Merhabalar arkadaşlar uzan süredir röportaj yapmıyordum. Nasip bugünmüş. Bugün röportaj yapacağım kişi Blog Sözlükten tanıştığım Yasemin Avun‘dur. Kendisi yurt içi ve yurt dışında çanta tasarımı yapmaktadır. Kendisini Blog Sözlük’te fazla takip edemesem de buyurun röportaja geçelim.

1- Bize öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz?

Tabii, 1982 doğumluyum. Bir süre finans sektöründe çalıştıktan sonra 2013 yılında beni daha özgür kılacak bir hayat tarzına geçiş yapmak için ilk adımımı attım. Şimdi tabiri caizse Nachnuch Bags’in tek çalışanı ve müdürüyüm.

2- Siz de blog yazmayı düşünmüyor musunuz ?

Ben düşünce aşamasını geçip, düşünceyi eyleme dönüştürenler arasındayım. Yaklaşık olarak 5 yıldır “bir tutam karınca” adlı, kişisel bir blog yazıyorum. Son bir senedir de yaşadığım şehir hakkında bir blog yazaya başladım.

3- Tasarım yapmaya nasıl karar verdiniz?

Kendimi bildim bileli el işlerine meraklıyımdır. İlk olarak barbie bebeklerime kıyafet dikerek başladım. Lise eğitimimi bu yönde almam bana işin teknik yönlerini keşfettirdi. Sonra üniversite eğitimimde ters köşe yaparak İşletme okumaya karar verdim. Uzunca bir süre boyunca dikiş olayından kendimi soyutladım. Lakin algım hiç bir zaman tam anlamıyla kapanmadı. Moda dergileri almaya, kendimce bir şeyler dikmeye devam ettim. Ta ki 2013 yılına kadar. Arkadaşlarıma yılbaşı hediyesi olarak ped çantası dikmeye karar verdim ve kolları sıvadım. Hediye ettiğimde herkes hayretle karşıladı. Bu yönümden haberdar olmayan insanlardan övgü dolu sözler duymak beni yeniden dikiş ile haşır neşir olmaya itti ve tasarım serüvenim böylece başlamış oldu.

4- Nachnuch’un anlamı nedir ? Marka isminini nasıl buldunuz?

Markalaşabilmek için bir isme ihtiyacım vardı. Uzun bir süre bu konu hakkında düşündüm. Sonunda hiç bir anlamı olmayan, sadece fonetiği hoşuma gittiği için Nachnuch (naçnuç) demeye başladım. Görüşüne değer verdiğim insanların onayını da aldıktan sonra, artık Yasemin’in çantaları olmaktan çıktılar. Şimdi herkesin onları tanıdığı ad olan Nahcnuch diye anılıyorlar. Marka logomu İtalyan bir arkadaşım tasarladı. 2016 yılında ise Marka ve logo tescilimi aldım. Artık Nachnuch Bags tam anlamıyla bana ait bir marka.

5- Yeni tasarımlar yaparken geçmiş tasarımlarınızdan etkileniyor musunuz?

Hayır. Bence bir tasarımcı sürekli kendini aşmaya çalışmalı, sürekli yaratmalı. Eskilere takılı kalırsam, yeni ve özgün şeyler üretemem.

6- Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz?

Müşterilerimin isteklerine kulak veriyorum. Lakin ben bağımsız çalışmaktan yanayım. Bir çok kez kişiye özel tasarım yaptım. Sadece nelerden hoşlanıp, hoşlanmadıklarını soruyorum. Sonra onları baz alarak kendi özgün çalışmamı yapıyorum. Diğer türlü, tüm  detayı veren müşteriler beni yoruyor. Kendimi bir terzi gibi hissetmek hoşuma gitmiyor açıkcası.

7- Tasarım yaparken etkilendiğin ve dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir?

Doğanın renkleri bana ilham veriyor. Çevremdeki  her şeyden etkilendiğimi söyleyebilirim. Bazen bir oyuncaktan bile etkileniyorum. Çünkü onlar rengarenk oluyorlar. Farklı renk uyumlarını bu şekilde yakalıyorum. Seri üretim şeklinde çalışmamaya özen gösteriyorum. Birebir aynı çantayı hiç bir zaman dikmedim ve bundan böyle dikmeyi de düşünmüyorum. Bazı müşterilerimin ısrarı üzerine aynı çantayı, küçük farklılıklar ile değiştirip kişiye özel yapabiliyorum.

8- Tasarımlarınız ile ulaşmayı amaçladığınız hedef kitleniz nedir?

Kişisel bir stil yaratma isteği olan herkes. Ufak detaylarda farklılıklar yaratarak, akılda kalıcı çantalar diktiğime inanıyorum. İnsanların çantalarımı gördüğü zaman, işte bu tam bir Nachnuch stili demeleri istiyorum.

9- İnsanların tasarımlarınıza nasıl tepkiler vermesini istiyorsunuz?

Şaşırmalarını isterim. İnsanları şaşırtmak güzel.

10- Erkekler için tasarım yapmayı düşünüyor musunuz?

Evet. Projelerim arasında var. Türk erkeklerinin renksiz ve tekdüze çantalardan kurtulmasını ve hayatlarına renk katmalarını çok istiyorum. Erkek müşterilerim oldu ve diktiğim çantaları çok sevdiler. Bu olumlu geri dönüşler, beni bu konuda tasarım yapabilmek adına cesaretlendirdi.

11- Markanızın yurt dışına açılma konusunda girişimleri var mı?

Şu an Polonya’da yaşıyor olmamı göz önüne alırsak, çoktan açıldım diyebilirim. Bir çok ülkeden müşterilerim var.

12- İnternet’te forum, sosyal medya vb. sitelerde üyelik alırken kullandığınız özel bir kullanıcı adı var mıdır ?

Aslında var. Bu aralar sıklıkla vakit geçirdiğim blogsözlük adlı sitede” Gingerbread” adını kullanıyorum.  Bunun dışındaki sosyal medyada “Nachnuch ” adını kullanıyorum.

13- Takip ettiğiniz blog yazarları var mı ?
Takip ettiğim blog yazarlarını buraya yazmaya kalksam uzun bir liste ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İçinde bir kaç tane seçip yazabilirim 🙂
Gazeteci N.G : Yazılarını çok samimi buluyorum.
Doktor Hayat : Blog sorunları ve çözümleri hakkında yazılarını seviyorum.
Eli yüzü düzgün öğretmen kız : Yazılarını okurken çok eğlendiğim kişisel bir blog yazarı
Melined : O kadar içten ki aramızda tanışmadan bir bağ oluşan yazarlardan biridir kendisi.
Mustafa alnıak : Mustafa’nın Pazar yazı klasiğini seviyorum.
Siyah kuğu : Bazı öyküleri beni benden alır. Çok sık yazar ve ne okuyacağım ki derdinden kurtarır insanı.
Çıplak yazar : Sert bir kalemi var. Kendini okutmasını çok iyi bilir.
14- Blogum hakkında düşünceleriniz nelerdir ?
Blogunuzu severek ve ilgiyle takip ediyorum. Öncelikle tasarımınızı çok beğeniyorum. Sade ve oldukça sık. Ekrandan devamlı fırlayıp duran reklamlar yok. Son iki hafta içerisinde paylaşmış olduğunuz “Yazacak konu bulamayan blog yazarlarına tavsiyeler ” adlı yazınızı büyük bir ilgi ile okudum.

Türkiye dışı siparişler için etsy.com adlı siteyi kullanıyorum.

https://www.etsy.com/people/nachnuch

Ayrıca her türlü bilgi için nachnuch@gmail.com adresinden bana ulaşabilirler.