken birisisiniz. Herkes alçak gönüllü davranmayı seviyor ama siz bunu kimlere borçlusunuz ?

Öncelikle böylesine güzel bir soru için teşekkür ederim. Her insan mütevazi olmalıdır. Saygılı, sevgili, seviyeli olmalıdır. İyi veya kötü eleştiriye sürekli açık olmalıdır. Ben bu alçak gönüllülüğümü insanlığıma borçluyum. İşimi güzel yapıyorum ve güzel tepkiler alıyorum.


Kullandığınız sosyal medya platformları nelerdir ? Buralarda geçirdiğiniz toplam zaman hesaplandığında neler kaybettiğinizi düşünerek bir şeyler söyler misiniz ?

Bir çok sosyal medya platformu kullanıyorum. Bunları tek tek saymaya kalkarsam eğer burası dolar taşar. (Tik Tok kullanmıyorum merak etmeyim)

Sosyal medya’da işim gereği çok fazla zaman geçiriyorum. Bazen 1 saat bazen 5 saat. Tabii bunun ne kadarı değerli ne kadarı boş zaman kaybı tartışılır. Ama boş yapmıyorum, emin ol.


Senin motivasyonun nedir ?

Oyun havası dinlemek benim en iyi motivasyonumdur. Biliyorum şuan gülüyorsun ne alaka öyle motivasyon mu olur diyorsun. Biz Angara bebesiyiz gardaşlık acıklı oyun havasına bile oynarız. Daha nolsun la gadasını aldığım. Bak sende dinle keyfin yerine gelecektir. Arada bir eyy çekmeyi, varol çekmeyi, vay vay çekmeyi unutma, bunlar önemli.


Kendime blog açmak istiyorum. Ne gibi tavsiyeler verirsin ?

Blog açmak basit bir işlemdir. Lakin blogda yapacağın şeyi önceden bir taslak haline getirmen gerekir. Nasıl ki bir İnşaat Mühendisi bir bina yapacağı zaman onu çizip, biçip, ölçüp, taslak haline getirip ona göre hareket ediyorsa sende aynı şekilde blogunun yol haritasını çizip, biçip, ölçüp, taslak haline getirip en son kararını verip ona göre hareket etmen gerekiyor. Bence gayet güzel bir açıklama oldu.

Hatalı cümlelerim, kelimelerim illa ki olmuştur, sürç-i lisan ettiysem affola. Eyvallah.

Beni Instagram’dan takip etmeyi unutmayın.
@ylcnguler