Merhabalar arkadaşlar, bilenler bilir bilmeyenler de bu yazıyı okuyunca bilgilenir inşallah. Blog dünyasında herkes Evren Soyuçok (e-vren günlüğü) tanır. Ben kendisini uzun zamandır takip ediyordum, yazılarını vakit buldukça okumaya çalışıyorum. Arada bir sosyal medya üzerinden yazışıyorduk ama hiç uzun süreli konuşma fırsatımız olmadı.

Yaklaşık bir hafta önce Twitter üzerinden blog hakkında bir konu geçti. Taner Kandemir ve Evren Soyuçok hocamla blog üzerine yazışmamız oldu. Bunu konuyu daha detaylı konuşmak için Google Hangouts üzerinden YouTube da Blog Sohbetleri adı altında canlı yayını yaptık. Ben pek fazla konuşmayıp kısa cevaplar versem de güzel bir an yaşamıştık. Zaten bütün detayları Taner ve Evren hocam dile getirmişti, benim pek diyecek bir şeyim yoktu 🙂

(Adamlar benden profesyonel ağabey, biz daha amatör blog yazarıyız, etimiz ne budumuz ne)

Haberim yokken, dün (02.06.2017) Blog Sohbetleri 2 canlı yayını olmuş. Çok değerli kadın blog yazarı Ece Evren ile birlikte güzel bir sohbet gerçekleştirmişler. Yayını izlerken, dikkatimi aşırı derece de çeken bir durum oldu ve bu yazıyı yazmak istedim.

Sizce her blog yazarının bir veda yazısı olmalı mıdır ?

Bu sorunun cevaplarını yorum olarak bekliyorum. Ayrıca sağ tarafta bulunan ankete katılabilirsiniz.
Benim çevremde ki insanların %90’ı blog yazmaktadır. 7 yıllık blog hayatımda bir çok tanıdığım insan blog yazmayı bıraktı, blogu kapandı, başka bir blog açtı sonra tekrar kapandı vs. Peki biz bu insanlara neden blog yazmadığını sorduk mu veya blogunun hangi olaydan dolayı kapandığını sorduk mu ? Ona çözüm aradık mı ? Kesinlikle hayır.
Kaza bela olmuştur, hastalanmıştır, ciddi bir durum olmuştur ondan blog yazamamıştır. Domain ve hostun süresi dolmuştur ödeyecek parası yoktur ondan blogu kapanmıştır. Bunları hiç yakınınızda ki blog yazan insanlara sordunuz mu acaba veya sizin de başınıza bir durum gelip blog yazamadığınız durumlar oldu mu ?

Elimizden geldiği kadarıyla blog yazarlarına maddi veya manevi destek olalım. Benim tanıdığım bir çok blog yazarı lise, üniversite okuyor. Belki uzak şehir de okuyor, maddi durumu kısıtlı, yemek mi yesin, okula gitmek için yol parası mı versin, kişisel ihtiyaçlarını mı gidersin, yoksa blogunun domain – host süresini mi uzatsın.
Çok değil ya, bir domain ücreti yaklaşık 35 türk lirası. Host desen yine o fiyatlar da, hatta öğrencilere kıyak geçen bedava reseller veren firmalar da var. Lütfen blog yazarı olarak birbirimize destek olalım. Bugün ben birisini yardımına koşarsam, yarında o kişi benim yardımıma koşar. Birlikten kuvvet doğar arkadaşlar. Genç blog yazarı, özellikle öğrenci kardeşlerimize yardımcı olalım. Umarım sesim bir yerlere ulaşır. Bunu sırf para için düşünmeyin, bloglara güzel yorumlar yaparak, blog sahibini mutlu edebilirsiniz.

Bu arada Ece hanım video da benden bahsetmiş, bloguma bol bol yorum yapacağını söylemiş. Çok çok teşekkür ediyorum, çok minnettarım kendisine.