YouTube Röportajları – Mevlüt Aydemir

YouTube Röportajları – Mevlüt Aydemir

Selamlar değerli okuyucularım. Uzun zamandır röportaj serisinin gelmediğini fark ettim ve bir değişikliliğe gittim. Bu sefer Youtube’a içerik üreten Mevlüt Aydemir ile röportaj yapma kararı aldım. Kendisi ile 4. Akdeniz Bilişim Zirvesinde tesadüfen tanışmıştık. O günden bu güne sohbetimiz sürekli devam etti. Bende kendisine bu röportaj teklifini ettim sağ olsun beni kırmadı ve uzunca bir şekilde söyleşi yaptık. Çayınızı kahvenizi almadan yazıyı okumaya başlamayın. Belki sıkılırsınız. Şimdiden keyifli okumalar.

1 -)  Merhaba Mevlüt Aydemir’i yakından tanıyabilir miyiz ? Nasıl birisidir, neler yapar ?

Merhabalar, Antalya’nın Finike ilçesinde hayata “Hello World” dedim. Teknolojiye ilk olarak Ateri ile başladım, daha sonrasında bilgisayar ile tanıştım. Ortaokul zamanlarında büyük bir merakla bilgisayarın derinliklerine inmeye başladım. Hayatımın belki dönüm noktaları diyebileceğim kısımdı aslında. Bilgiler öğrendikçe bilgisayarda daha çok zaman geçirmeye başladım. Yarım saat ile başladım, şu an boş vaktimde 16 saatten fazla bilgisayar ile zaman geçiriyorum denilebilir. Sosyal platformlarda birçok çok dost biriktirdim.

Kendimden büyük kişilerin yanında benden küçük kişilerle de tanıştım. Onların gözünde, hayatında hep iyi birisi oldum, olmaya çalıştım. Gerçek hayatta sahip olduğum  kişilik özelliklerinin tamamını sanal platformda tanıştığım insanlara da yansıttım. Gerçek hayatta nasılsam orada da sürekli öyle oldum. Farklı biri olma yada başka bir kimliğe bürünme gibi bir çabam olmadı. Tanıştığım insanlara da elimden geldiğince tüm bildiklerimle yardım etmeye çalışırım.

Teknoloji ile sürekli iç içeyimdir. Boş vakitlerimde biraz gezer hava alır, sonra tekrardan bilgisayarımın başına geçerim. Yeni bilgiler edinmeye, kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum. Bunun dışındaki zamanlarda da kendimi sosyal platformda eğlencenin içinde bulunurum. Youtube için içerik hazırlarım, gün gelir freelancer iş yaparım, siber güvenlik alanında birkaç konu üzerine bilgiler öğrenirim kısacası teknoloji ile bütünleşmiş birisiyimdir.


2 -)  Youtube İçerik üretmeye nasıl ve neden başladın ?

YouTube içerik üretmeye şu şekilde açıklayabilirim; 2012 yılında Youtube kanalımı açtım ve 3-4 ay ara ile birkaç oyun videosu yükledim ama ne izlenme ne beğeni hiçbir etkileşim yoktu ve video çekmeyi bıraktım.  Lise 1. sınıfta iken ders sırasında YouTube kanalım olduğu aklıma geldi ve o sırada da yeni yeni Youtuberlar tanınmaya başlamıştı. İlk hafta sonunda hemen bir video çekme isteği duydum. O sıralar da bir sorunum vardı ve DVD okuyucum maalesef çalışmıyordu.

Çözümünü öğrendim ve nasıl yaptığımı anlatan bir video çekip kanala yükledim. Bir saat geçmeden direk telif yedi. Hemen sesini kaldırıp tekrar yayınladım. Benim için bir ders olmuştu. O günden itibaren ara ara videolar atmaya başladım. Liseyi şehir dışında okuduğumdan dolayı eve çok sık gidemiyordum. O yüzden Youtube’da daha fazla aktif olamadım. Ancak 2018’in sonlarından itibaren sık sık video çekmeye ve yüklemeye başladım. Youtube’a asıl başlama sebebim dediğim gibi o zamanlarda Youtuber’lar yeni yeni tanınmaya başlıyordu ülkemizde. Belki tanınan birisi olurum diye heveslenmiştim ama o zamanın şartlarında olmadı.


3 -) Youtube’a başladığında seni destekleyenler kadar desteklemeyenler de oldu mu? Olduysa senin bu duruma karşı tutumun nasıldı ? Ailen bu konu hakkında nasıl tavır aldı.

Evet Youtube’a ilk adım attığım zamanlarda, lise yıllarında artık kamera karşısında geçiyordum benim için bir sıkıntı yoktu çünkü özgüvenim yerine geliyordu. Lakin bir gün sınıfta en yakın arkadaşım “Mevlüt’ün YouTube kanalı var, videoları açın da izleyelim” dedi. Tüm sınıf videolarımı izlerken ben sırama kapanmıştım çoktan. Çektiğim videolar ile çok dalga geçtiler, uzun bir süre alay konusu olan videolarım bile vardı. Sanki tüm sınıf desteklemediğini açıkça belli ediyordu, içlerinden birkaçı hariç. O zamanlarda video çekmeyi bırakmıştım. Her video yüklediğimde açıp izliyorlardı.

Bu iş bana göre değil diye kanalı boşladım ama içimde onlara karşı bir his vardı belli etmedim. Onun dışında ailem hep destek oldu bir kez olsun video çekerken boş iş yapma demediler. Bunun yanında destekleyen en samimi arkadaşlarım, kardeşlerim video çekerken ve bazen de fikir konusunda ellerinden geleni yaptılar. Ama bir kişiyi de unutmamam gerekli, ilk videom’dan itibaren hep yanımda bir ablam vardı yeri geldi beraber video montajı, tasarımlar yaptık onu da unutmayayım.


4 -) Seni motive eden şeyler nelerdir?

Beni motive eden şeylerden birisi aslında müzik dinlemek diğeri de gezmek diyebilirim. Bilgisayar bunun neresinde diye soracak olursanız, bilgisayar başına geçmeden önce temiz bir hava almak için gezip dolaşırım, kendimi iyi hissedince bilgisayarımdaki yapacak olduğum herhangi bir işi daha iyi ve severek yapıyorum. Ayrıca bir iş yaparken arkada kısık seste çalan bir müzik olması benim için daha iyi oluyor.


5 -) İçerik oluştururken nelere dikkat ediyorsun?

Benim videolarım ağırlıklı olarak teknolojiye dair olduğundan Youtube içerisinde bulunmayan videolar üretmeye çalışıyorum. Bazı sosyal medya ile ilgili olan videolarım Youtube içerisinde başka kanallarda yok. Bu konuda dediğim gibi içeriğe çok önem veriyorum. Başka bir önem verdiğim konu da teknolojiyle ilgili son trendleri  takip edip içerik hazırlamak, her kanalın yaptığı gibi.


6 -) Kanalında birçok video mevcut. Peki aralarından en beğendiklerin hangileri?

Aslında ayrım yapmak gibi olmaz, bir söz vardır hepsi benim çocuğum gibi derler. Buna katılıyorum ama en çok sevdiğim konusu biraz tartışılabilinir. Hangi videoda daha çok emek verdiysem izlenme sayısı az olsa bile onu seviyorum. Genellemeye gidersek sosyal medya güvenlik için çektiğim videolar olabilir.


7 -) Youtube’a içerik üretme konusunda sana ilham olan Youtuber var mı?

Youtuber demek yerine ben teknoloji kanalları desem daha iyi olacak. Sonuçta teknoloji kanalları genel anlamda ele alırsak birden fazla kişi yer almakta. Webtekno, TAA, Help Mert (Mert Kuşkapan), ShiftDelete.net gibi büyük tanınmış kanalları takip etmeye çalışıyorum.


8 -) Sence Youtube mu yoksa Blog mu?

Haydi, en can alıcı soru gibi geldi bana. Bence BLOG. Evet evet blog, yanlış okumadınız. Şimdi diyeceksiniz o zaman kardeşim neden Youtube’a içerik üretiyorsunuz diye. Onu da şöyle açıklayabilirim; dediğim gibi ben 2012 yılında kanal açtım, o zamanlarda blog çok meşhur değildi ve o internet sitesi için para harcaman gerekliydi. Zaten öğrenciyim nasıl domain, hosting parası vereyim. Youtube’a atıldım ben de. Yazmayı çok severim aslında belki blog sayfam olsa daha çok içerik üretebilirim, belki de yakın zamanda açabilirim.


9 -) Youtube sana neler kazandırdı?

Youtube bana öz güven ve binlerce kişinin karşısında heyecanlanmadan bir şeyler açıklayabilme, anlatabilme yeteneği (aramızda kalsın ama az da olsa birazcık hala var) sağladı. En en güzel yanları ise yeni dostluklar yeni arkadaşlıklar kazandırdı.


10 -) Youtube’a yeni başlayacak kişilere verebileceğin tavsiyeler nelerdir?

Özgün olmaları, kısa ve net. Ülkemizde teknoloji videosu izleyen kişi sayısı çok az. En çok izlenen videolar aslında eğlence videolarıdır. Biz ülke olarak eğlenceyi severiz. 60 yaşındaki bir amcaya aç bakalım bir telefonun özelliklerini anlatan videoyu, anlamaz. Haliyle onun yerine komik videolar, şaka videoları, ilginç hikayeler daha çok ilgisini çeker ve keyfi yerine gelir. Bunun yanında ben kanal ismi olarak da şanslıyım. Kişisel kanalım. Her türlü video paylaşabilirim ama sevdiğim alan olan teknoloji üzerine yoğunlaşıyorum. Yeni başlayacaklara da bu anlamda bir tavsiye verebilirim.


11 -) Son olarak söylemek ya da eklemek istediğin bir şey var mı?

Evet var. İlk başta da bahsettiğim bir arkadaşım vardı. En yakın, tüm sınıfa beni rezil eden. Buradan ben ona diyorum ki “İYİKİ DE VİDEOLARIMI AÇIP İZLETTİN TÜM SINIFA” eğer o olmasaydı böyle kaliteli videolar hazırlayamazdım. Kendimi video kurgu alanında geliştirdim kendime yetecek ve kaliteli içerikler hazırlayacak şekilde.

Bir işe başladığınız zaman sonunu getirin. Ben ara verdim pişmanım. Tekrar zor toparlanırsınız.

Umarım sorularınıza güzel cevaplar vermişimdir, kendinize iyi bakın.


Mevlüt Aydemir’in Youtube ve sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın ! Benden geldiğinizi yorumlarda söylersiniz 😉

Site: https://www.mevlutaydemir.com/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCHTNkhA9U7ZVztnBbje-MQQ

Instagram: https://www.instagram.com/mevlutaydemir07

Twitter: https://twitter.com/mevlutaydemir07

1 Yorum

  1. Güzel röportaj için teşekkürler. Bence youtube yerine blog. Daha samimi 🙂

    Cevapla

Leave a Reply