Blog Röportajları – Özge Yazıyor

Eylül 2016’dan beri kimseyle röportaj yapmıyordum. Galiba unutmuştum. Her neyse, bugün blog sözlükten değerli insan Özge ablacım bana mesaj attı. Kendi blogunu tanıtmak için benden fikir aldı. Bende detayları anlattım. Fakat şöylede bir teklif sundum. Blog aleminde tanıtım yazıları pek okunmaz. Bizde tanıtım yapmak yerine röportaj yapalım dedik. Röportaj, tanıtımdan çok daha ilgi çeken bir şeydir. Okuyucu bu tarz şeyleri çok sever. Neyse fazla uzatmadan röportajımıza geçelim.

1 -) Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz ?
1984 Gölcük doğumluyum. Çalışan bir anneyim. 3. okulumu bitirip yüksek lisans bilgisayar mühendisliği için başvuru yapmaya hazırlanıyorum. Ev, iş, çocuk derken vakit kalırsa blogumla ilgilenip yeni projem için hazırlık yapıyorum.

2 -) Blogun adı ve linki neden Özge Yazıyor, aklıma çok takıldı biraz açıklar mısınız ?
Çok kararsız kaldım aslında. Eski blog adresimde köpeğimin adınaydı. Gold yazıyor diye onu konuşturuyordum. Ad soyad olmasın kendimi ifşa etmeyim dedim bu şekilde ortaya çıktı. Böylelikle daha rahat yazabilecektim. Ama bugünler de düşünüyorum kendi hesabımla birleştirmeli miyim diye.

3 -) İlk blog yazmaya nasıl başladınız ?
Tabi ki lise yıllarında herkes gibi. Kompozisyon ödevlerim sınavlarım çok başarılıydı çok severdim yazmayı. 2. üniversitemi gazetecilik üzerine okuyunca haber yazma teknikleri dersiyle kendimi geliştirip sürekli yazmaya devam ettim. Son 10 yıldır sadece eşim için yazıyordum ama blog açıldıktan sonra kendim içinde yazmaya başladım.

4 -) Kısa dönemde projeleriniz varsa biraz bahsedebilir misiniz ?
Öncelikle yüksek lisansa başvuracağım, çalıştığım iş yeri için çok işime yarayacağını düşünüyorum. Ayrıca kendimi geliştirmek adına da büyük bir fırsat olacak. Blog’um için çizim projelerim var. Hatıra fotoğrafı , özel gün hediyesi, düğün davetiyesi tarzı, sipariş üzerine baskılı veya baskısız resim projem var. Şuan fırsat buldukça üzerinde çalışıyorum. Kendi kendime söz verdim hatta, bir sonra ki yazımda projem bitmiş olacak ondan bahsedeceğim diye ama sanırım yetişmeyecek.

5 -) İçerik oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz ? Özellikle yazdığınız bir alan var mı?
Aslında amacım sadece günlük gibi, rahatlama amaçlı, defter kalemi bir kenara bırakıp bilgisayar ortamına geçeyim dememle başladı. BloGünlük diye bir isim koydum hatta ona. Sonra başıma gelen, denediklerim, yaptığım alışverişler, bildiğin kişisel bir blog’a dönüştü. Kahvem&Sigaram serisi olarak blogünlük yazıyorum diyelim.

6 -) İnternet’te forum, sosyal medya vb. sitelerde üyelik alırken kullandığınız özel bir kullanıcı adı var mıdır ?
Kendi kişisel hesabım var hepsinde. Blog sayfam için ayrıca ozgeyaziyor veya osgeyaziyor adı altında üyelik aldım. İş ve özel hayatı birbirinden ayırmak istedim sanırım. Bu konuda da hala kararsızım. Çok düşünüyorum kendi özel hesabımdan sayfamı paylaşsam ne kaybederim? Ne kazanırım? Her gün 3 kere düşünüyorum cidden.

7 -) Takip ettiğiniz bloglardan beğendikleriniz, sebepleri ?
kelimelerbenim / Yazım stilini çok akıcı, insanı yazmaya teşvik ediyor.
Hızlıadam / Bblog açma konusunda okuduğum her blogger ondan bahsettiği için.
Bloghocam / Aynı şekilde.
Musaozsari / Çok soru sordum çok başını ağrıttım sağ olsun hep uzun uzun cevaplar verdi. Beni hiç başından atmadı.
oktayy.net / Aynı şekilde çok soru bol cevap yardım aldım. Sağ olsunlar haklarını ödeyemem.
yalcinguler.net / Karşılaşmam ile sonsuz yardımseverliği aynı anda gösteren abla dediği için kardeşim diyeceğim iyilik meleği bir insan.

8 -) Yazarken bugün ne yazsam deyip konu sıkıntısı çektiğiniz oluyor mu?
Çok oluyor.  Çünkü kişisel bir blogun net bir konusu olmadığı için, sürekli bir şeyler alıp onları anlatamıyorsun. Veya belli bir konun olmadığı için insanlara ne verebilirim? Ne konuda fikrimi sunabilirim? Diye düşünüp duruyorsun. Sonra ortaya Kahvem&Sigaram gibi bir şey çıkıyor.

9 -) Kendinize göre bir yazım tarzınız var mı? ( Yazarken müzik dinlemek gibi)
Şuan yaptığım eylem gibi. Evet asla müziksiz yazmam. Mümkünse kahvemde olmalı. Bazen öyle bir oluyor ki yazacak çok şey oluyor aklımda, ama bilgisayardan çok uzağım, cep telefonumun not kısmını açıyorum, yazıyorum, daha sonra düzenleyip yayınlıyorum. Bu aralar özellikle çok başıma geliyor. Bir defterim var blog ile ilgili bütün planlar, yapılacaklar, unutulmaması gereken şeylerin yazılı olduğu, onun üzerinden çalışıyorum genelde. Birde word dosyam var tabi, kitap şeklinde yazdığım yazılar içindekiler kısmında belki ileride kitap olarak çevirebilirim. Neden olmasın.

10 -) Son olarak blogumuzdan memnun musunuz ?
O kadar çok karşıma çıktı ki neden seviliyor bu çocuk ne yazıyor bu kadar, diye ziyaret ettim ve  her yazı kendini okutuyor, sıkılmadan, öğreterek. Umarım çok daha iyi yerlere gelir, çok çok kıymeti bilinir.
Böylesine güzel keyifli bir röportaj için Özge ablaya çok teşekkür ediyorum. Hatalı cümlelerimiz, kelimelerimiz illa ki olmuştur, sürç-i lisan ettiysek affola. Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere hoşça kalın. Eyvallah

Özge Yazıyor’un bloguna buradan ulaşabilirsiniz.

Written by

306   Posts

Selam, ben Yalçın. Hayata 26 Şubat’da Hello World demiş, Bilgisayar Programcılığı mezunu Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi öğrencisi bir blog yazarı. Aynı zamanda da ETİGET - LGDestek - HuaweiAksesuar da E-Ticaret Mağaza Yöneticiliği yapmaktayım.
View All Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir