Mim nedir, niye yazılar, kimi yazılır. Bu yazımda mim atan Hale Nur Kumcuoglu teşekkür ediyorum ve yazıya geçmeden önce mim hakkında kısa bilgi vermek istiyorum..

Mim işaret etmek anlamı taşımaktadır. Blog dünyasında mimlemek ise bir konuyu hakkında yazı yazarak bu yazıyı bir veya birkaç kişiye işaret ederek onlara da paslamaktır. Böylece o kişiler de mimlenmiş olurlar.

Peki bu mim ve mimleme işlemi ne işe yarar.

  1. Özgün içerik artar.
  2. Bir konu hakkındaki farklı düşünce ve görüşler ortaya çıkar. Düşünce çeşitliliği kazanılır.
  3. Blog takipçilerinin ele alınan konu hakkında daha farklı neler denmiş bunu görmesine yarar.
  4. Bir konu üzerine beyin fırtınası yapılarak farklı sonuçlara ulaşılabilir.
  5. Mimleme esnasında linkleşme olduğu için site trafiği artar, kaliteli backlink artar, Pagerank artar.
  6. Blog yazarları arası etkileşimi arttırarak, sosyalleşmeyi sağlar.
Ve artık mim yazıma geçiyorum..
Ben ilk önce Bloguma girerim. Yorum yapan, üye olan var mı diye bakarım ve Alexa değerime bakarım ve üye olduğum blog sitelerine girerim. Daha sonra gmail’ime girerim bir sürü mailler olur ama genelini okumam. Sonra Facebook‘a girerim 5 – 10 tane bildirim olur onlarda ya oyun isteği yada durum beğenenlerdir. Daha sonra ise Twitter‘ıma girerim mesaj atan varsa cevap yazarım, paylaştıklarımı retweet, favoriye alan varmı diye bakarım.Daha sonra haber sitelerine bakarım genellikle teknoloji haberlerine bakarım ve ilginç, komik vs haber varsa blogumda paylaşırım.
Daha sonra webmaster sitelerine, psd, css, html, xml, javascprit vs vs sitelerine baya bir göz gezdiririm. Yine orada gördüğüm güzel tasarımları, kodları vs blogumda paylaşırım. Her hafta bir blog tanıtımı ve 80 – 90 – 2000’li yıllardan nostalji yazısı yazarım. Yapacak bir iş kalmadığında Photoshop, Dreamweaver, Fireworks ‘le ilgili eğitim videoları izlerim sonra o videolardan esinlenerek tasarım yapmaya çalışırım. Bu kadar…
Benim burdan mimleyeceğim pek kişi kalmamış ama birine atayım diye düşünürken Müjdat SayarCan IşıkÇağrı Akol, Şevket koray ve Ebru Sönmezşafak ‘ı mimliyorum.